A+ A A-

 

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği(MAYBİR) ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında Milas’taki arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve verimin artırılması için arıcılara eğitimler verildi. Samsun Gıda, Tarım, Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli Dr. Ali Korkmaz’ın verdiği eğitimlerde arıcıların karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

090118yore_1e2d8.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol
Milas’taki arıcılığın geliştirilmesi ve arıcıların sorunlarını çözmek amacıyla 2002 yılında Muğla’da kurulan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği(MAYBİR) ile İlçe Tarım Müdürlüğü, elde edilen baldaki verimin artırılması için düzenlediği eğitimlerine devam ediyor. Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği(MAYBİR) ve Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda Samsun İl Gıda, Tarım, Hayvancılık Müdürlüğü eğitimcisi Dr. Ali Korkmaz eğitimler verdi. Oldukça samimi geçen eğitime, Milaslı arıcılar yoğun ilgi gösterdi. Katılımcılara oksalik asit uygulamalarını içeren bilgi formu dağıtıldı. Seminere, Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlisi Veteriner Hekim Yusuf Yavuz Demirezen, Veteriner Sağlık Teknisyeni Ferhat Haney, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği(MAYBİR) 2. Başkanı Yılmaz Kaya ve Gıda Mühendisi Yasin Kırgız katıldı.
Türkiye’deki bal verimliliği düşük olduğu için birim maliyetin yüksek olduğunu belirten Korkmaz, “Yurtdışındaki üreticiler, 2 dolara ürün satarken bizim sadece maliyetimiz 5 dolara ulaşıyor. Bizim öncelikle verimimizi artırmamız gerekiyor. Verimi artırırken de kaliteyi bozmamamız gerek.” dedi.
Arıcılık ile ilgili istatistikleri de paylaşan Korkmaz, “Türkiye’de 8 milyon kovanımız var. Dünyada kilometrekare başına en fazla kovanı olan ülkelerden biriyiz. Yani 1 kilometre karede 10 kovan düşüyor. Dünya birincisi olan Çin’de ise bu sayı yalnızca 1. Çin, kilometrekareye bir kovan koyarak 50 kilo bal alıyor, biz Türkiye’de kilometrekareye 10 kovan koyarak 150 kilo bal alıyoruz. 10 kovan ile uğraştığımız için maliyetimiz artıyor.” ifadelerini kullandı.
Verimi artırmak için verilen ilaçların doğru kullanılması gerektiğinin altını çizen Korkmaz, “Eskiden tabiat güçsüz olanları öldürür, doğanın döngüsü devam ederdi. Ama biz ilaçlarla arıları yaşatarak doğaya karşı geliyoruz. Gerçek doğada güçlüler ayakta kalır.” diyerek arıcılıkta doğal olmayan ilaçların iyi denetlenmesi gerektiğini belirtti.
Muğla arısının en verimli türlerden biri olduğunu ve tanıtım konusunda eksiklikler nedeniyle pazarlamanın yetersiz olduğunu söyleyen Korkmaz ayrıca, “Bu yörenin arısı bu bölge için en iyi arıdır. Örneğin Kafkas arısı, propolis üretmede dünyanın bir numarası. Hatay’daki meslektaşlarım bir bilimsel çalışma yaptı. Kafkas arısıyla Hatay’da propolis üretimini denediler. Sonuç olumsuz çıktı. Çünkü arılar yaşadıkları bölgeye göre özellik kazanır. Arıların yöresel özellikleri var.” ifadelerini kullandı.
Seminer, arıcıların sorularının cevaplanmasının ardından son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin