A+ A A-

 

TÜRKSİAD Başkanvekili İbrahim Köksal'ın yapmış olduğu açıklamayla bilirkişilik yapacak olan ve şartları taşıyan tüm emlak danışmanlarının 2. dönem Bilirkişilik başvurularına ilişkin çağrıları Bilirkişilik Daire Başkanlığı web portalından takip etmelerini ve tekrar müracaata bulunmalarını gerektiğini söyledi.

100318emlak_798a2.jpg
Haber: Hamza Balandı
Emlak Danışmanları 2018 yılından önce Mahkemelerde ve kamu kurum kuruluşlarında emlak bilirkişiliği alanında görev yapıyorlardı. 2017 yılında yeni yayınlanan Bilirkişilik Genelgesine göre ve 2018 yılında yayınlanan bilirkişilik listelerinde ise emlak danışmanlarına yer verilmemişti. Emlak Danışmanları Federasyonu EMFED Başkanlığının öncülüğünde emlak danışmanlarının bilirkişilik listelerine alınmaları için yapmış olduğu çalışmalar ve Bilirkişilik Daire Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda emlak danışmanlarının tekrar listeye alınmaları ve bilirkişilik yapmalarının önü açıldı.
TÜRKSİAD Başkanvekili ve Emlak Müşavirleri Federasyonu EMFED Danışma Kurulu Üyesi İbrahim Köksal’ın yapmış olduğu yazılı açıklama ile bilirkişilik yapacak olan ve şartları taşıyan tüm meslektaşların Temel Bilirkişilik Eğitimini almış olması gerekli olup 2.Dönem Bilirkişilik Başvurularına ilişkin çağrıları Bilirkişilik Daire Başkanlığı web portalından takip etmelerini ve tekrar müracaata bulunmalarının gerektiğini belirtti.
Yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Daire Başkanlığımıza gelen görüş ve öneriler ile resen yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda bilirkişilik uygulamalarında tespit edilen ihtiyaçların karşılanması amacıyla 29 Kasım 2017 tarihli Bilirkişiliğe Kabule ve Bilirkişilik Başvuru Usul ve Esaslarına İlişkin Duyuru ekinde yer alan temel ve alt uzmanlık alanları ile uzmanlık alanlarına göre bilirkişilerde aranacak niteliklerde, bir kısım güncellemeler ve değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda; uygulamada kolaylık sağlanması bakımından kodlama sistemi ve isimlendirme basamakları değiştirilerek bazı alt uzmanlık alanları temel uzmanlık alanına dönüştürülmüş; ayrıca yeni temel ve alt uzmanlık alanları ihdas edilmiştir. Bilirkişilik temel ve alt uzmanlık alanları (EK-1) ile bilirkişilerde aranacak niteliklerde (EK-2) yapılan güncellemeler ve değişiklikler doğrultusunda ilk kez bilirkişilik başvurusunda bulunacaklar için bilirkişilik temel eğitimi ile nitelikli hesaplamalar uzmanlık alanında başvuru şartı olarak getirilen hesaplama eğitimleri için ihtiyaç duyulan süre de gözetilerek 2018 yılı 2. dönem bilirkişilik başvuru takvimi ile başvuru usul ve esasları ilerleyen günlerde ayrıca duyurulacaktır, olarak yer alan açıklamalarda bulunan tüm ayrıntıları incelemelerini önererek bu alanda emeği geçen başta Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Sayın Rıza Kaymakçı, EMFED Başkan Yardımcısı Mehmet Sert, kurulum aşamasında olan Bodrum Emlak Danışmanları Kurucusu ve EMFED Bodrum Temsilcisi Sayın Metin Sığırtmaç’a teşekkürlerini ifade ederek emlak danışmanları meslektaşları için hayırlı olsun temennisinde bulundu.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin