A+ A A-

 

Milas Kent Konseyi tarafından başlatılan halk seminerlerinde ilk konferansı Prof. Dr. Adnan Erkuş verdi. Erkuş’un “Bilimsel bakış açısıyla kocakarı ilaçları ve falcılık” konulu konferansı katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

120218kocakari.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol
Milas Kent Konseyi’nin 2018 Kış dönemi çerçevesinde başlatılan ücretsiz halk seminerlerinin ilk konferansı geçtiğimiz cuma akşamı Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Prof. Dr. Adnan Erkuş tarafından verilen “Bilimsel bakış açısıyla kocakarı ilaçları ve falcılık” konferansına katılımın düşük olmasına rağmen ilgiyle takip edildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, “Kent konseyi olarak temel görevlerimizden bir tanesi Milas’ta yaşayan hemşerilerimizin arasındaki ilişkileri güçlendirmek. Bugün bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projenin fikir babası Mersin Üniversitesi’nden emekli olan Prof. Dr. Adnan Erkuş’tur. Kendisi, Güllük’e yerleştikten sonra mesleki deneyimini ve kariyerini ‘Acaba Milas’ta hemşerilerimizin faydasına nasıl sunabiliriz?’ şeklinde bir fikir arayışı içerisine girdi.” diyerek ücretsiz halk seminerlerinin başlama hikayesini anlattı.
Seminerlerde, Milas’ta yaşayan vatandaşların uzmanı olduğu konularda konferans verileceği, dışardan konuşmacı getirilmediğini belirten Günlük, “Kendi değerimizi ortaya çıkaracağız. Onlar bizimle tecrübelerini paylaşacak ve burada halkı bilgilendirme seminerleri yapacağız. Biz bize yapacağız bunu. Bu projenin, kent konseyleri çapında benzeri ve örneği yok.” şeklinde konuştu. Milas’ta yaşayan belli bir konuda uzmanlığı olan vatandaşlara da çağrı yapan Günlük, eğer isterlerse seminer programına dahil edilebileceklerinin altını çizdi. Günlük’ün konuşmasının ardından Prof. Dr. Adnan Erkuş’un seminerine geçildi.
Salonda bulunan katılımcıları selamlayan Erkuş, “Birileri cehaletten medet umabilir ama biz cehaleti ortadan kaldırıyoruz. Başka şansımız yok.” dedi. Kocakarı ilaçlarının insanlık tarihinin ilk döneminden bu yana sürdürüldüğünü belirten Erkuş, ilk olarak bilim ve kimyanın gelişimini anlattı.
“Biliyoruz ki miktar değişirse etki de değişir. Örneğin sabah kaynattığınız çay; ilk 15 dakikada içilirse uyarıcı etki, sürekli kaynamaya bırakırsa da uyutucu etki yapıyor. Günde 4 diş sarımsak yerseniz, 15 gün sonra karaciğer enzimleriniz iflas ediyor. Dolayısıyla hangi karışımı, ne zaman kullanacağımızı bilmezsek işe yarayacağını düşündüğünüz şey sizi sakat bırakır.” İfadelerini kullandı.
Birçok internet sitesinde ve medya kuruluşunda yayınlanan karın ağrısı için yapılan bir ‘ilacı’ örnek gösteren Erkuş, konferansta ilginç bir deney yaptı. ‘Bir tutam kekik, bir tutam zencefil’ şeklindeki ifadelerin net ve anlaşılır olmadığını ifade eden Erkuş, “Bir gram, iki gram, üç gram olarak denediğimizde üç üründe yüzlerce kombinasyon ortaya çıkıyor. Bir de buna çaydanlığın hacmi, suyun kalitesi, kaynama sıcaklığı eklendiği zaman birçok kombinasyon oluşuyor.” şeklinde konuştu.
İlkokul mezunu bile olmayan adam, içinde ne olduğu belirsiz, şişenin içinde renkli bir takım şeyleri karıştırmış, ‘kansere iyi geliyor’ diyor yok satıyor. İnsanlar da inanıyor. Sen kanseri iyileştirecek ilaç bulsan nasıl bulduğunu öğrenmek için senin derini bile yüzerler. Sana bırakırlar mı bu ilacı? Ama eğitimli kişiler bile sıraya giriyor, o ne olduğu bilinmeyen suyu içiyorlar.” dedi.
Konferansın ikinci bölümünde ise falcılık anlatıldı. “Size genel geçer sözler söylersem, bunun gerçekleşme olasığı çok yüksektir. Üstelik, kişilere olumlu şeyler söylediğiniz zaman insan kendisinde var olduğunu düşünüyor. Bu psikolojik bir etki. Kişilik, yıldızların hareketine göre belirlenebilir mi? veya aynı günde doğdum diye ben bir Japon ile aynı kişiliğe sahip olabilir miyim? Böyle bir saçmalık olur mu?” dedi. Salona bir ulusal gazetede yayınlanan günlük burç yorumlarını okuyan Erkuş, katılımcılara “Bu özellik kaç kişide var?” diye sordu. El kaldıran kişilerin burcunu soran Erkuş, katılımcılardan farklı cevap alması üzerine, “Görüyorsunuz ispatladık. Bu kadar basit. Bu ülkede üniversitelerde fal baktıran hocalar bile var. ” şeklinde konuştu.
Konferans, Prof. Dr. Adnan Erkuş’un katılımcıların sorularını cevaplamasının ardından sona erdi. Kent Konseyi ücretsiz halk seminerleri, 16 Şubat’ta Ali Osman Menteşe’nin “Zeytini ve Zeytinyağını nasıl üretmeliyiz?” konferansı ile devam edecek. Konferans, saat 20.00’de Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde başlayacak.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin