A+ A A-

 

İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in istifa kararının ardından açıklamada bulundu. Başkan Çayırlı, Akşener’in istifa etmesinin onurlu bir davranış olduğunu vurgulayarak, “Sayın Genel Başkanımız olmazsa ben de siyasete virgül koyacağım” dedikten sonra başkanlıktan istifa etti.

230718baskancayirliistifa_d05bf.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, başkanlık görevinden istifa ettiğini düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.
Başkan Çayırlı; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in istifa kararının onurlu ve gururlu bir davranışla gerçekleştiğini belirterek, Akşener’e her anlamda destek olduğunu söyledikten sonra görevinden istifa etti.
“DAVANIN MİLAS AYAĞINDA, AKŞENER’E DESTEK VERİYORUM”
Başkan Çayırlı, istifa açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Partimiz 20-21-22 Temmuz tarihlerinde Afyonkarahisar’da İYİ Parti çalıştay gerçekleştirdi. Dün de sona erdi çalıştay. Tabi bu 3 günlük süre içerisinde eleştiriler, doğrular veya yanlışlar masaya yatırıldı ve sonuç itibariyle genel başkanımız, ağustos ayı içerisinde bir kurultay yapma kararı aldı. Arkasından da kendi özel Twitter hesabından da genel başkanlık yarışında olmayacağını ifade etti. Bu da şunu gösteriyor, partinin önünü açmak veya daha iyi yönetmek anlamında kendisinin makam, mevki, koltuk derdinde olmadığının bir göstergesi.Tabi biz bu anlamda genel başkanımızın arkasındayız. Ben 2006 yılından bu yana siyasetin içerisindeyim. O yıldan bu yıla kadar da bu kadar onurlu bir davranış görmedim. Türkiye’deki siyasi partilere baktığınız zaman bu partiler içerisinde milletvekili, bakanlık veya genel başkanlık düzeyinde böyle bir davranış görmedik, yaşamadık. Oysa ki bu bir anlamda bir istişaredir. Bu istişare neticesinde böyle bir karar alındı. Milas İyi Parti İlçe Başkanı olarak ben de böyle bir onurlu davranışa destek olmak amaçlı bulunmuş olduğum ilçe başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Böyle bir kararı neden alıyorum diye sorarsanız, sayın genel başkanımızın duruşu, hal ve hareketleri ve siyasete bakış açısına çok uyan taraflarımız var. Sayın genel başkanımızla 8-10 defa görüşme fırsatımız oldu. O kadar doğal, o kadar insani, o kadar anne edasında bir hanımefendi ki çok duygusal biri. Ben de aynı duygusallıkta olan bir kişiyim. Siyaset; doğru ve ahlaklı şekilde yapıldığı zaman güzel. Bu anlamda böyle onurlu bir duruş gösterdiğinden dolayı ben öncelikle tebrik ediyorum. Ancak bu dava yaklaşık 3 yıldan bu yana devam eden bir süreçti. Bu davanın Milas ayağında ben de vardım. Ve inandığımız bir dava uğrunda bu zamanda Türkiye’ye nefes aldırmak, Türkiye’ye yeni bir siyasi parti kazandırmak amacıyla bu parti kuruldu. Ve sonuç itibariyle, eldeki imkanlar dahilinde, Türkiye’deki siyasi koşullara baktığımız zamanda da hiçbir siyasi parti 6-8 aylık kuruluş aşamasındayken girdiği seçimde yüzde 10’luk bir başarı elde ederek, 43 tane milletvekili gönderememiştir. Tabi bizim beklentimiz yüksekti. Tamamen bir vicdan muhasebesi yaptığımız zaman da Türkiye’deki siyaset içerisinde bu koşullarda alınabilecek en iyi rakamları aldığımız düşüncesindeyim. Çünkü hazineden hiçbir yardım almaksızın tamamen gönüllülük esasında bu başarıyı elde ettik. Partimizi hep imece usulü ile buralara getirdik.”
“AKŞENER, ONURLU BİR DAVRANIŞ SERGİLEDİ”
Aldığı istifa kararının tamamen şahsi bir karar olduğunun altını çizen Başkan Çayırlı, “Almış olduğum karar tamamen şahsidir. Eşimin dahi son bir saate kadar bilgisi yoktu. Onu da haberlerden öğrenmiş. Ne teşkilatımızın bilgisi vardı, ne de il başkanlığımızın. Onlar da sosyal medyadan duymuş. Onlar da beni aradılar, ‘Başkanım, istifanı kabul etmiyoruz’ dediler, takdir tabi ki onlarındır. Ancak benim yapmak istediğim şu, istifamın temel nedeni tamamen genel başkanımın arkasındayım, genel başkanımın gösterdiği onurlu duruşa destek amaçlı bir istifadır. Hiçbir şey onurdan, gururdan önemli değildir. Makam, koltuk gelip geçicidir. Bu anlamda siyasette ender rastlanılan bu tip davranışa ihtiyacımız var. Milas ayağı anlamında belki başarılıyızdır, belki başarısızızdır bilemeyiz. Ben mücadele etmeye devam edeceğim, her ne kadar ilçe başkanlığı boyutunda olmasa dahi. Tabi bunu il başkanımız veya genel başkanlığımızla değerlendireceğiz. Zaten aynı zamanda üst kurul delegesiyim. Delegelikten istifa etmiyorum, etmeyi de düşünmüyorum. Kurultaya kadar.
Eğer genel başkanımız tekrar Meral Akşener olduğu takdirde partide verilecek her türlü göreve açığım.” ifadelerine yer vererek, Akşener’in vereceği her görevi de mutlulukla yerine getireceğini söyledi.
“İSTİFAM TAMAMEN MANEVİDİR!”
Siyaset hayatına, Meral Akşener yoksa virgül koyacağını dile getiren Başkan Çayırlı son olarak sözlerinde şunları ifade etti: “Bundan sonraki süreçte; akşam yönetim kurulu ile toplantı yapacağız. Amacım, partiye zarar vermek değil, birilerinin ekmeğine yağ sürmek değil, herhangi bir olumsuz durum olduğu için değil tamamen maneviyat, tamamen onurlu duruşun Milas ayağı olduğu için gösterdiğim bir hamledir. Yönetim kurulu toplantımızda bu konuyu görüşeceğim. Eğer kötü amaçta olsaydı, toplu olarak istifa ederdik. Parti işlerimiz devam edecek, biz beraberiz. Kurultay sürecine kadar bekleyeceğim. Genel başkanımızın tekrar seçilme durumu olursa da inşallah genel başkanımızın vereceği her türlü göreve hazırım. İstifamın temel nedeni maneviyattır. Ben şahsen bu duruştan etkilendim. Bu anlamda genel başkanımıza sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Birçok genel başkan var ki; o kadar hakaretlere karşın ‘ben tekrar aday alacağım veya kurultayı toplamıyorum’ gibi kararlar veriyor. Ama bizim genel başkanımız kendisine verilen kurultay toplama yetkisini kullanarak ağustos ayı içerisinde bir kurultay yapacak. Ama şunu söyleyebilirim, Sayın Genel Başkanımız olmazsa ben de siyasete virgül koyacağım.”
Açıklamaların ardından Başkan Çayırlı, İYİ Parti’ye istifasını sundu.
BAŞKAN ŞEKERDAĞ: “İSTİFAYI KABUL ETMİYORUM”
Başkan Çayırlı’nın açıklamalarının ardından İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, istifa açıklamasına ilişkin basın mensuplarına yazılı açıklama gönderdi.
Başkan Şekerdağ, Çayırlı’nın istifasını kabul etmeyeceklerini duyurdu.
Basın mensuplarına gönderilen yazılı açıklamada, Başkan Şekerdağ şu ifadelere yer verdi: “20-22 Temmuz tarihleri arasında Afyonkarahisar'da gerçekleştirilen İYİ Parti 1. Çalıştayı sonrası Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener parti tüzüğünde tanımlanmış olan yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almıştır. Türk siyasetinde pek de alışık olmadığımız bu demokratik tavır herkese ders niteliğindedir. Bilinmesini isteriz ki İYİ Parti Muğla İl Teşkilatı olarak kurultaydaki tek adayımız Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener Hanımefendidir. İYİ Parti Milas İlçe başkanımız Sayın Mehmet Çayırlı, Genel Başkanımıza destek amacıyla iyi niyetli olarak istifasını sunmuştur. İYİ Parti Muğla İl Teşkilatı her mensubuyla görevinin başında olarak Genel Başkanımıza desteğini sürdürecektir.
Bu vesileyle, İlçe Başkanımız Sayın Mehmet Çayırlı'nın istifa dilekçesini kabul etmediğimi, Milas İlçe Teşkilatı'nın başkanı olarak görevinin başında olduğunu saygıyla kamuoyuyla paylaşırım.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin