A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi olağan mart ayı toplantısını gerçekleştirdi. Gündem maddesinde yer alan ve mülkiyeti Milas Belediyesine ait olan Koru Mahallesi’ndeki 27 dönümlük alanın, ‘Fuar Alanı’ için tesis edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

030318fuar.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Meclisi olağan mart ayı toplantısı, dün Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda saat 10.00’da gerçekleştirildi.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat başkanlığında yapılan toplantıda; 9 ana ve 6 ek gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.
Açılış konuşması yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Meclisinden aldıkları yetki doğrultusunda kredi kullandıklarını ifade ederek, “Borçlanmalar nedeniyle almış olduğumuz karar doğrultusunda; Milas Belediye Meclisinden almış olduğumuz yetkiyle, bankalar arasında görüşme yaptık. En uygun ve en düşük faiz veren bankayla anlaşma sağladık. Bankayla 9 milyon kredi anlaşması yaptık ve kredimizi kullandık. Krediler, devam etmekte olan çalışmalara ve personel giderlerine harcadık. Bir rahatlama sağlandı.” dedi. Başkan Tokat, konuşmasının ardından taşeron işçilerin durumu ile ilgili de meclis üyelerine bilgi verdi.
Meclisin ilk gündem maddesinde, Milas Belediye logosunda revizyon çalışması ile ilgili talepler görüşüldü. Milas Belediyesinin 150. yılına girmesi dolayısıyla, logo da değişikliğe gidilmek istendi.
Milas Belediyesinin yeni logosu için bir komisyon oluşturuldu. Komisyonda; CHP’den Ece Gülen, Ahmet Kılbey ve İlknur Öner, AK Parti’den Hürol Önder ve MHP’den Mevlüt Kiriş seçildi.
Ardından bir diğer meclis gündemi maddesine geçildi. Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile müştereken; mülkiyeti Milas Belediyesine ait olan Koru Mahallesi’ndeki 27 dönümlük alanın ‘Fuar Alanı’ projesi için tesis edilmesi konusu görüşüldü.
Milas’ın bir fuar alanına ihtiyaç duyduğunu kaydeden Başkan Tokat, “Koru Mahallesi’ndeki 27 dönümlük alanda; fuar alanı yapılması ve yöresel ürün satışının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bir danışman firma, GEKA projesi hazırladı. Biz tahsis olmasa bile işlemlerin yürümesi için bu maddeyi gündeme ekleme kararı aldık. GEKA projesi için çalışma başlatmak istiyoruz. Milas’a acilen bir fuar alanı yapılması lazım.” dedi.
Belediye Meclisi üyeleri; fuarın Milas-Bodrum Havalimanına yakın yerde değil, Milas’a yakın bir yerde olması gerektiğini ifade ettiler. Gündem maddesi, oy birliğiyle kabul edildi.
Gündemin 3. maddesinde yer alan Milas merkez, Güllük, Bafa, Selimiye mahallelerinde, mülkiyeti Milas Belediyesine ait olan taşınmazların 10 yıllığına kiraya verilmesi, oy birliğiyle kabul gördü.
Gündemin 5. maddesinde yer alan, mülkiyeti Milas Belediyesine ait olan taşınmazlardan 2981 yasa kapsamında bulunan taşınmazlar ile hisseli şuyulu durumda bulunan 67 adet taşınmazın satış işlemleri için Belediye Encümenine yetki verilmesi, oy birliğiyle kabul edildi. Ardından İmar komisyonu raporları okundu.
Ana gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından ek gündem maddelere geçildi.
Ek gündemin ilk maddesinde; sermayesi %100 Milas Belediyesine ait olan Örtaş Ören Tanz.Sat.Tur. ve San. A.Ş.’nin 800 bin TL olan sermayesinin, 1 milyon 200 bin TL artırılarak 2 milyon TL çıkarılması, şirket unvanının Milas Belediyesi Emek Personel Turizm Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi olarak değiştirilmesi, şirket ana sözleşmesinin 3. maddesinde değişikliğe gidilmesi ve şirket ana sözleşmesinin Türk Ticaret Kanununa göre tadil edilmesi görüşüldü.
Başkan Tokat, KHK çerçevesinde şirketi olmayan belediyelerin yeni şirket kurması gerektiğini ifade ettikten sonra “KHK çerçevesinde şirketi olmayan belediyelerin yeni şirket kurması gerekiyor, şirket olan belediyelerde eski şirketlerin bu statüye uygun hale getirerek; yeni şirket kurmaya gerek kalmadan devam edebilecekler. Örtaş şirketi daha önceki mevzuata göre kurulmuş ve taşeron çalıştırma ve bu konuda ihale yapmaya uygun olmayan bir şirket. Biz de bu açıdan, sermaye artırımına giderek şirketi yeni mevzuata uygun hale getirdik.” diye kaydetti.
Ek gündem maddesi, oy birliğiyle kabul edildi.
Ören Mahallesi’nde mülkiyeti Milas Belediyesine ait olan 403 Ada 1,2,3,4,5,6,7,8,9 taşınmazların satış talebi görüşüldü. Ardından yeni gündem maddeleri, komisyonlara havale edildi.
Meclis gündeminin ardından kapanış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Tokat, “8 Mart’ta Milas’ta fuar açılışımız var, herkesi bekleriz. Voleybolda Milas’ı temsil eden Milas Belediyespor’u yalnız bırakmayacağım ve final maçlarına katılacağım. Bu arada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü şimdiden yürekten kutluyorum.” dedi.
Hain pusuda şehit olan Mehmetçiklerimiz için baş sağlığında bulunan Başkan Tokat, “Bugün hain pusuya kurban giden 8 Mehmetçiğimiz şehit oldu ve 13 askerimiz yaralandığına dair bilgiler geldi. Bizim kanımız, bizim canımızdır. Görev yapmakta olan bütün Mehmetçiklerimize Allah güç, kuvvet versin. Şehit ailelerine başsağlığı diliyoruz ve yaralı askerlere Allah’tan şifa diliyoruz. Mahmut kardeşimiz, Afrin’de yaralandı ve tedavi gördü. İstirahatını Milas’ta geçiriyor. Durumu çok iyi. Sizler adına, Milas Belediyesi olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Morali yerinde ve her an göreve hazır olduğunu söyledi.” ifadelerini kullandı.
Dilek ve temennilerin ardından meclis toplantısı sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin