A+ A A-

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yaklaşan referandum öncesinde Güllük Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Tokat, Güllük Mahallesi’nin su sorununa değinerek referandumda oylanacak olan anayasanın 18 maddesi hakkında vatandaşlara açıklamada bulundu.

150417tokat_b7b4c.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Güllük Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi.
Başkan Tokat’ın Güllük buluşmasına; Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Suat Özcan, eski dönem DYP Muğla Milletvekili İrfettin Akar, Güllük Muhtarı Celal Akyol ve belediye meclis üyeleri eşlik etti.
Güllük Aile Çay Bahçesi’nde gerçekleşen toplantıda Tokat, “Bizleri böylesine coşkulu şekilde karşıladığınız ve bağrınıza bastığınız için teşekkür ediyorum” dedikten sonra mahallenin sorunlarına değindi. Tokat, yüksek su fiyatlarına ve referanduma yönelik açıklamalarda bulundu.
Güllük Mahallesi’ne; 2 yeni park, yaklaşık 40 bin metre kare parke, sathi asfalt kaplaması, beton yol yapımı gibi birçok çalışmayı kazandırdıklarını belirten Tokat, ayrıca yüksek su fiyatlarının geçmiş dönemde atılan imzalar ve verilen imtiyaz sözleşmelerinden kaynaklandığını söyledi.
“HUKUKÇU OLARAK MADDELERİ ANLAYAMIYORUM”
Tokat sözlerine şöyle devam etti, “Büyükşehir yasasından sonra bize bağlanmanızla beraber Güllük’te uygulanan yüksek su tarifeleri ile ilgileniyoruz. Ancak geçmiş dönemde atılan imzalar nedeniyle bu sorunu çözmemiz mümkün olmuyor. Şu anda köy ve beldelere su fiyatları yarım tarife ile uygulanıyor, ancak biz bu AKFEN şirketini bunu uygulatamıyoruz. Nedeni geçmiş dönemlerde verilen imtiyaz hakkıdır. Bu gün sizinle buluşmaya belediye başkanı kimliğim ile değil hukukçu kimliğimle geldim. Çünkü bu ülkede ilk konuşması gereken hukukçular iken hiç kimse konuşmuyor. Bu bir seçim değil, cumhurbaşkanı, başbakan ya da milletvekili seçmiyoruz. Bu bir anayasa değişikliği ve rejim değişikliği. Bunu parti meselesi olarak göremeyiz. Bu seçimin partiler açısından kazananı ya da kaybedeni yok, aynı gemideyiz ya hep beraber kazanıp ya da hep beraber kaybedeceğiz. Ben bir hukukçu olarak değiştirilmek istenen 18 maddeyi okuyorum hiçbir şey anlamıyorum. Sizlerin de anlamaması normal.”
“KONTROLSÜZ GÜÇ VERİLECEK”
Kontrolsüz bir güç oluşacağını öne süren Tokat, “Bu sebeple sizlere basitleştirerek anlatmak istiyorum. Aylardır Suriye ve Esad’a sesleniyoruz. Ülkene demokrasi getir diyoruz. Bize sundukları 18 madde Esad’ın Suriye anayasasının aynısı. Biz Suriye’de neden savaşıyoruz. Bizim çocuklarımız orada şehit olurken onların çocukları neden bizim ülkemizde sahillerde dolaşıyor. 1910-1920 yılları arasında bir nesil bizim için kendini feda etti. 15 yaşındaki çocuklar okul sıralarından kalkıp cephede savaşarak şehit oldu, hiç biri kaçıp Suriye’ye gitmeyi düşünmedi. Bir kişinin bu kadar yetki istemesi doğru değil. Hem parti başkanı, hem cumhurbaşkanı, hem başkomutan, hem yargının başı olması kabul edilemez. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şey yok. Bu kadar yetki insana hata yaptırır. Kontrolsüz güç, güç değildir. Atalarımızın dediği gibi beşer şaşar. Kurtuluş savaşında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e bile verilmeyen yetkiler şimdi bizden isteniyor. Tek adam anayasası ile kalkınmış şaha geçmiş tek bir ülke yok.” diye konuştu.
“HAYIR OYU VERİN”
Geçtiğimiz 2010 yılındaki referanduma atıfta bulunan Tokat, şunları kaydetti “2010 referandumunda biz çıkıp yine hayır dedik, yargıyı ele geçirmek istiyorlar dedik. Türkiye ‘Evet’ dedi ve yargıyı ele geçirdiler. Ondan sonra yapılmayan zulüm, kurulmayan kumpas, söndürülmeyen ocak kalmadı iş en sonunda darbeye kadar geldi. 2010 yılında evet demeseydik, bunların hiç biri olmayacaktı. Şimdi bizden bunlardan daha fazlası isteniyor. O dönem evet diyenlerin, şimdi hayır demesi gerek. 18 yaşında milletvekili olmanın yolu açılıyor. Biz buna karşı değiliz. 18 yaşında seçme hakkı varsa seçilme hakkı da olması gerekli. Bu maddenin buraya yazılma sebebi, yeni oy verecek 1 milyon 700 bin yeni seçmenin oyunu alabilmek. Bu gün seçimle yaşı 25 olmasına rağmen mecliste 25 yaşında milletvekili yok. Sanmayın ki sizin bizim çocuklarımız milletvekili olacak. Hayır, onların çocukları milletvekili olup askerden muaf olacak, bizim çocuklarımız yine askere gidip şehit olacak. Son olarak sizlere bu duyarlılığınıza bu kararlılığınıza ve bizleri bağrınıza basmanıza teşekkür ediyorum. Umuyorum ki 17 Nisan sabaha herkes için hayırlı olacaktır.”
AKAR’DAN REFERANDUM AÇIKLAMASI
Başkan Tokat’ın konuşmasının ardından söz alan geçmiş dönem DYP Muğla Milletvekili İrfettin Akar, “Siyaset halk için, millet için ve ülke için yapılmalı. Siyasetçi sırf milletvekili olmak, sırf kendi parti ve partililerini memnun etmek için siyaset yapmamalı. Ben milletvekilliği yaptığım dönemlerde hep bunlara dikkat ettim. Ben Atatürk hayranı biriyim. Eğer Atatürk olmasaydı, onun kurduğu bu cumhuriyet olmasaydı, ben hiçbir zaman milletvekili olamazdım. Bizler Atatürk ve onun gibi düşünenlerin torunlarıyız. Onun için bizlerin hür, özgür ve devamlı bu millet için başımızın dik olması lazım.” dedi.
Açıklamasına devam eden Akar, “Şimdi bizden tek adama yetki vermemiz isteniyor. Bu ülkede yaşayan 80 milyon insan var. Gençlerimiz işsiz senin bu ülkenin ekonomik sorunlarıyla, terörle uğraşman gerekirken başka şeylerle uğraşıyorsun. Suriyeli gençleri Türkiye’ye getiriyorsun, bizim gençlerimiz orada şehit oluyor. Şimdi çıkmış bana yetki verin terörü bitireyim, ekonomi düzelsin diyor. 15 yıldır elinden tutan mı vardı? 15 yıldır bu milletten ne istediniz de vermedi daha ne istiyorsunuz. Bu millet 16 Nisan günü gerekeni yapacaktır. Hepimize çok iş düşüyor, gece gündüz çalışmamız lazım. Bu parti seçimi değil. Normal seçimlerde siz yine kendi partinize oy verin. Umuyorum ki 16 Nisan ülkemiz, milletimiz, geleceğimiz için hayırlara vesile olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin