A+ A A-

 

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri, zeytinlikler yasa tasarısının torbadan çıkarılması için, Ankara’ya meclise gitti.

170617mucep.jpg
Haber: Mutlu Hazer
Türkiye genelinde zeytin üreticileri, satıcıları ve tüketicilerini de ilgilendiren, kısaca “zeytin yasası” olarak bilinen tasarı, mecliste görüşülmek üzere oluşturulan kurulda günlerdir tartışılıyordu. Tasarının gerçekleşmesi halinde, kamu yararı görülen alanlarda zeytinlikler kesilerek, çeşitli sanayi yatırımlarına açılacaktı. Tasarının geri çekilmesi için, çeşitli doğa ve üretici dernekleri, sendikalar ve sivil vatandaşlar, telefonlar, mektuplar, faxlarla vekillere “tasarıyı geri çekin” diye çağrı yaptılar. Bununla yetinmeyen gruplar, 13 Haziran’da kurulda görüşülecek olan tasarı için Ankara’ya Meclise gittiler. Aralarında Egeçep, Kazdağları Doğa Derneği, Bozcaada Forumu, Ayvalık Tabiat Derneği, Ayvalık Çevre Derneği, Ayvalık Kent Konseyi, Çiftçi-Sen, Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, Yeşil Direniş Gazetesi, 350 Ankara, Devrimci 78 Mersin gibi birçok STK’ların olduğu gruba, Muğla’dan da Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) katıldı.
Muçepliler, aynı zamanda AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ve Nurettin Demir, MHP Muğla Mehmet Erdoğan’ın yanı sıra diğer milletvekilleri ile görüşmelerde bulundu. Bahse konu “Zeytinlikler Yasa Tasarısı” yoğun karşı çıkışlar ve kamuoyu baskısı ile torba yasadan çıkarılmış oldu.
BASIN TOPLANTISINDA “OKLUK KOYU” GÜNDEMDEYDİ
Görüşmelerin ardından CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, Marmaris’teki Okluk Koyu’nda yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı Konutu için “Üç hilal şeklinde bir kumsalı da içeren proje için mega ve süper yatların yanaşabileceği iki iskele ve deniz içinde sabit bungalovların inşa edilebilmesi için yaklaşık 11 dekarlık deniz alanı doldurulacak. Yazlığın yapımı yasal değil. Koy balıkçılığa bile kapalı. Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız.” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin