A+ A A-

 

Milas ve Aydın ili sınırları arasında olan, Ege Bölgesi'nin en büyük gölü olarak bilinen Bafa Gölü'ne dalış gerçekleştiren su altı görüntüleme yönetmeni ve belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan, Bafa Gölü’nün su altı zenginliğine dikkat çekti.

140518bafa.jpg
Haber Merkezi
Milas'taki Bafa Gölü'ne dalan ve görüntüleyen belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan, göldeki canlıları görünce şaşkınlığını gizleyemedi.
Milas’a gelen su altı görüntüleme yönetmeni ve belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan, Ege Bölgesi'nin en büyük gölü olarak bilinen Bafa Gölü'ne dalış gerçekleştirerek; göldeki canlıların yanı sıra antik kalıntılarını da kayıt altına aldı.
Saklı bir güzelliğe sahip gölde biyoçeşitliliğin fazla olduğuna dikkati çeken Ceylan, "Bu kadarını hayal bile edemezdim. Bütün ekosistemlerin birleştiği, balıkların, kabukluların tam bir üreme merkezi. Dehşet görüntüler elde ettik." diye konuştu.
Ceylan, “Gölün biyolojik kırılganlığı yüksek. Mutlak suretle bilim insanlarının desteği ile bilinçli koruma programlarının uygulanması gerekiyor. Gölün deniz ile bağlantısının zaman zaman kesilmesi ve göl havzasına taze su girişinin engellenmesinin türler üzerinde olumsuz etki yaratıyor.” diyerek, Bafa Gölü’nün korunması gerektiğine dikkat çekti.
Gölün mutlaka korunması gerektiğini söyleyen Ceylan, "Gölün mutlak süratle korunması lazım. Avcılık anlamında da baskı altında. Misin ağları tüm dünyada yasaklanmış olmasına rağmen burada bu yöntemle avcılık yapılıyor. Gölün altında çok fazla kafes var. Göle bitmek tükenmez bir besin deposu olarak bakılıyor. Göl korunursa buradan denize inanılmaz bir canlı akını olur ve denizden de birçok canlı buraya gelip üreme imkânına sahip olur." dedi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin