A+ A A-

 

Cumhuriyet Kadınlar Derneği Milas Şubesi, düzenlediği etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri Nutuk’u okudu.

100417n.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın

Cumhuriyet Kadınlar Derneği Milas Şubesi, Nutuk okuma etkinliği düzenledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri olan Nutuk’ta yer alan bölümler, CKD tarafından okundu.
CKD Milas Şubesi Başkanı Gülden Sökelioğlu, düzenlenen etkinlikte şunları kaydetti “M. Kemal Atatürk'ün yazdığı bir eser olan Nutuk, 1919-1927 yıllarını kapsayan tarihi gelişmeleri kapsar.
Yeni Türk Devleti’nin kuruluş öyküsünü belgeleriyle anlatan Nutuk, M. Kemal Atatürk tarafından; kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin, 1927 Yılında, 15-20 Ekim'de, Ankara'da toplanan 2. kurultayında, 36.5 saatte okunmuştur.”
Nutuk’un bölümlerini okuyan Sökelioğlu, “Nutuk,1919- 1927 yılları arasındaki tarihi olayları 3 aşama halinde aktarmaktadır: 1. Bölüm- Kuvayi Milliye Dönemi: Ulus egemenliğine dayanan yeni bir devlet kurabilmek için verilen mücadelenin önemi anlatılır. M. Kemal Atatürk, Kurtuluş Savası parolasının ' Ya İstiklal, Ya Ölüm' olduğunu vurgulamış: 'Ne kadar zengin olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus uygar insanlık karşısında uşaklıktan ileriye gidemez. Böyle bir ulus tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir.' demiştir. İşgalci devletlere karşı verilen mücadeleyi anlatan' Nutuk', işgale uğrayan mazlum uluslara mücadele azmi veren, kurtuluş yolu gösteren bir belgedir. 2. Bölüm- TBMM Dönemi: TBMM'nin 23 Nisan 1920'de açılması ile birlikte, milli mücadelenin önemini vurgular. 3. Bölüm- Cumhuriyet Dönemi: 29 Ekim 1923' de Cumhuriyet ilan edilir ve M.Kemal Atatürk, oylamaya katılan 158 kişinin tamamının oyunu alarak, ilk Cumhurbaşkanı seçilir. Cumhuriyet döneminde, 1927'ye kadar yapılan devrimleri anlatır.” dedi.
Eserin, Atatürk’ün hesap verme pusulası olduğunu kaydeden Sökelioğlu “Nutuk, M.Kemal Atatürk'ün Türk Ulusu'na verdiği bir hesap pusulasıdır; yeni Türkiye Devleti'nin nasıl kurulduğunu merak eden herkesin okuması gereken bir başucu kitabıdır. Türk Ulusu'nun önderi, M. Kemal Atatürk'ün yazdığı ve Türk Ulusunun yaşam rehberi olan Nutuk, ne yazık ki bugünkü iktidar tarafından siyasi propaganda aracı olarak görülmektedir. Bursa-Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlanan Nutuk'ların, CHP Nilüfer Gençlik Kolları tarafından, okullarda, öğrencilere dağıtılması yasaklanmıştır, yaşanan bu olayı kınıyoruz. Yok edilmek istenen bir ulusun varoluş mücadelesini anlatan Nutuk'u herkesin, bilhassa her Türk gencinin okuması gerekir ki; yaşanan olaylardan ders alınsın ve 'Tarih Tekerrür Etmesin'” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından Sökelioğlu, Nutuk okuma etkinliğine destek veren; Karya Tiyatro Atölyesine, Milas Birleşik Haziran Hareketine, Eğitim Sen Milas Temsilciliğine, CHP Milas Gençlik Kolları Yönetimine, Muğla Tabip Odası Milas temsilciliğine, SES Milas temsilciliğine, ADD Milas yönetimine, Eğitim-İş Milas temsilcisine, Tiyatro Tozlu Sahne'ye teşekkür etti.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin