A+ A A-

 

CHP Muğla Gençlik Örgütü İl Başkanı Bekir Perçin, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin kuruluş isimlerindeki Türk ve Türkiye ibaresinin kaldırılması talimatına yönelik açıklamalarda bulundu.

140218chp.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama da Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin başındaki Türk ve Türkiye kelimelerinin kaldırılacağını söylemişti. Bu söylemin ardından Ana Muhalefet Partisi CHP’den çok sert tepkiler geldi. Bu talimatla ilgili CHP Muğla Gençlik Örgütü İl Başkanı Bekir Perçin de basına çok sert açıklamalar da bulundu. “90 yıllık şanlı Cumhuriyet geleneği ile taçlanan Türk milleti, geçtiğimiz birkaç gün içinde tüm değerleri alaşağı edilme tehdidiyle karşı karşıya kaldı.” diyen Başkan Perçin, açıklamasında şunları kaydetti: “Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin kuruluş isimlerindeki Türk ve Türkiye ibaresinin kaldırılması talimatını kabul edemeyiz. Kişi hak ve özgürlükleri bağlamında ülkemizde en etkin şekilde çalışmalarını sürdüren Türk Tabipler ve Türkiye Barolar Birliği, insanın en temel haklarından olan özgür yaşam hakları konusunda koruyucu ve savunucusu olmuşlardır. O yüzden bu kurumlarımızın halkımız nezdinde bu tarz söylemlerle itibarsızlaştırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda da belirtildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu ibareler dâhilinde ülkemiz sınırları içinde her kişi ve kurum milli değerlerimize sadık şekilde faaliyet yürütebilir ve özellikle kurum adları bu faaliyet alanlarının sınırlarını bildirir. Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği gibi kişi hak ve özgürlükleri bağlamında ülkemizde en etkin şekilde çalışmalarını sürdüren, insanın en temel haklarından olan özgür yaşam hakları konusunda koruyucu ve savunucusu olmuşlardır.
O yüzden bu kurumlarımızın halkımız nezdinde bu tarz söylemlerle itibarsızlaştırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yılmaz bekçileri olarak bildirmek isteriz ki bağnazlığın, zorbalığın, karanlığın ve faşizan yönetim anlayışının her geçen gün artarak kendini hissettirdiği ülkemizde, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne inancı tam, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan her kişi ve kurum mevcut iktidarın otoritesini sarsacak tehlike olarak görülmekte ve hayatın her alanında büyük bir kıyıma ortam yaratılmaktadır. Ancak; bizde sözde adına tarih yazmaya çalışanların değil; verdiği mücadele ve ödedikleri bedeller ile tarih yazanların torunları, Ulu Önderimiz Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün umudu olan gençler olarak bir kez daha haykırıyoruz; tüm kirli oyunlarınıza, tüm karalama çabalarınıza rağmen; sizin karanlığınızı yırtacağız. Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği gibi milli değerlerin sonuna kadar savunucusu olmuş hiçbir demokratik kitle örgütümüz yalnız değildir. Türk ve Türkiye isimleri hiçbir yerden kaldırılamaz.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin