A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Zeytinköy’de meydana gelen yangın felaketiyle ilgili TBMM’de Meclis Araştırması istedi.

110917chpustundag.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
Üstündağ, Zeytinköy ve etrafının afet bölgesi ilan edilerek köylülerin zararlarının tamamının karşılanmasını, evlerinin yeniden inşa edilmesini, geleneksel köy özelliği ve yapısına tekrar kavuşması için çalışma yapılmasını, yangın nedeninin araştırılarak ranta yönelik olarak bilinçli olarak çıkarılan yangın olup olmadığının tespitini ve yanan alanların yeniden ağaçlandırılarak ranta kurban edilmemesi için çalışma yapılmasını istedi.
Üstündağ’ın Meclis Araştırma Önergesi şöyle: “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Muğla ili Menteşe ilçesine bağlı Zeytin köy’de 06.09.2017 tarihinde çok geniş alanda etkili bir orman yangını meydana gelmiştir. Yangında yaklaşık 700 hektarlık alanda etkili olan yangında Zeytinköy’de 51 evin ve 15 ahırın yandığı, çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanın ve arı kovanlarının telef olduğu, köy halkına ait olan zeytinlik alanların ve meyve bahçelerinin de yandığı tespit edilmiştir.
Zeytin köy halkının uğramış olduğu maddi kayıpların telafisi son derece önemlidir. Başlıca geçim kaynağı zeytincilik, hayvancılık ve arıcılık olan Zeytinköy halkının uğradığı kayıpları telafi etmek en başta devletin görevidir. Bu kayıpları telafi etmek için öncelikle Zeytinköy ve etrafının doğal afet alanı olarak tespit edilerek köylülerin maddi zararlarının karşılanması, evlerinin yeniden inşa edilerek köylerine geri dönmelerinin sağlanması, maddi zararlarının da gerçek miktarlarda karşılanması elzemdir. Diğer kurumların sağladığı yardımlar cüzi oranda kalacak ve köylülerin mağduriyeti tam olarak giderilemeyecektir.” dedi.
Önergede, Üstündağ şunlara da yer verdi: “Ayrıca Zeytinköy, dünyaca ünlü Akbük Koyu’na ve Gökova Körfezi’ne hakim noktada olup son yıllarda köye ve çevresine yönelik rant baskısı artmaya başlamıştır. Yangının çıkış nedeninin tespiti ile Zeytinköy, Dağpınar ve civar köylerinin geleneksel köy özelliğinde ve yapısında kalması, yangın sonrası rant arayışlarının engellenerek, aynı zamanda ranta beklentisine yönelik bilinçli olarak çıkarılan bir yangın olup olmadığının tespiti son derece önemlidir. Muğla ilinin yüzde 68’i ormanlık alan içinde kalması dolayısıyla her yıl çok sayıda orman yangını çıkmakta ve ormanlık alanlar zarara uğramaktadır. Muğla’daki ormanların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması son derece önemlidir. Muğla’nın doğal güzelliklerinin korunması ve rant arayışlarına kurban edilmemesi de Muğla halkının beklentileri arasındadır.
Yukarıda açıkladığımız hususlar kapsamında Anayasa’nın 98. Ve içtüzüğümüzün 104 ve 105. Maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin