A+ A A-

 

Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak vergisi ile vergi harç ve katılım paylarının alınması, 31 Aralık 2017'den 31 Aralık 2020'ye ertelenecek. Bu durum, maddi açıdan çıkmazda olan Milas Belediyesini zor duruma düşürdü.

041217vergi.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Muğla’nın ‘Büyükşehir Belediyesi’ olmasıyla birlikte, Büyükşehir Yasası’na göre Milas’ın köylerinde tüzel kişilik kaldırılmıştı. Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak vergisi ile vergi harç ve katılım paylarının alınması, 31 Aralık 2017'den 31 Aralık 2020'ye ertelenecek.
3 YIL SONRAYA ERTELENDİ
Maddi açıdan zor durumda olan 149 yıllık Milas Belediyesi, Büyükşehir Yasası’yla tüzel kişiliği kaldırılan köylerden 3 yıldır emlak vergisi ile vergi harç ve katılım payları alamıyordu.
Milas Belediyesi, maddi yükünü hafifletmek için 31 Aralık 2017 tarihinde tüzel kişiliği kaldırılan köylerden alınması planlanan emlak vergisi ile vergi harç ve katılım paylarını dört gözle bekliyordu.
Tüzel kişiliği kaldırılan köylerden; vergilerin alınması 31 Aralık 2017’den, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi. Bu durum, zaten maddi açıdan da çıkmazda olan Milas Belediyesini oldukça etkileyecek.
ARSA VE ZEYTİNLER SATIŞA ÇIKMIŞTI…
Milas Belediyesi, Büyükşehir Yasası’yla mülkiyeti köy tüzel kişiliklerinden kendine geçen arsa ve zeytinlik vasıflı arazileri, maddi açıdan zor durumda olduğu gerekçesiyle satışa çıkarmıştı. Milas Belediyesi, satışlardan elde ettiği gelirlerle çarkı döndürmeye çalışıyordu.
Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın bütün maddeleri kabul edildi. Ancak daha önce alınan karar nedeniyle tasarının tümü oylanmadı. Buna göre tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak vergisi ile vergi harç ve katılım paylarının alınması, 31 Aralık 2017'den 31 Aralık 2020'ye ertelenecek.
Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak Vergisi Kanunu'na göre alınması gereken emlak vergisi ile Belediye Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarının alınması, 31 Aralık 2017'den 31 Aralık 2020'ye erteleniyor.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin