A+ A A-

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi, Diyanet İşleri Başkanlığının kendi resmi web sitesinde yayınladığı nikâh tanımına tepki gösterdi. ADD, yaptığı açıklamada “Dokuz yaşındaki kız çocuklarının evlenmesini onaylamak ‘Zırva’ ile geçiştirilemez.” dedi.

050117add_cf36c.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi, Diyanet İşleri Başkanlığının kendi resmi web sitesinde yayınladığı 9 yaşındaki çocukların evlenebileceği yazan nikâh tanımına sert tepki gösterdi.
ADD Milas Başkanı Ali Ayaz, yaptığı açıklamada durumun ‘zırva’ ile geçiştirilemeyeceğini belirterek: “Diyanet İşleri Başkanlığı, web sitesinde, nikâh tanımı yaparak, bulûğ çağına girmiş olanların da dinen nikâhlanabileceğini belirtti. Diyanet; bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtti. Diyanet, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdi. Diyanet'e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikâhlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını da açıkladı ve ‘Veli olmasa da olur’ dedi. Resmi web sitesinde nikâhı tanımlayan Diyanet, evliliğin kişiyi zinadan koruduğunu ve insan neslinin devamını sağladığını savundu.” diye kaydetti.
Ayaz bu tanımın, toplumsal bir cinnet hali olduğunu öne süren ADD, “‘Kişinin gayri meşru ilişkiye girme tehlikesi bulunması halinde evlenmesi vaciptir’ diyen Diyanet, bulûğ tanımını yaparken çağına giren kız çocuklarının evlenebileceğini de şu tanımınla ortaya koydu: ‘Nikâhın, iki şahit huzurunda tarafların irade beyanında bulunmak suretiyle akdedilmesi gerekir. Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur (yapılması daha iyi olan).’ Diyanet İşleri Başkanlığı, yine resmi web sitesinde “bulûğ” tanımlarken, kızların 9, erkeklerinse 12 yaşına basmaları halinde bulûğa erdiklerini açıkladı.
Anayasamızın laiklik ilkesini, yasaları, insan ve çocuk haklarını ayaklar altına alan bu açıklamalar “zırva” sözcüğü ile geçiştirilemez. Bu bir toplumsal cinnet halidir.
Küçük yaşlardaki çocukların tarikat yurtlarında, Kuran kurslarında tecavüze uğraması, kadın cinayetlerinin her geçen gün artması, genç kızlarımızın tecavüzcüsü ile evlendirilmesi, tesettür anlayışının anaokullarına inmesi ve bütün bunların siyasal iktidarca “hoşgörü” ile karşılanıp “bir kere ile bir şey olmaz” mantığı işi kız çocuklarının 9 yaşında evlendirilmesinin önünün açılmasına kadar getirmiştir.” ifadelerini kullandı.
“Dokuz yaşındaki kız çocukları ile evlenilmesi düşüncesinin toplumda ağır bir suç ve utanç sebebi olması gerekirken, insanları eğitip topluma huzur getirmesi beklenen din kurumunun bu tür açıklamalar yapması karşısında siyasal iktidarın sessiz kalması da çarpıcı. Hemen her konuda açıklamalar yapan, toplum yaşamına gereksiz ve yakışıksız müdahalelerde bulunan iktidar yetkililerinin bu olay karşısında sessizliğini koruması onay anlamını taşıyor.” diye durumu eleştiren Ayaz, durumun ciddi olduğunu belirtti.
“ANDIMIZI VE ‘KÜÇÜKLERİMİ KORUMA’ İLKESİNİ KALDIRIRSAN…”
Ayaz, açıklamasında son olarak şunları kaydetti: “İktidarının ilk günlerinden beri okullarda ‘Andımız’ okumayı kaldırmayı hedefine koyan siyasal irade, nihayet ‘Andımız’ okunmasını yasaklamıştı. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren ‘küçüklerini korumak’ anlayışını ‘büyüklerini saymak’ ilkesinden öne koyup yasa olarak ilan eden anlayıştan, dokuz yaşındaki kız çocuklarının evlenmesinin önünü dinen açma noktasına getirildik. Dokuz yaşındaki çocukların reşit olmasını bırakın, bedenen, zihnen ve ruhsal gelişim olarak korunmaya muhtaç olduğunu bilmek için anne ve baba olmaya gerek yok. İnsan olmak yeterli. Mustafa Kemal Atatürk’ün ışıklı yolunda yürüyen Türk halkı, Diyanet İşleri Başkanlığının son fetvasına karşı gerekli tepkiyi vermiş ve benzeri konulardaki fetvalarına da geçit vermeyecektir.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin