A+ A A-

 

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek anayasa değişikliği halk oylamasıyla ilgili CHP’nin broşürlerinde parti amblemi kullanmamasını “Biz amblemimizi kullanıyoruz. Bu vatan meselesi diyorlar ya. Alakası yok. Biliyoruz ki, bunun sebebi Batı’da CHP’liler tarafından, Doğu’da da PKK ve uzantısı HDP tarafından broşürlerin dağıtılmasını sağlamak.” dedi.

110417akparti.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek anayasa değişikliğindeki maddeleri anlatarak vatandaşlardan destek istemek için Milas’ta çeşitli programlara katıldı. Kıyıkışlacık, Selimiye ve Gülllük mahallelerinde vatandaşlara seslenen Mete, broşür ve reklamlarında parti logosunu kullanmayan CHP’yi sert sözlerle eleştirdi.
Anayasa değişikliği toplantısı, Güllük’teki aile çay bahçesinde gerçekleştirildi.
Burada ilk konuşmayı eski Güllük Belediye Başkanı Yavuz Demir yaptı. Demir, Türkiye’nin giderek dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmaya doğru hızla ilerlediğinden söz ederek cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle bunun çok daha kolay gerçekleşeceğini vurguladı.
Demir, katılımları nedeniyle vatandaşlara teşekkür etti.
AK Parti Milas İlçe Başkanı Levent Akyer de buradaki konuşmasında, parlamenter sistemin çözümsüzlük ve kaos ürettiğini dile getirerek, Güllüklülerden evet oyu istedi.
“Şu an cumhurbaşkanının yetkisi halkla çelişebiliyor”
AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, mevcut sistemde cumhurbaşkanının en çok oy alan partinin genel başkanı yerine, istediği herhangi bir milletvekiline hükümet kurma yetkisi verebildiğini, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in bağımsız milletvekili Yalım Erez’i başbakan olarak görevlendirmesiyle kaos yaşandığını hatırlattı ve “İlk 3 partiye yetki vermezken Yalım Erez’e bağımsız vekile Hükümet kurma yetkisi verdi. Adam tek başına ne yapsın. Güzel ülkem 20-25 günü hükümetsiz geçirdi. Kayıplara bak. Bu nedenle biz diyoruz ki; Ülkenin geleceği için iyi okuyun bu maddeleri, kararınızı vicdanınızla verin. Neden yabancı ülkeler bile size karşı propaganda yapıyor. İyi değerlendirin ve Ülkenizin ve geleceğiniz için siz karar verin. Çobanla benim oyun bir mi diyen zihniyete karşı değerlendirin. Halkın iradesine karşı saygı duymayan bu sisteme değişikliği getirdik. Cumhurbaşkanına sorumluluklar getirdik.” dedi.
Mete, “1923 yılında ülkemizin uygulamaya başladığı cumhuriyet, dünyanın en güzel sistemi. Atatürk’ün bize hediye ettiği cumhuriyet inanın dünyanın en güzel sistemi. Mevcut sistemde yüzde 10 barajını aşan 4 tane parti var. 31 parti arasında meclise girmeye hak kazanan. Tek başına iktidar olacak kadar sandalye kazanırsa bizim parti tek başına iktidar olabiliyor. 276’yı geçerse Cumhurbaşkanı yetkiyi veriyorsa. Halk yetkiyi vermiş, zaten bu yetkiyi vermiş ama cumhurbaşkanı vermiyor. MHP birinci olmuş ama başkasına veriyor mu, veriyor. Demek ki halkın dediği olmayabiliyormuş. Gelecek olan sistemde yüzde 26’larla iktidar olunmayacak daha güçlü yüzde 51’lerde iktidar olunacak partilerde bunun için çalışacak. Bununla beraber partilerde yumuşamalar olacak ve kutuplaşmalar ortadan kalkacak.” diye konuştu.
Broşürleri PKK’lılar dağıtıyor iddiası…
CHP’nin anayasa değişikliğine ilişkin çalışmalarında “Parti meselesi olmadığı için logo kullanmama” uygulamasının da gerekçesi olduğunu sözlerine ekleyen Mete, “Vatan meselesi olarak gördüklerini söylüyorlar ama gerçekte ilgisi yok. Broşürleri Doğu’da PKK ve uzantısı HDP’liler rahat dağıtsın diye logo koymamışlar. Batı’da da CHP’liler bu broşürleri dağıtıyor. Biz, açık ve rahat biçimde partimizin logosunu çalışmalarımıza ekliyoruz. Sizlerden isteğim, çok açık olan bu anayasa değişikliği maddelerini açın ve okuyun.” diye konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin