A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Bodrum’da 14, 15 ve 16 Kasım 2017 tarihinde Bodrum Milli Emlak Müdürlüğünce ihaleye çıkarılan 18 sahil ile ilgili olarak TBMM’ne araştırma önergesi verdi.

111117ustundasg_80828.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
Üstündağ araştırma önergesinde Muğla’daki sahillerin gelişigüzel ihaleye çıkarıldığını, ihalelerde hukuki ve teknik yetersizliklerin olduğunu, Anayasa ve kanunların ihlal edilerek vatandaşlara açık olması gereken kıyıların bir ticarethaneye dönüştürülerek rant kapısı haline getirildiğini belirtti.
“BU KADAR İSKELE GÜNEŞLENMEK İÇİN Mİ YAPILACAK?”
Özellikle Bodrum’daki ihalelerin kapsamında iskele yapımı ve dolgu alanlarının yer aldığını belirten Üstündağ önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Bu kadar çok deniz dolgu alanının yaratılmasının sahillerin doğal yapısını bozar, kıyıları tahrip eder. İskelelerin ise hangi amaca yönelik olduğu belli değil, güneşlenmek için bu kadar çok iskeleye ihtiyaç yok, uygulama imar planlarında iskele ve dolgu alanlarının yer almaması, yasa ve yönetmeliklere aykırı bir ihalenin gerçekleşmekte olduğunu gösteriyor. Kıyı Kanunu 10 yıllık kiralamaya izin verirken 30 yıllık kiralamaların ihalelerde yer alması mevzuata uygun değil”.
“PLAJLAR PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR, İHALE DURDURULSUN”
Bodrum’daki ihalelerin vatandaşlarda infiale yol açtığını, alelacele kurulan şirket ve vakıflara işletme haklarının verilerek plajlar belirli kişi ve şirketlere peşkeş çekildiğini önergesinde yer veren Üstündağ, Araştırma komisyon kurularak sahillerdeki yapma ve talanın önüne geçilmesini istedi. Üstündağ, Bodrum sahillerinin doğal yapısının bozulmasının kimseye fayda sağlamayacağını söyleyerek Maliye Bakanlığından ihalelerin iptal edilmesini istedi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin