A+ A A-

 

Milas-Yatağan karayolunda bulunan bir yamaçta, doğal olayların kayaları aşındırmasıyla birlikte gün yüzüne çıkmamış yeni bir mağara keşfedildi. Jeolojik oluşumlarıyla göz dolduran mağaranın, turizme bir an önce kazandırılması bekleniyor.

090418magara.jpg
Demet Leyne Turhan’ın Özel Haberi
Milas-Yatağan karayolunda bulunan bir yamaçta, ülkemizin en güzel mağaralarından olan ve Milas’ın parlayan yıldızı İncirliin Mağarası’na eşdeğer yeni bir mağara keşfedildi.
Karayolunun kenarındaki kayanın; doğa olaylarının meydana gelmesinin ardından aşınmasıyla oluşan bir delikte içerisinde henüz keşfedilmemiş bir mağara bulundu.
Jeolojik yapısıyla ve sütunlarıyla dikkat çeken mağaranın, yetkililer tarafından yapılacak olan çalışmaların ardından Milas’ın turizmine kazandırılması bekleniyor.
Milas’ın parlayan yıldızı İncirliin Mağarası’nın ardından yeni keşfedilen mağara, büyük heyecan uyandırdı. Yöre halkı, tarihi ve turistik değerleriyle ön plana çıkan Milas’a yeni bir doğa mucizesinin kazandırılmasını istediklerini açıkladı.
MAĞARA TAHRİP EDİLİYOR İDDİASI…
Vatandaşlar, aşınmanın sonrasında ortaya çıkan mağaranın; turizme kazandırılmasını istediklerini ve yetkililerin mağaraya sahip çıkmasını beklediklerini kaydettikten sonra şunları söylediler: “Milas’ın Tuzabat Mahallesi’ne gelmeden önce Milas-Yatağan karayolunun sağında bulunan alanda oluşan mağara, herkeste heyecan ve merak uyandırdı. Doğal olaylar sonrasında, kayada oluşan delikle bu gizli kalmış mucize de ortaya çıktı. Mağarayı fark eden bazı kişiler, şimdiden mağarayı tahrip etmeye başladı. Yeni keşfedilen mağarada; su damlalarının yüzyıllar boyunca oluşturduğu sütun ve dikitleri yerinden koparıp, balık akvaryumlarına süs yapmak amacıyla bazı kişilerin götürdüğü iddia ediliyor. Bu iddiaların ortaya atılması bile korkunçtur. Doğa ve tarihimiz katledilmeden bunu önlemeliyiz. Biz yetkililerin, mağaramıza sahip çıkacağına ve turizme kazandıracağına inanıyoruz.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin