A+ A A-

 

Milas’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açılışı gerçekleşen 9. Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Muğlalı kadın çiftçiler, fuarda fark yarattı.

140318kadinciftci.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
Milas’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açılışı gerçekleşen 9. Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Muğlalı kadın çiftçiler, fuara renk kattı.
Fuarın 2. Günü Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Altıneller Derneği’nin ortak çalışması sonucu kadın çiftçilerin podyuma çıktığı bir defile düzenledi. Muğla’nın Bayır Mahallesi’nden kadın çiftçilerinin, el dokuması dastarı Bodrum yöresine ait temel devran işi ile nakışlayarak tasarlayıp hazırladıkları kıyafetleri kadın çiftçiler ve kızları sergiledi.
Eskiden günümüze gelinlik ve kıyafetlerin sergilendiği defile, yoğun ilgi gördü.
İl Müdürü Şakir Fırat Erkal; Bakanlık ve İl Müdürlüğü çalışmaları arasında el sanatlarının da olduğunu, dernekle ortak proje çalışması sonucu tanıtım ve görünürlük çalışması kapsamında defilenin düzenlendiğini ifade etti. Dokuma ve temel devran işi çalışmalarının unutulmaması için ise proje çalışmalarının devam edeceğini söyledi.
Defilenin ardından Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bakanlık standında “Kadınlar Bilgilensin Buzağılar Ölmesin” bilgi yarışmasını düzenledi. 13 İlçeden 13 yarışmacının katıldığı yarışmada genç çiftçi katılımının yoğun olduğu gözlendi. Kadın çiftçiler arasında kıyasıya bir mücadelenin ardından birinciliği Yatağan ilçesinden Özge Kuzluk, ikinciliği Bodrum İlçesinden Ayşin Arık, üçüncülüğü Özlem Koyuncu aldı. Dereceye girenleri ve tüm katılan yarışmacılara çeşitli hediyeler dağıtıldı.
Fuarın 3. günü ise yine kadın çiftçiler tiyatro grubu bir kısa gösteri ile izleyicilerin karşısına çıktı. Yaraş Tiyatro Grubu’nun gösterisi izleyiciden yoğun ilgi gördü. “Girişimcilik” konusunun ele alındığı gösteride girişimcilik, iyi tarım ve organik tarım konularına değinildi. İyi tarım konusunda sertifika almayı hak kazanan çiftçilere, sertifikaları İl Müdürü Şakir Fırat Erkal ve Bakanlık Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sürur Kır tarafından törenle verildi. Ardından “Milas Süt Birliği ile düzenlenen “Buzağı Güzellik yarışması” düzenlendi.
Jüri ve yarışmayı izleyenlerin karşısına çocuklar ve aile bireyleri eşliğinde çıkan buzağılar arasından, Deniz Çelik'e ait 'Su' isimli buzağı birinci, Olcay Kaya'ya ait 'Maya' isimli buzağı ikinci, Mehmet Akça'ya ait 'Simge' isimli buzağı ise üçüncü oldu. Birinciye 2 bin 500 liralık ödülü Milas Kaymakamı Eren Arslan, ikinciye 2 bin liralık ödülü Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, üçüncüye Bin 500 liralık ödülü Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin tarafından verildi. Dereceye giremeyenlere ise Bin liralık teselli ödülü, etkinliği izleyen protokol üyeleri tarafından verildi.
Fuarda ayrıca Bakanlık standında Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsünden Ziraat Mühendisi Ahmet Duman yerel mısır çeşitleri, toprakların korunması konuları aktardı. Ardından uygulamalı zeytinyağı tadım eğitimi Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Süleyman Kurnaz tarafından verildi.
Fuar boyunca İl Müdürlüğü tarafından gerek Bakanlık standında gerekse fuar etkinli alanında üreticilere yönelik keyifli ve eğitici zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla yapılan kadın çiftçilere ait program ve gösteriler üreticiler tarafından büyük ilgi gördü.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin