A+ A A-

 

Dünyayı 10 metrelik teknesiyle sadece pusula kullanarak dolaşan ilk Türk denizcisi, sivil amiral, Gökova aşığı ve doğa savaşçısı Sadun Boro, ölümünün 3. yıldönümünde Milas’ın Ören Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikte anıldı.

080618sadunboro_3b125.jpg
Haber: Can Pulak
Dünyayı 10 metrelik teknesiyle sadece pusula kullanarak dolaşan ilk Türk denizcisi, sivil amiral, Gökova aşığı ve doğa savaşçısı Sadun Boro, ölümünün üçüncü yıldönümünde sevgiyle ve özlemle anıldı.
Amatör Denizciler Derneği (ADD) büyük denizciyi görkemli bir şekilde anabilmek için, Milas Ören Marina’da mükemmel bir organizasyonu gerçekleştirdi. 60’a yakın tekne, çeşitli yerlerden gelerek Sadun Boro’ya yakışır bir sevgi çemberi oluşturmakla kalmadı, Okluk Koyu’ndaki denizkızı heykelinin önünden de saygı geçişi yaptı. Gerek saygı geçişinde ve gerekse mezarına yapılan ziyarette en küçük bir tatsızlık yaşanmadı, güvenlik kuvvetlerinin en küçük bir müdahalesi görülmedi.
Ören Marina’da Sadun Boro’nun kişiliği, Türk denizciliğine katkıları ve denizden uzak toplumu denize kazandırma çabaları üzerinde durulan güzel bir toplantı yapıldı.
Boro’nun onun gibi tekneyle dünyayı dolaşan arkadaşı Ekrem İnözü çok anlamlı, ilginç ve sıcak bir konuşma yaptı. Gazeteci Meriç Köyatası da, Sadun Boro ilgili anılarını, onun insanları kucaklayan sevgi bağlarını ve gençleri denize yönlendiren gayretlerini ustaca anlattı. ADD Komodoru İsmail Tümer ise mükemmel şekilde yönettiği organizasyon hakkında bilgiler vererek, seneye bunun geliştirilmesini düşündüklerini ve projelerini belirten açıklamalar yaptı.
Boro’yu anma töreni gerçekleştirilen etkinliğin ardından sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin