A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi, 2018 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Milas Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısına ise hizmetlerde kullanılmak üzere istenilen 9 milyonluk kredi talebi, mecliste tartışma yarattı. AK Parti Grubu Milas Belediyesinin tasarrufa gitmesini isterken, MHP Grubu ise kredi alımının ihtiyaç halinde kullanılması gerektiğini öne sürdü.

090117kredi.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Meclisi, 2018 yılının ilk toplantısını tartışmalı geçirdi. Dün saat 14.00’te Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat önderliğinde toplanan Milas Belediye Meclisi, 24 ana ve ek gündem maddesini görüşüp karara bağladı.
Milas Belediye Meclis Üyeleri’nden Mehmet Öztaş ve Tevfik Kırçın mazeretli olarak katılmadı.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yılın ilk toplantısının açılış konuşmasında taşeronların durumuna değinerek: “2018 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştiriyoruz. 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz meclis toplantıları ve çalışmaları için teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz ayda gerçekleştirilen, AK Parti Milas Olağan Kongresi’nde göreve seçilen yeni AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar’ı ve yönetimini tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. 696 Sayılı KHK ile taşeron işçilerimizin durumu değişti. KHK ile belediyelerimize belirlenen tebliğ gereğince, sözleşmeler fesh edilecek; taşeron işçilerimizin belli bir sürecin sonunda belediyenin var olan şirketlerine aktarılacaklar. Taşeron işçilerin müracaatı 11 Ocak’ta sona erecektir. Bu düzenleme ile bu tam bir kadro olayı değil, özel şirket sözleşmeden fesh edilerek devreden çıkacak. Belediye şirketine bağlı belirsiz süreli iş akdiyle çalışma durumu söz konusu olacaktır. Şirketlerin sözleşmeleri fesh edildikten sonra kalan sürelerine göre şirketlere tazminat ödeyeceğiz. Usta düzeydeki emekli personeller emeklilik hakkını kazandı, o personellerin gitmesiyle iş gücünde azalma olacak. Hizmet alım sözleşmesinde ucuza mal ettiğimiz araçları, şimdi daha ağır bedellerle alacağız.” dedi.
Meclis gündeminin 3. maddesinde yer alan, meclis tatil ayının görüşmeleri yapıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesinin meclisi tatil etmemesi ve vatandaşların tatil süresinde hizmetlerinin aksamaması için meclisin tatil edilmemesine karar verildi. Yine meclis gündeminde yer alan; MHP’den istifa eden Belediye Meclis Üyesi Zeliha Arpazlı’nın durumu hakkında görüşme yapıldı. MHP’nin temsili olarak üyelik sayısının devam edilmesine ve durumun detaylı olarak araştırılmasına karar verildi.
Milas Belediye Zabıta personelinin, 2018 yılı fazla mesai ücretinin 487 TL olması kararlaştırıldı.
Ardından Milas Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 9 milyon lira kredi alımının yer aldığı gündem maddesine geçildi.
“BORÇLANMAYA GİTMEK ZORUNDAYIZ”
Başkan Tokat, belediyenin çalışmaları için 9 milyonluk kredi alımına gittiklerini ifade ederek: “Özellikle geçiş süresi içerisinde, mal satışı ve borçlanma dışında yakın vadede çok büyük bir olanağımız bulunmuyor. Geçiş süreci 2020’ye uzatıldı. Biz 2021 Mart ayına kadar; kırsal mahallelerden vergi alamayacağız. Arazi satışlarından da beklediğimiz geliri alamadık. Bu nedenle yasanın bize tanıdığı limit çerçevesinde, borçlanma yaparak süreci götürmemiz gerekiyor. Taşeron uygulaması sebebiyle ortaya çıkacak olan; tazminat yükü ve araç alımı borçlanmayı doğuruyor. Kırsal mahallesi geniş olan ilçe olması nedeniyle, orada da faaliyetlerimizi sürdürmek için borçlanmaya gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.
“KREDİ BÜTÇEYİ ZORLAYACAK”
MHP Grubu’ndan Mevlüt Kiriş, 9 milyonluk borçlanmanın bütçeyi zorlayabileceğini belirterek: “9 milyonluk kredi alımının ve daha önce alınan kredilerin bütçeyi zorlayabileceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda ihtiyaçların karşılanması ve işçilerin maaşlarının da ödenmesi gerekiyor. Kredinin 9 milyon değil de aşağılara çekilip, ihtiyaç halinde kullanabileceğimiz kadarını almamız gerektiğini düşünüyorum. Kredi kullanılırsa da öncelik işçi maaşlarının ödenmesi olmalıdır.” dedi.
Başkan Tokat; sürekli meclis gündemine gelmemesi için tek bir maddede 9 milyonluk kredi talebinde bulunulduğunu ve 2020 geçiş sürecine kadar bu durumun devam edeceğini söyledi. Tokat, “Hizmet alanımız çok geniş, biz hizmet üretmek için kredi kullanmak durumundayız. Memurlarımızın maaşlarını zamanında ödüyoruz. Kadrolu personelimizin maaşında 1 haftalık gecikmeli olabiliyor. Hizmet alımı personelinin maaşları 1 ay geriden geliyor.” ifadelerini kullandı.
“TASARRUF YAPIN”
AK Parti Grubu’ndan Hürol Önder, bir an önce tasarrufa gidilmesi gerektiği çağrısında bulunarak: “Biz tasarruf tedbirlerinin öne alınmasını talep ediyoruz. Borç alarak, arsa satarak bu bütçenin devamı olmayacağını biliyoruz. Nisan ayında da 8 milyon kredi aldık, şimdi ise 9 milyon alıyoruz. 6 milyon civarında da bir arsa satışı söz konusu ama sürekli olarak borçlanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Tasarrufun olması lazım. Gündemde yer alan 8 maddede etkinlikler için bütçe ödenmesi öngörülüyor. Bu kadar borcun içinde etkinliklere girilmemesi lazım. Bazı tasarruf tedbirlerine riayet edilmesi gerekiyor. O yüzden biz bu borçlanmaya karşıyız.” diye kaydetti.
Önder’in sözlerinin üzerine Tokat tasarrufun söz konusu olmadığını kaydederek: “Ne kadar tasarruf edersek edelim, belli bir limitin altına inemeyiz. Hatta bazı alanlarda tasarruf edemeyiz. Milas’ın prestij kazanmış ve geleneksel hale gelmiş etkinlikleri var. Bunlara bütçe ayırmamız lazım. Bu etkinliklerin bize maddi olarak çok yükü yok. Kırsalda da hizmetleri sürdürmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.
9 milyonluk kredi alımının içerdiği madde, AK Parti Grubu’nun reddiyle birlikte oy çokluğuyla kabul oldu.
Ardından Milas Belediye Başkan Yardımcılarına verilecek olan ödenek görüşüldü. Buna göre; ödenek 7 bin 500 TL brüt olarak belirlendi.
Diğer meclis gündemlerinde yer alan Denetim Komisyonu ve Sosyal Yardım İşleri Komisyonu üyelerinin seçimi gerçekleşti. Meclisin 10’uncu gündem maddesinde yer alan, AYKOME 2018 yılı ücretlerinin Muğla Büyükşehir Belediyesinin aldığı kararın aynı şekilde alınmasına oy birliğiyle karar verildi.
Meclis gündeminde yer alan; Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Bafa Kızlar Bayramı, Nebi Uslu Tiyatro Şenlikleri, Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması, Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Kültür Şenliği, Edebiyat Günleri, Ören Yamaç Paraşütü ve Doğa Sporları Şenliği ve Milas Zeytin Hasat Şenliği etkinliklerine Milas Belediyesi tarafından bütçe ayrılması konusu AK Parti Grubu’nun reddiyle oy çokluğuna karşı kabul edildi. AK Parti Grubu; tasarrufa gidilmesi, borçlanma olmaması için bu etkinliklere bütçe ayrılmaması ve sponsor bulunması önerisinde bulunarak maddeleri reddetti.
Meclisin ek gündem maddesinde yer alan; 2018 yılı Asansör Periyodik Kontrol Ücretinin belirlenmesi maddesi görüşüldü. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının belirlediği taban fiyatlar baz alınarak; 0-5 durak arası 188,3 TL+KDV, 6-10 durak arası 213,4 TL+KDV ve 11-15 durak arası 251 TL+KDV ve yüzde 10 belediyeye katkı payı alınmasına karar verildi.
Meclis toplantısı, görüş ve temennilerin ardından sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin