A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Milaslı çiftçilerin sorunlarını TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Bakan Pakdemirli’ye aktardı. Vekil Girgin, Milas’ın Savran-Yaşyer mevkiindeki 48 bin dekar tarımsal alanın sulanabilmesi amacıyla planlanan sulama barajının yapımının hızlandırılması konusuna değinerek, mümbit toprakların suyla buluşması gerektiğinin altını çizdi.

191118ciftci.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Milaslı çiftçilerin sorunlarını TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Bakan Pakdemirli’ye aktardı. Vekil Girgin, Milas’ın Savran-Yaşyer mevkiindeki 48 bin dekar tarımsal alanın sulanabilmesi amacıyla planlanan sulama barajının yapımının hızlandırılması konusuna değinerek, mümbit toprakların suyla buluşması gerektiğinin altını çizdi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Bakan Pakdemirli’ye aynı zamanda; tarımda kendi kendimize yettiğimiz ve yerli ve milli üretimin önemini vurgulayan ve bir fabrika açılışında “Önce buğdayı bile dışarıdan alırdık, şimdi ipekliyi bile memlekette yapıyoruz” yazan sembol bir fotoğraf hediye ederek başucuna asmasını tavsiye etti.
Komisyon görüşmeleri öncesi Bakan Pakdemirli’ye hediyesini veren Girgin, komisyonda yaptığı konuşmada; “Ülkemizde ne yazık ki geçmişteki hani sık sık bakanların değiştiği bazı kısa ömürlü hükümetler dönemlerinden kalma bir alışkanlık var ve bu alışkanlık maalesef sizin döneminizde de aynı şekilde devam ediyor. Buna kısaca “Günü kurtarma politikası” diyebiliriz. Et fiyatları mı yükseldi? Patates fiyatları mı yükseldi? pamuk fiyatları mı yükseldi?.. Ne gereği var üreticiyi destekleyip sübvansiyonlarla uğraşmaya, çiftçinin mazotuyla, gübresiyle uğraşmaya? Üretici hakkını alamamış, Cari açık artmış 9 milyar dolar tarımsal gıda ithal edilmiş kimin umurunda? Hadi bakalım dışarıdan et ithal edelim, patates ithal edelim. Nasıl olsa Avrupa Birliği, Amerika var; üretmenize gerek yok biz size daha ucuza satarız demiyorlar mı? İthalatla tarım politikası yürütemezsiniz. Tarım; ‘E ama 3 kuruş daha ucuz…’ diye her şeyi dışarıdan alabileceğiniz bir sektör değildir.” diye konuştu.
Girgin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üreten köylü milletin efendisidir diye öğrettiler bize… Ege’de tütün bitti, Çukurova’da pamuk, Karadeniz’de fındık, İç Anadolu’da tahıl. Tarım üreticisini ithalat yaparak ıslah etmeye çalışacağınıza üretim için destek verin. Un ucuzlasın diye un ithal edin, patates ucuzlasın diye patates ithal edin, et ucuzlasın diye et ithal edin. İthalatla yurt içinde rekabet yaratıp enflasyonu düşürecektiniz, dolar artınca gıda fiyatları yükseldi. TÜİK verilerine göre 2017 yılında tarımda 9 milyar dolar ithalat yapılmış… Nasıl yaptınız bunu; yerli ve milli diye diye yaptınız… Üreticinin hakkı verilmeli ve ‘Türkiye'de hiçbir dönem verilmeyen GSMH'ın yüzde 1'ini tam olarak çiftçiye vererek çiftçiye rahat bir nefes alması sağlanmalıdır.”
“SAYIN BAKAN, SİZE MUĞLALI ÜRETİCİLERİN SELAMINI GETİRDİM”
Eleştirilerinden sonra konuyu seçim bölgesi Muğla’ya getiren CHP’li Girgin; “Sayın Bakan, bakınız Muğla ilimizde üreticilerimiz var, onlarında sorunları var. Ayrıca sizlere selamları var ve sizlerden beklentileri var. Ben de bugün burada size ve değerli bürokratlarınıza onlar adına üretmek, kazanmak ve ülkeye katkı koymak için sizlerden karşılanmasını bekledikleri taleplerini ileteceğim; Muğlalı üreticilerimiz adına sizlerden acil beklentilerimiz şunlardır.
Öncelikle; Fethiyemizin 25 yıllık hayali olan Babadağı teleferik projesinin 2019 sonu olarak planlanan bitirilme süresi için beklenen ön iznin ivedilikle imzalanması 2020 dünya hava oyunlarının Babadağ da yapılması bakımından aciliyet arz etmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi işlemlerinin tamamen ziraat odalarına devredilmesi, Çiftçiye ÖTV’siz motorin verilmesi, tarımsal alanlarda elektrik alt yapısına yatırım yapılması, zirai ilaç bayii olan odalarda reçete yazılabilmesi, tarımsal amaçlı traktör ve iş makinalarının ziraat odalarınca ruhsatlandırılması, makine ekipman desteğinin devam etmesi,
tarımsal girdi fiyatlarının kontrol edilmesi, tarımda eşi ile çalışan kadın çiftçilere SGK güvencesi verilmesi, % 50 hibe projelerinde kadastrol yol sorununun çözümü, tarımsal alanlarda kır bekçisi ve sulama görevlisi görevlendirilmesi, Tarım Kredi Kooperatif kredilerinin faizlerinin düşürülerek ziraat bankası seviyesine çekilmesi, balık üretim tesislerinde Aile İşletmeciliği kapsamında değerlendirilen işletmelerinde TKDK kapsamından yararlanabilmesi için 50 ton olan üretim kapasitesi şartının 25 tona düşürülmesi, 2B Tarım alanlarının satış fiyatlarının düşürülmesi ve ödeme vadelerinin uzatılması,
tarımsal desteklerin arttırılması ve toprak tahlilinde 50 dekar ve üzerine verilen analiz desteğinin 25 dekara düşürülmesi, Gelir vergisi yasasının 193. Sayılı gelir vergisi esasının 94. Maddesi gereği tarımsal desteklerden kesilen gelir vergisi kesintisinin kaldırılması, mahallelerde yerleşimin devam edebilmesi ve şehre göçün önlenmesi için küçük aile işletmelerine ORKÖY kredilerinde olduğu gibi uzun vadeli küçük ve büyük baş hayvancılık kredisi verilmesi, istimlak yapılan tarım alanlarında 2B çalışmalarında ve mera komisyonlarında teknik inceleme komisyonuna il ve ilçe ziraat odası başkanlarının veya temsilcilerinin katılmasını sağlamak. Tarımsal üretim amaçlı hazine arazilerinin kiralanmasında büyükşehir yasasından kaynaklı kiralamaya engel ilgili maddenin düzeltilmesi,
Muğla ili genelinde özellikle taban arazilerdeki zeytin ağaçlarında görülen ve gittikçe yaygınlaşan dolayısıyla zeytin bahçelerinin yok olmasına sebep olan halkalı leke hastalığı ile mücadele konusunda bakanlığınızca 5 yıllık proje geliştirilmesi ve bu kapsamda teknik destek verilmesi, herhangi bir üst birliğe (Süt birliği, Alabalık Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Birliği..) üye olan çiftçilere devlet desteği yapılırken mutlaka ziraat odalarına üyelik belgesinin güncellenmiş haliyle talep edilmesi direkt destekleme ödemesi yapılmaması, ziraat odasına kayıtlı resmi plakalı araçlardan MTV vergisi alınmaması, Muğla ilimizdeki dağ köylerinde zeytin alanlarının yoğun olduğu bölgelere tarımsal amaçlı yol yapılması, ilimizdeki projesi yapılan sulama göletlerinin yapımına başlanması, boşa akan ancak biriktirilecek, tarımsal sulamada kullanılabilecek kaynaklarında çalışmalarının yapılarak üretime kazandırılmasının sağlanması.” dedi.
“MİLAS TOPRAKLARI SUYA KAVUŞMALI”
CHP’li Girgin, Yaşyer-Savran arasında bulunan verimli arazilere sulamanın sağlanmasını ve coğrafi işarete sahip Milas zeytinyağının kalitesinin korunması için tağşişin önlenmesi gerektiğine vurgu yaparak: “Milas ilçesi Savran-Yaşyer mevkiindeki 48.000 dekar tarımsal alanın sulanabilmesi amacıyla planlanan sulama barajının yapımının hızlandırılması Tarımsal arazilerin sulanabilmesi için yetersiz suların depolanarak sulama göletlerinin yapımı için ödenek ayrılarak yapımının devam etmesi.
Sayın Bakan; zeytinyağında kaliteyi arttıran erken hasat, soğuk sıkım yöntemi teşvik edilmelidir. Kaliteli zeytinyağına daha yüksek, düşük kaliteli zeytinyağına daha az prim verilmelidir. Uygulanmakta olan prim desteği mutlaka arttırılmalıdır. Kaliteli üretim için hasatta kullanılmak üzere GEKA’dan plastik kasa desteği sağlanmalıdır. Coğrafi işaretli zeytinyağlarına özel teşvik olmalıdır.
Türkiye’nin en önemli ithalat kalemlerinden birisi yağ ithalatıdır. Yağ ithalatı kısıtlanmalı zeytinyağı kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Askeri mutfaklarda, hastanelerin, öğrenci yurtlarının, cezaevlerinin ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarının mutfaklarında zeytinyağı kullanımı zorunlu hale getirilmelidir.
Zeytinyağında tağşiş mutlaka engellenmeli, yol üzerlerindeki satış yerlerinde markasız zeytinyağı satışına izin verilmemelidir. Zeytinyağı elde edilmesinde zeytinyağı fabrikalarının en önemli gideri elektrik enerjisidir. Zeytinyağı fabrikalarına indirimli tarifeden elektrik verilmelidir. Türkiye’de gerçekleşen kültür balığı üretiminin yüzde 65’i de Muğla ilimizden gerçekleşmekte. Özellikle balık bir temel besin maddesi fakat halen % 8 KDV uygulanmakta. Sağlık yönünden bu kadar değerli bir üründen mutlaka diğer temel besin maddeleri gibi KDV yüzde 1 KDV alınmalıdır. Ayrıca balcılık noktasında da önemli bir ildir Muğla. Mutlaka balcılığı teşvik etmeliyiz. Bu noktada orman içlerine veya yakınlarına kovan koymaya uygun alanlar oluşturmalıyız. Sahte ve katkılı bal satışını önlemek için derhal adımlar atmalıyız. Denetimler artmalı. Markasız bal satışı kesinlikle engellenmeli. Lütfen ama lütfen tarım ve hayvancılıkta, bu stratejik üretim kolunda kullanılan elektrik ve mazottaki KDV oranlarını düşürün, üretimi destekleyin. Akılcı ve bilimsel tarım politikaları izleyin.” diyerek Milaslı üreticinin sorun ve taleplerini dile getirdi.
Girgin son olarak, “Siz ve sizden önceki tarım bakanlarımızın ziraatla, toprakla, tohumla mesleki anlamda bir bağı yoktu. Umarım bu bakanlık size tarımı, üretimi, tohumu ve emeği sevdirir.” diye sözlerini noktaladı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin