A+ A A-

 

Milas’ın Hacıapti Mahallesi’nde şehrin kanalizasyon sisteminden Balavca Deresi’ne dökülen atık su, çevre kirliliğine neden oluyor. MUSKİ’nin Hacıapti Mahallesi’nde temizlik yapmadığını söyleyen ve kirlilik konusunda önlem alınmasını isteyen vatandaşlar, etrafa yayılan kötü kokulardan rahatsız oluyor.

040618balavca.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Yaklaşık 6 kilometrelik uzunluğa sahip olan Balavca Deresi’ne bazı noktalardan atık su dökülüyor. Geçtiğimiz günlerde MUSKİ tarafından yapılan bildiride, Balavca’nın ıslahını gerçekleştirdiğini söylemesinin ardından çıkan haberlere Hacıapti Mahallesi Muhtarı Osman Çimen tepki gösterdi.
Muhtar Çimen, MUSKİ’nin bir tarafı Hacıapti Mahallesi’nde bulunan Balavca Deresi’nin ıslahını yapmadığını söyledi.
Atık suyun şehrin kanalizasyon sisteminden direkt olarak dereye akıtılmasına tepki gösteren Muhtar Çimen; çevre kirliliğine neden olan durum konusunda önlem alınmasını istedi.
Açıklamanın ardından Hacıapti Mahallesi’nde bir kısmı bulunan Balavca Deresi’nin temizlenmediğini ve bu konuda vatandaşlardan birçok şikâyet geldiğini de ifade eden Muhtar Çimen, “Balavca Deresi’ndeki kirlilik, Hacıapti Mahallesi’nde çok yoğun bir şekilde yaşanıyor. Kanalizasyon sisteminden dereye boşaltılan atık su, borularla akıtılıyor. Dereye karışan deterjanlı atık sular, çevreye zarar veriyor. Borulardan akan pis su dere boyunca ilerliyor. Dere yatağında biriken sular yosun tuttu ve çevreye kötü kokular yayıyor. Eğer müdahale edilmez ise Balavca etrafından geçilemeyecek bir hal alacak. Muğla Büyükşehir Belediyesinden isteğimiz, Balavca’nın ıslahının tam anlamıyla yapılması. Derenin etrafından kötü kokular nedeniyle geçemiyoruz. Derenin kirliliği, halk sağlığını da tehdit etmeye başladı. Durumu defalarca ilettik fakat bir sonuç alamadık. Bir an önce MUSKİ ekiplerinden, mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz. ” diye konuştu.
Balavca Deresi’nin ilçe merkezine yakın 2 buçuk kilometrelik alanında, ıslah çalışmalarını gerçekleştirdiğini ifade eden Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şunlara yer vermişti: “Muğla Türkiye’de yağış rejiminin değiştiği ve sağanak yağışların yaşandığı bir il. Bu nedenle derelerin ıslah çalışmalarını bir an önce tamamlayarak, derelerde yoğun yağışın sebep olabileceği olumsuzluklardan vatandaşlarımızın etkilenmemesi için gerekli önlemler ekiplerimiz tarafından alınıyor. Bunun yanı sıra şehrimizin görselliğinin bozulmaması ve kötü kokuların yayılmaması adına Balavca Deresi’nin ilçe merkezinden geçen kısmında başlatılan ıslah çalışmaları da tamamlandı. Ayrıca dere tabanının betonla kaplanması ile birlikte derede su birikintisi oluşması ve yabani otların çıkması engellendi. Temiz bir çevre için tüm ilimizdeki derelerin ıslahını kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin