A+ A A-

 

Muğla Milletvekili Akın Üstündağ TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikalarını ve 2016 yılı Kesin Hesap Kanun Tasarısını yerden yere vurdu.

261217ustundag_3e7f8.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
İktidarın ne geliri, nede gideri tutturamadığı, 2016 yılı bütçesinin neredeyse Suriyelilere harcanan para kadar açık verdiğini, açığın 30 milyar lirayı bulduğunu, bütçenin bir yamalı bohçaya döndüğünü, AKP hükümetinin yurt içinde ve yurt dışı borçlanarak açıkları kapamaya çalıştığını, döviz kurundaki artışlarla birlikte borçların da katlandığını söyleyerek hükümeti eleştirdi.
Akın Üstündağ konuşmasının devamında şunları söyledi: “AKP İktidarı Bütçe uygulamalarında sınıfta kalmıştır, karnesi zayıftır. Hesap verilebirlikte karnesi zayıftır. Sayıştay raporları kamu zararlarını göstermiyor, Şeffaflıkta karnesi zayıftır. Sayıştay raporları eksikliklerle dolu olup CHP’nin alt komisyon kurma taleplerini kabul etmemişlerdir. Kurumlarda oluşturulan “Özel Hesap”, “ Özel Fon Hesabı” gibi hesaplar bulunmakta ve bu hesaplar denetim dışı bırakılmaktadır. Hükümet Vergi Adaletinde sınıfta kalmıştır. Zira dolaylı vergilerin oranı toplam vergi gelirlerine oranı %69’a ulaşmıştır. Vergi affı gibi uygulamalarla vergide istikrar sağlanamamıştır. Ödemeler dengesi konusunda da iktidarın karnesi zayıftır. İç ve Dış borç stoku 820 milyar lirayı aşmıştır. Döviz Kurundaki artışla borcun daha da yükseleceği aşikardır. Mevcut iktidar Mevzuata uygunluk konusunda da başarısızdır. Yedek ödenekler kanuna uygun olarak kullanılmamakta, yatırım dışı ödenekler yaratılmış, doğrudan temin yöntemiyle yapılan hizmet ve mal alımları ve yapım işleri bu konuda ayrılan bütçenin %10’unu aşmıştır” dedi.
“MUĞLA SİZDEN UMUDU ZATEN YOK, MUĞLA’YA DOKUNMAYIN YETER”
Üstündağ, iktidarın yaptığı yanlışları tek tek belirterek konuşmasının son bölümünde; İktidarın satacak bir şey bırakmadığından, 502 sayılı Torba yasayla Kıyıları, Sahilleri, Ormanları, Hazine arazilerini, milli park ve tabiat parklarını satışa çıkardığını, Anayasaya aykırı olarak yapılan bu düzenleme ile geri dönüşü olmayacak şekilde millete ait bu yerlerin elden çıkarılacağını, kendi seçim bölgesi olan Muğla’da da bu tür yerlerin halkın elinden alınacağını, vatandaşın denize girecek yer dahi bulamayacağını, Okluk Koyu’ndaki yazlık sarayın parasıyla Roman vatandaşların tamamına ev yapılabileceğini, söyleyerek konuşmasını şöyle tamamladı. “İktidarın Muğla’yı unuttu. Muğla’nın iktidardan umudu zaten yok, Muğla’nın sahillerine, kıyılarına, doğal güzelliklerine dokunmayın yeter!”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin