A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi nisan ayı toplantısına, 2016 Mali yıl Faaliyet Raporu tartışmaları damga vurdu. AK Parti Grubu, 2016 yılı Faaliyet Raporu’na ret oyu vererek, belediyenin iyi yönetilmediğini ve 90 milyon liralık borç batağına girdiğini öne sürdü.

100417borc.jpg

Haber: Mutlu Hazer

Milas Belediye Meclisi nisan ayı toplantısında, meclis ana gündeminin 6’ıncı maddesinde yer alan “2016 yılı Mali Faaliyet Raporunun görüşülmesi” tartışma yarattı.
AK Parti Grubu adına konuşan Levent Akyer, 2016 yılı Mali Faaliyet Raporuna ret oyu verdiklerini ifade etti. Milas Belediyesinin iyi yönetilmediğini ve borç bataklığına sürüklendiğini iddia eden Akyer; belediyenin borcunun 2016 yılında 90 milyonu aştığını da sözlerine ekledi.
Ret gerekçesini yazılı bir şekilde meclise AK Parti Grubu adına sunan Akyer, şunları kaydetti “Milas Belediyesi 2016 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, 2016 yılında belediye gelirlerinin bir önceki yıla göre 15.458.811,52 TL artmış olmasına karşın; belediye giderlerinin de bir önceki yıla göre 15.139.776,63 TL artmış olduğu görülmektedir. 2015 yılında 13.309.920,28 TL olan bütçe açığı, 2016 yılında da 12.990.885,39 TL olarak gerçekleştiği görülmektedir. Bütçe gelirlerindeki artışını sağlayan kalemler ise toplam olarak 45.364.220 TL tutarındaki İller Bankası payları, kira ve taşınmaz mal satışı geliridir. Bu kalemlerdeki artış bir önceki yıla göre 13.803.339,69 TL’dir.”
“BELEDİYE HARCAMALARI KISITLANMIYOR”
Borcun yüksek olmasına karşın, belediyenin yine kredi çekme talebini eleştiren Akyer, “Arsa satışından elde edilen gelirlerin büyük kısmı yatırımlar için değil taşeron işçi çalıştırma kalemini olan hizmet alımlarında kullanılmıştır. Bir yıl önce 13.709.328,35 TL olan hizmet alım gideri 2016 yılında 25.881.480,80 TL olarak gerçekleşmiştir.2016 yılında yapılan yıllık hizmet alım ihalelerinin bir yıl için toplam bedeli 30.427.966,59 TL olmuştur. İşe adam prensibi yerine adama göre iş prensibi ile Belediye kadroları şişirilmiştir. Belediye bütçe hesabı yapmadan arttırmış olduğu taşeron ve sürekli işçilerin maaşlarını ödeyememektedir. İşten ayrılan işçilere yapılması gereken kıdem tazminatı ödemeleri yapılamamakta, 2016 yılından 2.222.512,50 TL Kıdem Tazminatı borcu olduğu görülmektedir. Ödenemeyen personel ve hizmetli maaşları sebebi ile sık sık bankalardan borç alınmaktadır. 2015 yılında 5.241.073,40 TL olan banka borcu 2016 yılında 8.426.128,43 TL seviyesine çıkmıştır. Bu banka borçları günden güne artmaktadır. Bugün de 8.000.000,00 TL’lik bir banka borçlanma talebi gündemimizin 5.maddesi olarak önümüze gelmiş bulunmaktadır.” dedi.
Belediye borcunun, 90 milyonu aştığını vurgulayan Akyer açıklamasına şöyle devam etti “Milas Belediyesinin 2015 yılında 73.000.000,00 TL olan borcu, 17.500.000,00 TL artarak 2016 yılı sonu itibarı ile bu borç 90.000.000,00 TL’yi geçmiş bulunmaktadır. Bu kadar yüklü borç yüküne rağmen belediye harcamalarında zaruri ihtiyaçlar dışındaki harcamalarda kısıntıya gidilmemiştir.2015 yılında Dinlenme ve Kültür harcamaları 5.587.039,78 TL iken 2016 yılındaki dinlenme ve kültür hizmeti harcamaları 8.426.128,43 TL olmuştur.”
“BELEDİYE DEĞERLERİ YOK EDİLİYOR”
Eski Milas Belediye Başkanı Erdal Çerçi’nin, tüm kısıtlı imkânlara rağmen yarattığı değerlerin şu anki belediye tarafından yok edildiğini öne süren Akyer “Dinlenme ve kültür harcamalarına tanınan öncelik Köylerimizin acil ihtiyaçlarına tanınmamaktadır. Köy içi yollarımız bakımsız ve kullanıma elverişsiz bir durumdadır. Belediyemizin tüm değerleri ve gayrimenkulleri satış için sıra beklemektedir. Belediyemiz mülkiyetindeki giyim pazarının satışı için meclis kararı alınmış. Pehlivanoğlu binası ve Milas’ın markası olan Labranda fabrikası için kapalı kapılar ardında satış veya devir pazarlıklarının yapılmakta olduğu fısıltı da olsa söylenegelmektedir. Eğer böyle bir satış veya devir işlemi gerçekleştirilmek isteniyorsa bu rahmetli Belediye Başkanı Erdal Çerçi’den bu güne kadar tüm belediye yönetimlerinin kısıtlı imkânlarla yarattıkları bir değer yok edilmiş olacaktır. Duyumla elde edilen bir bilginin doğruluk derecesi ne olur bilemeyiz ancak geçtiğimiz meclis oturumunda Giyim Pazarı yerinin satışının ek gündem ile meclisin önüne getirilmesi ve alel acele bir satış karar alınması, bundan sonra duyumlarımızı dikkate almamız gerektiği ve bu konuların önceden gündeme taşınması gerekliliğini duyurmuştur.” şeklinde konuştu.
“GİYİM PAZARI NİYE SATILIYOR?”
Milas Belediyesinin, iyi yönetilmediğini ve Giyim Pazarı alanının acelece satıldığını ifade eden Akyer “Şu küçük detay bile Milas Belediyesinin nasıl borç batağına sürüklendiğinin ve iyi yönetilmediğinin bir kanıtıdır. Bu pazar yerini madem satacaktınız neden dünyanın parasını harcayarak üzerini örttünüz. Milas Belediye yönetimince önce yapılıp sonra bozulan buna benzer çok uygulaması bulunmaktadır. İş bu nedenlerden dolayı 2016 yılı Milas Belediyesi Faaliyet Raporuna AK PARTİ Meclis gurubu olarak ‘RET’ oyu veriyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.
Akyer’in konuşmasının ardından 2016 Mali Faaliyet Raporunu okuyan Meclis Başkanı Ahmet Kılbey, gerekli cevabın bir sonraki meclis toplantısında verileceğini kaydetti.
2016 Mali Faaliyet Raporunun okunmasının sonrasında, meclis toplantı salonuna geri dönen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; rapor hakkında açıklamalarda bulundu.
“HİZMET GÖTÜRMEK ZORUNDAYIZ”
Milas Belediyesinin, büyükşehir yasasının ardından çok zor durumda kaldığını ve bu yüzden borç almaktan ve mülkiyet satışı yapmaktan başka bir çare üretemediklerini kaydeden Başkan Tokat “Milas mahalle sayısı en fazla olan ilçelerden biri olması nedeniyle, bu belediyemiz açısından yük olarak algılanabilecek 2 yönü var. Birinci olarak hizmet edilecek olan mahalle sayısının fazlalığı, ikincisi de 5 yıllık muafiyet sebebiyle, gelir zafiyetinin fazla oluşudur. Yani daha az gelir elde ederek, daha fazla alana ve mahalleye hizmet etmek durumundasınız. Bu açıdan, bu 5 yıllık süre içerisinde; bu gemiyi yürütmenin, bu dengeleri tutturmanın, iş yapmanın çok kolay olmadığını işin başından beri sürekli toplumla paylaşıyoruz. Belediyenin bu büyükşehir yasasından kaynaklanan dezavantajları bahane edilerek, herhangi bir şekilde iş ve hizmet yapmaktan da geri kalmıyoruz. Özellikle, kırsal mahallelerimizdeki hizmet açıklarını kapatabilmek amacıyla 2016 yılı içerisinde var gücümüzle köylere yüklenmiş durumdayız.” ifadelerini kullandı.
“GEMİYİ YÜRÜTMEYE ÇALIŞIYORUZ”
2019 yılına kadar bütçe dengelerinin zorlanacağını belirten Tokat “Çok çok geniş bir alanda, bu memnuniyet sağlanmış ve hizmet eksikliği önemli ölçüde giderilmiştir. 2016, 2017 ve 2018 programları çerçevesinde 3 yıllık olarak uygulanması hedeflenen bu programın, çok önemli bir aşamasına geçilmiştir. 2018 sonunda bütün mahallelerimize en iyi şekilde tüm mahalleler en iyi şekilde memnun edilmiş olacaktır. Bu sebeple, özellikle büyükşehir yasasının getirdiği bu dezavantajlı durum sebebiyle belediyemizin bütçe dengelerinde zorlanması ve hele hele borçlanma ve borç durumuyla karşı karşıya kalınması; belediye üretimimizle ve belediye üretim başarısızlığıyla değerlendirilemez. Bu tamamen büyükşehir yasasından ve bu 5 yıllık geçiş sürecinden kaynaklanan bir durumdur. Bu sebeple, yıllık bütçe miktarımız ve karşı karşıya kaldığımız bu 5 yıllık süre içerisindeki borçlanma durumu veya borç miktarı göz önüne alındığında belediyemizin hiçte öyle aşan borç yüküyle karşı karşıya olmadığı görülecektir. Elimizden geldiğince, vatandaşın hizmet beklentilerinden kısmadan bir yandan da yapılandırmış borçları da ödeyerek 5 yıl içerisinde bu gemiyi limana götürmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
“2019’DA DURUM DENGELENECEK”
Borç yükünden korkmadıklarını ve durumun 2019 yılında vergilerin alınmasıyla birlikte düzeleceğini vurgulayan Tokat, son olarak sözlerine şunları ekledi “Herhangi bir borç yükünden ve borç seviyesinden bu nedenle çekinmiyoruz. 2017’nin içerisinde yine kırsal mahallerdeki hizmet açıklarını gidermek için var gücümüzle çalışacağız. Milas Belediyesi, demin açıkladığım sebeplerle, muafiyet sürecinin en mağdur ve dezavantajlı belediyelerinden birisi olmasına rağmen bu bölgede, özellikle uzak noktalara hizmet konusunda en faal ve çalışkan belediyedir. 2019’da herkesin çorbaya tuz atar haline geldiğinde yani 132 mahalleden vergi alınmaya başlandığında bu dengeler iyiye gidecek. Borç oluşturmadan bir şeyler yapma imkânı olacak. Bütçeler zorlanmayacak.”
Meclis, 17 ana ve 2 de ek gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin