A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi, şubat ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. Milas Veteriner Fakültesi Dekanlığına geçtiğimiz aralık ayında; üniversitenin bitişiğinde yer alan Milas Belediyesine ait park alanı ve hizmet binasının da içinde bulunduğu alanın 25 yıllık tahsis kararı, iptal edildi.

070218tahsis.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Meclisi, şubat ayı olağan toplantısını dün gerçekleştirdi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat önderliğinde toplanan belediye meclis toplantısında, 14 ana gündem ve 2 de ek gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Zeytindalı harekâtında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet diledikten sonra şunları kaydetti: “Zeytindalı harekâtında kaybettiğimiz değerli askerlerimize, yine yurdumuza dönük olarak yapılan hain saldırılarda kaybettiğimiz asker ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Tüm ulusumuzun başı sağ olsun. Zeytindalı operasyonu ülkemizin; emniyeti, güvenliği ve bekası açısından destekliyoruz. Ama en az hasarla, en az kayıpla atlatılmasını temenni ediyoruz. Bu arada biraz önce ulaşan habere göre, Murat Yorulmaz arkadaşımızın engelli oğlu kaybolmuştu biliyorsunuz. Oğlunun cesedine ulaşıldı. Bu da ayrıca bir üzüntü kaynağı oldu. Aileye başsağlığı, kaybettiğimiz kardeşimize Allah’tan rahmet diliyoruz.”
Başkan Tokat konuşmasının ardından Belediye Meclis Üyesi Kasım Özkan’ın İYİ Parti’ye üye olduğunu, Milas Belediye Başkanlığına bildirdiğini ifade etti. “Özkan şu anda mecliste, İYİ Parti’nin meclis üyesi olarak bulunuyor. Kendisine hayırlı olmasını diliyorum.” dedikten sonra meclis toplantısına geçildi.
Toplantının 3. maddesinde yer alan, Kuzyaka ve Beyciler Mahallesi’nde organik tarım, permakültür faaliyeti amaçlı ve süs bitkileri için yer kiralama talebi uygun görüldü. Başkan Tokat, tarım faaliyetlerini artırmayı amaçladıklarını ve yer satışından çok yer kiralama yanında olduklarını sözlerine ekledi.
KANUN GEREĞİNCE TAHSİS İPTAL EDİLDİ
Gündemin önemli maddeleri içerisinde yer alan ve geçtiğimiz aralık ayı meclis gündeminde, Milas Veterinerlik Fakültesi Dekanlığına tahsisi yapılan; Mutluca Mahallesi 2002, 2003 ve 2004 parseller arasında kalan 9 bin 233,60 metrekare miktarındaki park ile üniversite yerleşkesi olan 1262 parsel bitişiğindeki kent parkının batısında bulunan 4 bin 597,56 metrekare miktarındaki park alanının 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu gereğince tahsis işlemi iptal edildi.
Milas Veteriner Fakültesinin, bir an önce faaliyete geçmesi için ellerinden gelen çabayı yaptıklarını fakat kanun gereğince daha önce 25 yıllığına tahsis edilen alanların iptal olması gerektiğini belirten Tokat, “Biz, Veteriner Fakültesinin bir an önce faaliyete geçilmesi için alanları tahsis ettik. Ama kanun gereğince sadece 2003 parseldeki tahsis devam edecek. Diğer alanlarda kalan yaklaşık 15 bin metrekarelik yer, kanun gereğince tahsis edilemiyor. Bu yüzden tahsis işlemini iptal ettik.” dedi.
MUHTARLIK MÜDÜRLÜĞÜ KURULACAK
Gündemin 9. maddesinde yer alan; kamu hizmetlerinin etkin, güvenli ve verimli bir şekilde sunulması, sorunların en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi, muhtarların etkinlik ve işlevlerin artırılarak taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla İçişleri Bakanlığınca oluşturulan yeni sistemle Muhtarlıklar Müdürlüğü kurulmasına oy birliğiyle karar verildi.
Milas Belediyesinde yeni kurulacak olan Muhtarlıklar Müdürlüğü ile muhtarlar sorunlarını daha hızlı iletebilecek ve daha etkili bir şekilde çözebilecek. Alınan karar sonrasında Başkan Tokat, muhtarlara hayırlı olmasını diledi. Mecliste söz alan Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban, Belediye Meclisi üyelerine ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a teşekkür ettikten sonra durumun muhtarları sevindirdiğini ve artık hizmetin daha hızlı verilebileceğini kaydetti.
Meclisin 10. ve 11. gündem maddesinde yer alan sözleşmeli olarak çalışacak olan veteriner hekim ve avukatın ücretleri görüşüldü. Veteriner hekim maaşının net Bin 451 TL ve avukata ise net ücret olarak Bin 800 TL verilmesi kararlaştırıldı.
İmar Komisyon raporları içerisinde yer alan “Mahalle Sınır Tespiti” (Güvercinlik-Sazköy, Güvercinlik-Meşelik ve Mumcular-Beyciler) sınır revizyonu uygun görüldü. Sınır tespiti yapıldı.
“FATURA BİZE KESİLİYOR”
Ek gündem maddesinde yer alan; Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde 2018 yılı içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hat arıza yapımından sonra tahrip edilen yol, kaldırım ve meydan zemin kaplamalarının tamiratlarının yapımı ile ilgili Milas Belediyesiyle protokol yapılması talebi görüşüldü.
Başkan Tokat, MUSKİ’nin yaptığı alanlarda çöken yolun faturasının Milas Belediyesine kesildiğini belirttikten sonra “Geçenlerde, çok şiddetli yağmur yağdı. Birkaç yolda çökmeler oldu. Yolun çöktüğü yerler, genellikle Muğla Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yollardır. Milas’ta da 2 yerde bizim yol çöktü. Çöken yolları araştırdığımızda, MUSKİ’nin çalışma yaptığı yerler olduğunu tespit ettik. MUSKİ çalışma yapmış, örtmüş gitmiş ama şiddetli yağışla yol çökmüş. Böyle bir durumda, bu işin öyle kalması vatandaşı rahatsız ediyor. Yani yol çöktüğü zaman fatura yine Milas Belediyesine kesiliyor. Çöken yol, MUSKİ’nin çalışma yaptığı yerde Milas Belediyesine ait yol da olabiliyor. Biz sorunu MUSKİ ile görüştük. Hâlbuki bu konu hakkında, MUSKİ bir ekipte kurdu. İhalesi de yapıldı. Yol çökmelerinden sonra kaygı bizde daha da arttı. MUSKİ ile görüşmeden sonra protokol yapmaya karar verdik. MUSKİ’nin Milas Belediyesine ait bozduğu yerlerdeki alanları, Milas Belediyesi yapacak ama ücretini MUSKİ ödeyecek. Böyle olursa biz duruma hemen müdahale edebiliriz ve yaptığımız işi denetleyebiliriz.” diye kaydetti.
Meclis, oybirliğiyle gündem maddesinin kabul edilmesine karar verdi.
EK HİZMET BİNASINDA YENİ OLUŞUM
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, meclisi kapatmadan önce Milas Belediyesi Ek Hizmet Binasında yeni uygulanmaya başlayan müracaat bankoları sistemine ilişkin soruları yanıtladı.
Milas Belediyesi Ek Hizmet Binasında uygulanan müracaat bankoları sisteminin, personel verimliliğini artırdığını kaydederek: “Herkes, istediği zaman belediyede istediği yere çıkıyordu. Durum böyle olunca, özellikle inceleme yapan teknik ekip zorlanmaya başladı. Hem proje inceliyorlar hem de vatandaşın sorularıyla ilgileniyorlar. Hal böyle olunca, verimlilik düştü. Biz de müracaat bankoları sistemiyle, bunu önlemeye çalıştık. Şimdiki sistem de ise müracaat bankoları oluşturduk. Vatandaşlar taleplerini buradaki çalışanlara iletip, oluşturduğumuz bekleme odasında bekleyecekler. Teknik ekibimiz rahat bir şekilde gerekli incelemeleri yaparak en hızlı şekilde iş üretmiş olacaklar. Bazı eksiklikler ve uygulamada yanlışlar olabilir. Bunu zaman içinde düzelteceğiz” şeklinde konuştu.
Meclis, görüş ve temennilerin ardından son buldu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin