A+ A A-

 

Milas’ın eğitim kalitesini yükseltmek ve öğrencilerin daha rahat ortamda öğrenim görmesi için Milas’taki 2 okulda yapılması planlanan değişiklikler hakkında, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal açıklamalarda bulundu. Müdür Bal, eğitimdeki gelişmelerle ilgili olarak veliler, öğrenciler ve eğitimcilerin mağdur olmayacağının altını çizdi.

160418magdur.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, geçtiğimiz günlerde makamında basın mensupları ile buluştu. Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas’taki 2 okulda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili görüşlerini basın mensupları ile paylaştı.
Eğitimde kaliteyi artırmayı amaçladıklarını ve kimsenin mağdur olmaması için çalıştıklarını kaydeden Müdür Bal, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Sakarya İlkokulu ve Merkez Ortaokulu ile ilgili yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili görüşlerini aktardı.
Yeni eğitim ve öğretim yılında Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin, yeni inşa edilen eğitim kampüsü alanına taşınacağını ve Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin taşınmasının ardından mevcut binanın boş kalacağını ifade eden Müdür Bal, Milas’ta daha iyi bir eğitim için boş kalacak okul binasını değerlendirmeyi düşündüklerini dile getirdi.
Müdür Bal, eğitimde kalitenin artırılacağının altını çzidikten sonra şunları ifade etti: “Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bildiğiniz gibi hem çok katlı, hem de fiziki anlamda ortaokul öğrencilerine uygun fiziki şartları taşıyor. Bu nedenle buraya Merkez Ortaokulunu taşıdığımız zaman en azından bina içerisinde çok fazla fiziki bir değişikliğe gerek kalmayacak. Lise binasında, 38 sınıf bulunuyor. Öte yandan bahçedeki konteynırların kaldırılmasıyla da çocuklarımıza, bahçede çeşitli spor aktivitelerini yapabilecekleri bir alanı açmış olacağız. Merkez Ortaokulunda mevcut 25 sınıf var, bunların tamamının gelmesiyle bile okul binasında sınıf olarak fazla bir alan kalacak. Bu sınıflar da müzik, resim odası, rehberlik servisi ve toplantı odası gibi işlevleri yerine getirebilecek alan olarak kullanılabilir.
Milas’ın eski okullarının adının yapılacak olan bir tabelayla yaşatılacağını ve Merkez Ortaokulunun binasına ise Sakarya İlkokulunu taşımayı düşündüklerini ifade eden ve şehir merkezinde tek bir ilkokul ve tek bir ortaokul olmasını planladıklarını dile getiren Müdür Bal, “Merkez Ortaokulunun buraya taşınmasıyla boşalacak binaya da Sakarya İlkokulunu taşıyabiliriz. Yani mevcut Merkez Ortaokulu sadece ilkokul, mevcut Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de sadece ortaokul olarak eğitim hayatlarını sürdürecekler. Bu değişiklikte ne okul müdürleri, ne öğretmenler, ne de öğrencilerin mağduriyeti söz konusu değildir. Tam tersi, bugün Merkez Ortaokulundaki sınıf mevcudu ortalama 44 öğrenci iken bu değişikle sayı ortalama 26’ya düşecek. Bu da öğretmenin, öğrencilerine daha fazla yararlı olması demektir. Boşalan Sakarya İlkokulu ise ilçemizin eğitim kurumları arasında simgeleşmiş, fiziki görünümüyle tarihi bir değer taşıyan bir kurum olması itibariyle elbette orasını eğitim açısından daha farklı amaçlar için kullanabiliriz. Sakarya İlkokulu, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından ülkede faaliyete geçen 11. okuldur. Tarihi önemi vardır. Bina, yaşlandığı için Anıtlar Kurulu kararı olmadan bir şey yapamıyoruz. Öğrencilere, bina yetemez hale geldi. Örneğin; öğrencilerimizin kendilerini geliştirebileceği sosyal aktivite, laboratuar, resim, müzik odaları gibi alanlar oluşturarak, öğrencilerimizin ortak kullanımına sunabiliriz. ” dedi.
“İNSANLARIN DUYGUSAL DAVRANMASI NORMAL AMA EĞİTİMDE KALİTEYİ AMAÇLIYORUZ”
Müdür Bal, önceden bu plan değişikliğinin yapılması gerektiğine değindikten sonra insanların duygusal davranmalarının gayet normal olduğunu ama eğitimde kaliteyi artırmak için bu değişikliği yapmak istediklerini dile getirdikten sonra şunları kaydetti: “Henüz verilmiş veya kesinleşmiş bir karar yok. Tabi ki bu kararı tek başıma ben vermeyeceğim. Bu düşünceleri ortaya atmak suretiyle tüm tarafların tartışmasını ve ortak bir kararla bu düşüncenin uygulanması gerektiğine inanıyorum. Şu an fikir aşamasındadır. Okul müdürlerimiz, okul aile birliklerimiz, il müdürlüğümüz, kaymakamlığımız, belediyemiz ve konunun diğer taraflarıyla bunları konuşacak, neden böyle bir değişikliğin yapılması gerektiğini anlatacağız. Amacımızın, ‘Ben yaptım oldu’ değil, ilçemizdeki eğitim kalitesini arttırmak olduğunu anlatacağız. Sonuçta bir karar verilecek ve uygulanacaktır. Bu noktada insanlarımızın duygusal davranması doğaldır, yaşanacak bir değişiklikte çocuklarının psikolojik yönden nasıl etkileneceğini düşünmekte de elbette velilerimiz haklıdır. Müdür, öğretmen ve öğrenciler bir bütün olarak bir binadan bir diğerine taşınacaklar. Ancak bir kez daha altını çizerek söylüyorum; ne okul müdürü, ne öğretmen, ne de öğrencilerimiz mağdur olmayacak.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin