A+ A A-

 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Halkla Hesaplaşma Günü” kapsamında vatandaşlarla buluştu. Milas Belediyesinin 2014-2017 yılı kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetleri aktaran Başkan Tokat, Milas Belediyesinin Muğla’nın ‘Büyükşehir’ statüsünü kazanmasının ardından kırsal mahalle gelirlerinin azaldığına dikkat çekerek: “Su ve emlak vergilerinden muaf olmuş durumdayız. Tarihi olarak ilk defa ekonomik anlamda dibi gördük. Bu asla bir mazeret değildir, biz dipteyken hizmet anlamında zirveye çıktık.” dedi.

110418dip.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 2014-2017 yılı aralığında yapılan faaliyetleri dün Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda saat 14.00’te gerçekleştirilen “Halkla Hesaplaşma Günü” kapsamında vatandaşlara anlattı.
Etkinliğe; Milas Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz, Milas Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, oda başkanları, STK temsilcileri, Milas Belediye Meclis Üyeleri, Milas Belediye birim amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milas Belediyesi için hazırlanan kısa sinevizyon gösterimi misafirlere izletildi.
Sinevizyon gösteriminin ardından sahneye çıkan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, salondakilere 2014-2017 yılı kapsamında yapılan faaliyetleri anlattı.
KIRSAL MAHALLELERE EŞİT HİZMET
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediyesinin ekonomik açıdan zorlanmasına rağmen hizmet üretmeye devam ettiklerini vurgulayarak: “Bugün geleneksel olarak her yıl yaptığımız gibi geçtiğimiz çalışma yılı hem de Büyükşehir olduktan sonraki süreci sizlerle paylaşıyoruz. Bir Belediye Başkanı olarak, sizlerden aldığım yetkiyle; topluma hizmet üretebilmek ve toplumu refah süresine çıkarmak için çalışıyoruz. 2009 yılından bu yana görevdeyiz. Halka hesap vermek ve görev süresi içerisinde yaptığımız hizmetleri, vatandaşlara anlatacağız. Bu yıl Milas Belediyesinin kuruluşunun 150. yılıdır. Bu 150 yıl derin bir geçmiştir. İzmir Belediyesinin de bizimle kuruluş yılı aynıdır. 150. yılla ilgili bazı plan ve programlar uygulayacağız. 2014 yılıyla birlikte Büyükşehir olduktan sonra biliyorsunuz birçok gelir kaynağı Muğla Büyükşehir Belediyesine gitti. Özellikle ilçe belediyeleri açısından su ve emlak vergilerinin Muğla Büyükşehir Belediyesine geçmesi, ilçe belediyeleri açısından zor bir durumdur. Milas, kırsal mahalle sayısında Türkiye sıralamasındadır. Köyü az olan yerle, köyün fazla olduğu yere hizmet vermek aynı şey değildir. Hem gelir kayıplarımız var hem de kırsal alanımızın genişliği bakamından, dezavantaj sahibiyiz. Ama bu dezavantajı, avantaja döndürdük. Kırsal mahallelerde eşit hizmet vermeye çalışıyoruz.” dedi.
“BELEDİYENİN BORCU 99 MİLYON”
Muğla’nın “Büyükşehir” statüsüne geçmesinin ardından kırsal mahallelerde vergi muafı olduklarına ve İlbank’tan ayrılan payın azaldığına dikkat çeken Başkan Tokat: “2017 yılında 112 milyon planlanan bütçemiz, 93 milyon civarında gerçekleşti. Özellikle 2017 yılı için İlbank’tan yıl içerisinde toplamda 34 milyon tahakkuk verildi ve net olarak elimize 26 milyon lira geldi. Özellikle Büyükşehir Belediyesi olmadan önce Milas Belediyesine bağlı belde belediyelerine ve ilçe belediyelerine; İlbank’tan daha fazla ödenek gelmişti. Belde belediyelerinin de katkı payının bize geçmesi lazımdı ama bu ödenek bize gelmedi. İlbank paylarında artış görülmesi lazımken düşme görüldü. Biliyorsunuz, Büyükşehir’in ardından 5 yıl kırsal mahallelerde vergi muafiyeti vardı. Bu durum sona erdiğinde, durumumuz biraz daha düzelecek. Milas Belediyesinin toplam borcu 99 milyon lira civarındadır. 2015’te ise borç miktarımız 74 milyon liraydı. Bu 99 milyon borcun takriben 66 milyon lirası, kapatılan belde belediyelerinden gelen borçlardır ve yapılandırmayla ödenmektedir.
Milas Belediyesi olarak, 2014-2017 yılları içerisinde; 29 km dekoratif kaldırım, 5 km granit bazalt kaldırım, 8 km traverten mermer kaldırım, 23 km beton kaplama, 51 km parke taşı döşeme, 50 km idare malı parke döşeme, 115 km roadmix asfalt, 106 km 1. kat asfalt sati kaplama, 24 km 2. kat asfalt sati kaplama, granit doğal taş döşeme 6 km, 14 bin ton sıcak asfalt, 110 kırsal mahalleye çocuk oyun parkı, 285 engelli nakli, cami-okul ve sağlık ocaklarında yenileme çalışması yaptık, 229 personel ile 132 mahalleye eşit hizmet düşüncesiyle çalışmalarımızı yaptık. 2018 yılında da hem kırsalda hem de merkezde çalışmalarımız devam edecek. Bebekten, yaşlılara kadar birçok alanda değişik sosyal çalışmalar gerçekleştirdik. Hizmet alanı çok geniş bir mahalleyiz. İlçenin her köşesinde hizmet vermeye gayret ediyoruz. Alt yapı çalışmalarımızı tamamladık, üst yapı çalışmalarımızı hemen hemen bitirdik.” ifadelerini kullandı.
“MİLAS’TA SPOR SALONU EKSİĞİ VAR”
Milas’ın spor alanında salon eksikliğinin olduğunu dile getiren Başkan Tokat, “Milas Belediyesinin yapımını üstlendiği Atatürk Spor Kompleksini, 5 yıl süreyle işletmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesine devrettik. Biliyorsunuz, Milas Belediyespor Voleybol Takımı 1. Lig’e çıktı. Milas’ta spor salonları açısından ciddi eksiklikler var. Bakanlıktan ve müdürlüğümüzden Milas’a destek bekliyoruz. Biz antrenman salonu yapacaktık, onlar müsabaka salonu yapacaktı. Biz yokluklar içerisinde, spor kompleksini tamamladık. Onlar bütçe ayrılmasına rağmen henüz Milas’a salon kazandıramadı. Milas Spor Salonu için yeni alan arıyoruz. Biz, Sodra Dağı eteklerinde 6 bönüm alan verdik ama buraya yapmadılar. Ama bizim yeni salona acilen kavuşmamız lazım. Spor kompleksimiz, kulüplerin emrindedir. Halkımız da faydalanabilir. Sorunsuz ve sağlıklı evlilikler için eğitimler veriyoruz. Yine evliliklerinde 50 yılı aşmış büyüklerimize, gerekli ilgi göstermek adına proje yaptık. Kültürel etkinliklerimiz de sürüyor.” diye kaydetti.
“YA BORÇLANACAĞIZ YA DA MAL SATACAĞIZ…”
Geçiş süresi içerisinde borçlanma ya da mal satışından başka çarelerinin olmadığını, kaynakların azalmasını asla mazeret olarak göstermediklerini ve tarihinde ilk kez ekonomide taban seviyesinde oldukları gerçeğini itiraf eden Başkan Tokat: “Demin verdiğim ekonomik bütçesel verileri şöyle tarif edebilirim. Özellikle ilçe belediyelerinin gelir kaynakları ve kıyaslanması bakımında; su gelirini ve emlak gelirlerini kaybetmiş, İlbank payları düşmüş ve köyler için hiçbir yerden artı ödeneği olmayan ilçe belediyesi olarak şunu söyleyebilirim ki Milas Belediyesi ekonomik olarak tarihin en dibini görmüştür. Bu bir diptir. Bu bir yakınma değildir, bu 5 yıllık geçiş sürecinin realitesidir. Bu geçiş süreci bitecek. Kırsal mahallelerimiz, vergi verir hale geldiğinde şu anki sıkıntılarımız olmayacaktır. Bizim temel görevimiz, bu geçiş süreci içerisinde bu gemiyi o limana götürebilmektir. Bunun için 5 yıllık yakın vade içerisinde, borçlanma ve mal satışından başka elimizden çare gelmiyor, maalesef yok. Bir Bodrum Belediyesi ile Milas Belediyesi aynı değildir. Onun muafiyet kapsamı ile benimkinin arasında fark var. Şu an ekonomik anlamda taban seviyesindeyiz. Bundan kötüsü olamaz. Bunca sorunlara rağmen hizmet eksikliğini gidermeye çalışıyoruz. Merkezde, beldelerde ve kırsal mahallelerde; takatimizin son damlasına kadar elimizden geleni yapıyoruz. Ekonomik tabloyu, hiçbir zaman bahane olarak öne sürmüyoruz. 2018 yılının sonuna kadar büyün kırsal mahallelerde, hizmet noktasında temel memnuniyeti sağlamak istiyoruz. Gerçeklerle anlattığım ekonomik tablo, mazeret konusu değildir. Milas Belediyesi, ova köylerinde asfaltlanmamış yer bırakmadık. Söylediğim ekonomik tablo, bizi daha çok kamçıladı. Daha korkusuz davranıyoruz. Borçlanma ve mal satışı dışında bu gemiyi, 2019’a götürmemiz çok zor.” diyerek, durumlarının en kötü seviyede olmasına rağmen hizmette bu yıl zirveyi zorladıklarını dile getirdi.
“MİLAS’A İSTESELERDİ DOĞALGAZI GETİRİRLERDİ”
Başkan Tokat, doğalgaz konusu üzerinden Milas Belediyesine yönelik yıpratıcı söylemlerin olduğunu ve bunca zaman boyunca doğalgazı Milas’a getirmek için uğraştıklarını belirterek: “Doğalgaz konusuna gelecek olursak; eğer hükümet ve BOTAŞ Milas’a doğalgaz getirmek isteseydi, Milas’a lisans verirdi. Ben Milas’ın altyapı çalışmaları sırasında doğalgazın gelmesi için çok uğraştım. Bizim için sağlık en önemlisidir. Biz bundan önce dönemin Milas Kaymakamı Bahattin Atçı ile birlikte, Muğla Valiliğinde yapılan BOTAŞ toplantısına gittik. Bizim dışımızda, Muğla’da kimse doğalgaz istemedi. Bize, 1 ay içerisinde 12 milyon lira bankaya yatırmamızı istediler. Bankaya paranın yatırılmasının ardından 7 yıl sonra doğalgazın bağlanacağını dile getirdiler. Toplantının ardından Milas’a geldik ve herkese bu durumu anlattık. Sadece 1 ay süre sonunda 3 kişi bankaya para yatırmıştı. Yatağan ve Ula’ya lisan verildi, bize gelmedi. Biz her yere dilekçe gönderiyoruz, Milas Kaymakamımızla birlikte bunun için çok uğraş veriyoruz. Adamlığımızı ve yeteneğimizi sorgulamaya çalışanlar, buradan cevabı alabilir. Doğalgaz üzerinden siyaset yapılmasını uygun bulmuyoruz. Milas Belediyesiyle ilgili yıpratıcı değerlendirmeler yapılıyor. Biz, doğalgazın gelmesi için en çok çırpınan belediyeyiz. Milas’a Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasını, doğalgazın gelmesi için çok uğraştık.
Ortak akıl ve ortak fikrin önemine çok inanıyoruz.” dedi.
Başkan Tokat ayrıca eğer gerekiyorsa, doğalgazın Milas’a gelmesi için AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’le görüşeceğini söyledi.
Sunum, karşılıklı soru ve cevapların ardından son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin