A+ A A-

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şubesi, yaptığı açıklamayla müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren kanuna tepki gösterdi.

201017ckd.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şubesi, Atapark’ta yaptığı açıklamayla müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren kanuna tepki göstererek “Müftü nikâhı bir karmaşa yaratacak” dedi.
Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şubesi Başkanı Gülden Sökelioğlu, yaptığı açıklamada: “Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklik ile 'Müftülüklere resmi nikâh kıyma yetkisi verilir' sözü, meclis içişleri komisyonunda, 'İl ve İlçe Müftülükleri' olarak değiştirildi ve sert tartışmalara rağmen kabul edildi. Bu hafta içinde TBMM'de bu yasa tasarısı görüşülecek; ülkemizin kaderini değiştiren tüm tasarılarda olduğu gibi, şiddet görüntüleri ve arbede içinde geçirilmeye çalışılacak ama kadınlarımızın direnci üzerine sanki yangından mal kaçırır gibi gizleniyor ve ne zaman Meclis Genel Kurulu'na geleceği belli değil. 'Müftülerin resmi nikâh kıymasında ne sakınca olabilir?' diye düşünen olabilir. Belediye başkanları, nikâh memurları, köy muhtarları nikâh kıyabilirken, hiç ihtiyaç yokken bu konu niye gündeme geldi?” dedi.
Müftülere nikâh kıyma yetkisinin, toplumu ayrıştıracağını savunan Sökelioğlu; “Çok masum bir istek gibi görünen bu tasarı yasalaşırsa, çok önemli değişiklikleri de beraberinde getirecektir: Resmi nikahını müftülere kıydıranlar 'dindar', nikah memuruna kıydıranlar ise 'dinsiz' olarak nitelendirilecek, toplum daha da ayrıştırılacak. Tek eşli evliliğin yerini çok eşli evlilikler alacak, kadınların evlilik sözleşmesi ile kazandığı hakların güvencesi kalmayacak. Türk Medeni Kanunu( 17.02.1926) ile evlenmede, boşanmada, miras, nafaka ve şahitlikte erkeklerle eşit haklara sahip olan kadınlar haklarından mahrum bırakılacaktır. Eğitimde uygulanan 4'lü parçalı model ile, okuldan koparılan kız çocuklarının, 2., 3. ve 4. eş olarak alınmasına kim engel olacak? Yoğun tepkiler üzerine, tecavüz yasa tasarısıyla dönüştüremedikleri toplumumuzu, imamlara resmi nikâh kıyma yasa tasarısı ile dönüştürmek istiyorlar. Törelerin ağır bastığı ülkemizde, Büyükşehir'lerin uzak mahallelerinde, müftülerin, vekili olarak imamların ve vekil imamların kıydığı nikâhın resmi mi, dini mi olduğunu
kim denetleyecek? Tam bir kargaşa yaşanacak. Ayrıca Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle; 'evlenme' ve 'doğum bildirimi yok', sadece aile büyüğünün nüfusa başvurması yeterli, çocuklar babanın nüfusuna kaydediliyor ve ana adının yazılmaması da amacın ne olduğunu gösteriyor.
Böylece; kaçırılan, taciz edilen ve okuldan koparılan kız çocuklarının evlendirilerek hayatlarının karartılması anlamına geliyor. Türk Medeni Kanunu ile sağlam bir temeli olan Türk aile yapısı değiştirilerek karmaşık hale getirilmek isteniyor.” diye kaydetti.
Sloganlar eşliğinde konuşan Sökelioğlu, son olarak şunları söyledi: “Buradan, bu tasarıyı yasalaştırmak için uğraşacak olan milletvekillerine şunu sormak istiyorum: 'Sizler; kız çocuklarınızı, babası dedesi yaşındakilerle evlendirmek, hayatlarını karartmak ister misiniz? Toplumun yarısını oluşturan kadınların duygu ve düşüncelerini görmezden gelemezsiniz. Bizler; kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın hayatını karartacak, kazanımlarımızı elimizden alacak bu tasarıya karşıyız.
Atatürk'ün, bizlere sağladığı haklara sonuna kadar sahip çıkacağız. Sahip olduğumuz haklarımızı elimizden almak isteyenlere karşı haykırıyoruz: 'Kadınların insan yerine konmadığı şeriat devleti istemiyoruz.' Büyük önder, Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlara verdiği değeri şu sözünden anlıyoruz:
'Erkek her şey olabilir; ancak ana olamaz. Onun için kadın erkekten önce gelir. Bu nedenle uygar toplumlarda erkek kadına saygı duymuştur.' Biz de, sizlerden saygı bekliyoruz.”
CKD’nin açıklamasına ise Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Teşkilatı ve CHP Kadın Kolları, Atatürkçü düşünce Derneği Milas Şubesi, Eğitim-Sen Milas Temsilciliği, Eğitim-İş Milas Temsilciliği, Birleşik Haziran Hareketi, Sağlık Emekçileri Sendikası, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi, Vatan Partisi Milas Temsilciliği ve vatandaşlar katıldı. Gerçekleştirilen açıklamada ise temsili çocuk gelin ve yaşlı adam figürüyle duruma dikkat çekildi.
Açıklama, çekilen toplu fotoğrafın ardından sonlandı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin