A+ A A-

 

Bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen ve 3 gün boyunca süren Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği, renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Dolu dolu geçen festivalde, Milas 2 dalda Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurdu.

140518festival.gif
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas’ta bu yıl düzenlenen 2. Milas Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği, renkli gösterilere tanık oldu. Şenlik, 13 Mayıs Pazar günü gerçekleştiren etkinliklerin ardından sona erdi.
Bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği’nde Milas, yine rekorlara ev sahipliği yaptı. Rekorların kırıldığı "Büyük ahşap tabakta balık salatası" ve "Dokuz taş çocuk oyunları" kategorisinde, Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru yapıldı.
Şenlik kapsamında, 11 Mayıs Cuma günü saat 09.00’da Belediye Meydanı’ndan başlayan kortej yürüyüşü Atapark’ta sona erdi.
Etkinliğe; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Milas Hava Meydan Komutanı Albay Cenk Erataç, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Eşref Arslan, kurum amirleri, STK temsilcileri, muhtarlar, vatandaşlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Balık Festivali’ne İngiltere ve Kosova’dan öğrenci kafileleri de katıldı. İngiltereli ve Kosovalı öğrenciler, yöresel ürünlere oldukça yoğun ilgi gösterdi.
2 DALDA REKOR KIRILDI
Kortej yürüyüşünün ardından Atapark’ta; “Dokuz taş çocuk oyunları" ve "Büyük ahşap tabakta balık salatası" kategorisinde rekor denemesi yapıldı. Dokuz taş çocuk oyunları kategorisinde, 5 bin 786 öğrenci, aynı anda bir dakika boyunca geleneksel çocuk oyunlarından dokuz taş oynadı. Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan bir grup öğrenci; "Büyük ahşap tabakta balık salatası" kategorisinde, özel hazırlanan bir tabakta 561 kilo ağırlığında salata hazırladı.
İki rekorun kırılmasının ardından Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru yapıldı.
Öte yandan, “Büyük ahşap tabakta balık salatası” kategorisinde rekor için kullanılan büyük ahşap tabağın; Milas kazılarında çıkarılan 2 bin 700 yıllık tarihi bir eser olduğu ve tarihi tabağın büyük modelinin rekor için hazırlandığı bildirildi.
Rekor sonrasında hazırlanan 561 kilo ağırlığındaki salata ise vatandaşlara ikram edildi.
Guinness Rekorlar Kitabı’na protokol üyeleri tarafından başvuru imzalarının atılmasının ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat açıklama yaptı. Başkan Tokat; Milas’ın adının rekorlarla anıldığını ve bunun ilçeye çok büyük katkısı olduğuna dikkat çekti.
Başkan Tokat’ın ardından Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, şenlikte bir konuşma yaptı. Müdür Erkal, konuşmasında şunlara değindi: “Milas, rekorları rutin haline getirmiş bir şehir haline geldi. Önümüzdeki yıllarda birkaç rekor daha, belki de gelecek yıllarda kendi rekorlarını kırmaya çalışacak. Milas'ta yapılan her etkinlik ve festival, layıkıyla yerine ulaşıyor. Milas, Muğla ve bölgemizin kalkınması ve tanıtılması için son derece önemli katkılar sağlıyor.”
Müdür Erkal’ın konuşmasının ardından kürsüye en son Milas Kaymakamı Eren Arslan çıktı.
Kaymakam Arslan konuşmasında, Milas’ın her alanda ön plana çıktığını ve ilçenin hak ettiği yere ulaşması için çabaladıklarını ifade ederek: “Milas, uyuyan bir güzel. Biz bu güzeli uyandırmaya çalışıyoruz. Çünkü bağrında bulunan 27 antik kenti, tarımı, turizmi, endüstrisiyle, bu festivalle birlikte balık sektöründeki liderliğiyle, ilçemizi hak ettiği yerlere taşımaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de, bizim için de gelecek güvencesi olan çocuklarımızı projenin merkezine alıyoruz. Etkinliğe katılan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum" diye kaydetti.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Atapark’ta açılan stantlar gezildi. Stantların gezilmesi sonrasında ise Milas Hükümet Konağı binasının önüne koyulan, “Büyük Balık Figürü” açılışı gerçekleştirildi. Kaymakam Arslan, balık figürünün Milas’ın sembollerinden biri olacağının altını çizdikten sonra protokol üyeleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Atapark’taki etkinliklerin tamamlanmasının ardından Çomakdağ düğünü gezisi düzenlendi. Burada, gelen İngiltereli ve Kosovalı misafirlere Çomakdağ kültürü tanıtıldı.
Milas'ın turistik Çomakdağ Mahallesi’ne düzenlenen gezide 500 yıllık köy düğünü canlandırıldı. Kadınların günlük kıyafet olarak ipek elbise, başlarında çiçek ve altın takılar giydiği mahallede, yerleşimin başladığı yıllardan bu yana sürdürülen "bayrak dikme, hamam gezmesi, gelin alma, balo" bölümleri temsili düğününde gerçekleştirildi. Yabancı misafirler, otantik düğüne ve Çomakdağ’a hayran kaldı.
PERFORMANSLAR GÖZ DOLDURDU
11 Mayıs Cuma günü gecesi ise Milas Atapark’ta; Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından “Satıoğlu”, “Kerimoğlu” ve “Sürmelim” isimli halk oyunları figürleri sergilendi. Halk oyunları, protokol üyeleri tarafından büyük ilgi ve beğeniyle izlenildi.
Halk oyunları gösterisi sonrasında ise Şef Ali Çakır eşliğinde “Öğretmenler Korosu” eserleri seslendirdi. Yaklaşık 30 öğretmenden oluşan koro, dinleyicilerin kulaklarının pasını sildi.
12 Mayıs Cuma günü; saat 10.00-17.00 aralığında Atapark’ta Çocuk Oyunları Şenliği düzenlendi. Aynı gün saat 10.30’da Bafa-Heraklia gezisi yapıldı ve Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda saat: 13.30’da el sanatları sergisi ve resim yarışması sergisinin açılışları gerçekleştirildi. Sergi açılışı sonrasında ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu ve Selçuk Üniversitesi işbirliğinde “Tarihte Balık Figürü” temalı konferans verildi. Yine Atapark’ta saat 20.00’de ise aynı gün akşam ülke gösterileri ve Türk Halk Müziği Derneği Orkestra ve Korosu gösterilerini sergiledi.
Balık Festivali’nin son günü olan 13 Mayıs Pazar günü ise Atapark’ta saat: 10.00-17.00 aralığında Çocuk Oyunları Şenliği düzenlendi. Yine aynı gün Milas’ın Güllük Mahallesi’nde saat 10.00-13.00 aralığında olta etkinliği ve balık çiftlikleri gezisi yapıldı. Festival, saat 12.00’de İasos Antik Balık Pazarı Gezisi’nin ardından son buldu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin