A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Üstündağ, OHAL kararnamelerinde yanlış olduğu değerlendirilen uygulamaları takip ettiklerini dile getirdi.
030816yanlisuygulama.jpg
CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, partisinin Milas teşkilatının haftalık basın toplantısında açıklama yaptı.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve İlçe Başkanı Suat Özcan’ın da yer aldığı toplantıda konuşan Üstündağ, ülke gündemine ilişkin görüşlerini paylaştı. Üstündağ, OHAL kararına temkinli olarak yaklaştıklarını daha önce açıkladıklarını hatırlatarak, “Alınan olağanüstü hal kararının amaç dışı kullanılmaması, cemaatçi yapının ortadan kaldırılması, suç ve cezaların şahsiliği prensibinin, insan hakları ve hukuk devleti kuralları içerisinde uygulanması gerektiğini belirtmiştik. Bu konudaki uygulamaları genel merkezimizde kurulan komisyon marifetiyle takip etmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.
Genel askeri yapılanmanın değiştirilmesiyle KHK’lerin öneminin ortaya çıktığını, Anayasanın 121. maddesine göre KHK’lere başka işlevler tanımanın olanaksız olduğunu kaydeden Üstündağ, bu çerçevede hukukun üstünlüğü ilkesine aykırılık olamayacağını dile getirdi.
Ölçülülük ilkesine dikkat çekti
Üstündağ, temel hak ve özgürlüklerin ancak durumun gerektirdiği ölçüde sınırlandırılabileceğini öngördüğünü, bunun amacı gerçekleştirmeye elverişli, gerekli olması ve araçla amacın ölçülü bir oran içinde bulunmasının anlatılmak istendiği yorumunu yaparak, “Şu anda bir olağanüstü hal ülkesi olarak yurttaşların güvenliği ve hakları açısından uygulamalar takip edilirken kanuna ve anayasaya aykırı düzenlemeler konusunda gerekli çabayı ve faaliyeti ana muhalaefet partisi olarak göstereceğiz. Olağanüstü halin başka amaçlarla kullanılmasına seyirci kalmayacağız” diye konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin