A+ A A-

 

Kış mevsiminde düşen yağış miktarının önceki yıllara göre az olması nedeniyle kuraklığın en çok etkilediği illerden biri olan Muğla’da barajlar alarm veriyor. Milas Geyik Barajı’nda ise su seviyesi beklentinin altında gerçekleşti.

020618baraj.jpg
Haber Merkezi
30 yıldır Bodrum'da içme suyu kaynağını oluşturan Mumcular Barajı’nda son 6 yılın en düşük su seviyesi ölçüldü. Bodrum’un genelini besleyen Milas Geyik Barajı’nda ise su seviyesi beklentinin altında kaldı.
Türkiye’nin en fazla yağış alan 2. ili konumundaki Muğla’da beklenen yağışların olmaması nedeniyle su kaynakları düşük seviyelerde kaldı. Yağış miktarının az olması özellikle Mumcular Barajı’nı etkilerken Geyik Barajı’ndaki su oranı da beklenin altında kaldı. Bodrum Yarımadası’nda yaşanan su sıkıntısına önlem olması için yapılan Mumcular Barajı’ndaki su seviyesi henüz yaz sıcaklıklarının kendini göstermemiş olmasına rağmen yüzde 17 olarak ölçüldü. Geçtiğimiz yaz aylarında su seviyesinin yüzde 5’lere kadar düşmesi nedeniyle baraj kapatılarak su alınamamıştı. 18 milyon metreküp kapasiteli Mumcular Barajı’nda son 6 yılda su seviyesi hızla düşmeye devam ederken bu yılda yüzde 17 ile kritik seviyelere gerilemiş oldu. Suyun yetersiz gelmesi halinde Bodrum ilçesinde su sıkıntısı çekilmemesi için önlemeler almaya devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, ilçede açılan sondaj kuyuları ile su takviyesi yapılabileceği belirtildi.
GEYİK BARAJI’NDA SU SEVİYESİ BEKLENTİLERİN ALTINDA
Bodrum ilçesinin neredeyse tamamının içme suyu ihtiyacını karşılayan 40 milyon metreküp kapasiteli Geyik Barajı’nda da su seviyesi kritik seviyelere geriledi. Barajda su oranı yüzde 64 olarak ölçüldü. Geyik Barajı’nın Haziran ayı doluluk ortalamaları ise; 2012 yılı yüzde 95, 2013 yılı yüzde 91, 2014 yılı yüzde 63, 2015 yılı yüzde 93, 2016 yılı yüzde 56, 2017 yılı yüzde 44, 2018 yılı Mayıs ayında yüzde 64 olarak ölçüldü. Önümüzdeki günlerde yaz sıcaklıklarının ve su kullanımının artacak olması nedeniyle 2018 yılı su seviyelerinin oldukça düşeceği belirtiliyor.
GÜRÜN: “SUYUMUZU DAHA DİKKATLİ KULLANMALIYIZ”
Barajlardaki su seviyelerinin düşmesi nedeniyle vatandaşların su sıkıntısı yaşamaması için önlem almaya devam ettiklerini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Biz yaz aylarında vatandaşlarımızın en önemli yaşam kaynağı olan suyu kesintisiz olarak sağlamak için, gerek sondaj kuyusu açma gerek yeni su kaynaklarını şebekeye kazandırmak gibi birçok çalışma yapıyoruz. Ancak burada su sıkıntısı çekmemek için vatandaşlarımıza da büyük görevler düşüyor” dedi. Başkan Gürün, gereksiz su kullanımı ve özellikle bahçe sulamalarının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Barajlarımızdaki su seviyesi çok kritik seviyelere geriledi. Bu nedenle suyun değerini daha çok bilmeliyiz. Su tasarrufu yaparak sorunsuz bir yaz sezonu geçirebiliriz. Kırsal yerleşimin çok olduğu ilimizde şebeke suyundan bahçe sulaması yapılmamasının önüne geçerek su kaynaklarımızda büyük bir tasarruf sağlayabiliriz. Boşa akıtılan her damla başka bir vatandaşımızın su sıkıntısı yaşamasına neden olacaktır. Bu bilinçle suyu daha dikkatli kullanmalıyız” diye konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin