A+ A A-

 

Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal, dün 97.1 Radyo Tech’in canlı yayın konuğu oldu. Paskal canlı yayında, Milaslı şoför esnafının yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Paskal, ayrıca Milas Köy Garajı ile ilgili de yaşanan sıkıntıları dinleyicilere aktardı.

301117koy.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Dün 97.1 Radyo Tech’in canlı yayın programına, Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal katıldı. Nuriddin Erdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “Sorunlar ve Çözümleri” programı, dün saat 13.30-15.30 saatleri arasında 97.1 frekansındaki Radyo Tech’te canlı yayınlandı.
Milaslı şoför esnafının problemlerini, radyo dinleyicilerine aktaran Paskal; Muğla ve Milas’ta büyükşehir öncesi ve sonrası yolcu ve yük taşımacılığının genel durumunu, özel halk otobüsü ve minibüslerinden oluşan toplu taşımanın durumunu, servis taşımacılığını, taksici esnafının Milas’taki durumunu, yük taşımacılığını oluşturan kamyon ve kamyonetçi esnafının durumunu ve oda ile ilgili faaliyetlerini anlattı.
ŞOFÖR ESNAFI ZOR DURUMDA!
Paskal, büyükşehir yasası sonrasında ulaşımda dönüşümü şöyle anlattı; “Muğla ve Milas’ta büyükşehir öncesi ve sonrası yolcu ve yük taşımacılığının genel durumu ve taşıma sistemi bir anda değişti. Büyükşehir yasası sonrası, araçlara 7 yaş sınırlaması getirildi. Mecburen teknik olarak Milas’ta ulaşımda dönüşüm kapsamında araçlar yenilendi. Her gün taşıma raporları alınıyor. Yaklaşık günlük 2 bin kişi ücretsiz taşınıyor. Esnafın fedakârlığı bilinmelidir.”
Paskal, 65 yaş üstü vatandaşların taşınması konusunda oldukça çok hassas davranıldığını belirterek, “Milas’ta dönüşüm kapsamında yüzlerce araç yenilendi ve bunlar taksitle alındı. Şoför esnafımız yan gelirlerle ayakta duruyor. Şoför esnafımız, modern bir taşıma için fedakârlıkta bulunup, sabrediyor. Esnafa yönelik, destek çalışmaları devlet tarafından yapılmalıdır. Mesela akaryakıtta indirim olabilir. Vatandaşımız kamuya yararlı olan bir şeyi istismar etmemelidir. Bu konunun revize edilmesi lazımdır. Şoförlerin çalışma şartları iyileştirilmelidir. Araçlar, otobüs dolu olduğu zaman yolcu alamıyor. Özel toplum araçlarında eşya konusu, araç dolu olduğu zaman eşya alınamıyor. TM plakalı araçlar hariç diğer araçlarda, eşyadan ücret alınmıyor. Ama eşya ebadının da burada önemi var. Büyük ebatlarda eşyanın taşınması yasaktır. 65 yaş üstü alınmıyor diye bir şey yok. Devletimiz 65 yaş üstü vatandaşları onure etmek ve onlara katkıda bulunmak için böyle bir çalışma yapmıştır. Bizim bu ülkede yaşayan herkese saygımız var. Devletimiz, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretsiz seyahat hakkı veriyor ve ücretiyle taşınan insandan bir farkı yok. 65 yaş üstü vatandaş bu hakkını kullanırken, kamuya zararlı bir şekilde kullanmamalıdır. 65 yaş üstü konusunda ben ve şoför esnafı oldukça duyarlı ve hassastır. Biz de bir gün 65 yaş üstü olacağız.” dedi.
Paskal, önümüzdeki günlerde servis şoförlerine de yönelik eğitimlerin verileceğini duyurdu. Taksimetrelere 2 yıldan bu yana zam yapılmadığını dile getiren Başkan Paskal, “Taksicilerin işlemleri, Muğla Büyükşehir Belediyesine devredildi. Aynı minibüs ve servis taşımacılığı konusunda olduğu gibi bir UKOME sistemine tabi tutuluyorlar. Milas’ta taksi merkezde ve Milas-Bodrum Havalimanı’ndadır. Taksicilerin şartlarının da iyileştirilmesi lazımdır. Yaklaşık 2 yıldır, taksimetrelere zam yapılmıyor. Milas’ta 20 yıl önce, taksi kültürü oldukça yaygındı. Ama şimdi, taksiler eskisi gibi rağbet görmüyor. Bu süreci iyileştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.
MİLASLI KAMYON ESNAFI AZALDI
Milas’ta kamyon esnafında yaşanan düşüşe dikkat çeken Paskal, bireysel yük taşımacılığının desteklenmesi gerekildiğine vurgu yaparak, “Yük taşımayla ilgili büyük bir şansımızı kaybettik. Feldspat madenimiz var ilçemizde, bu yük taşımacılığında büyük bir şanstır. Milas tam geçiş yerindedir. Yük taşımacılığının yüzde 50 ve 60’ını lojistik kurumları doldurdu ve diğer kamyon esnafımızın ekmeği azaldı. Ben esnafımızın ekmeğini yemesinden yanayım. Şimdi kamyon taşımacılığı yapan bireysel 260 kişi var. Önceden Bin kişi vardı. Şimdi ise lojistik firmaları bu işi yapıyor. Bireysel kamyonculuğun ekonomik sistem içerisinde tutunması zor oldu ve örgütlenme yoluna gidildi. Milas’ta kamyoncular iki kooperatife ayrıldı. Tam örgütlenme yapılamadı. Ama bu 2 kooperatifi birleştirip esnaflığı güçlendirmemiz lazım. Kamyonlarla ilgili içimde dinmeyen bir sızı var. İlçede 1970 yılında yüzde 80, bireysel taşımacılık vardı. Şimdi ise yüzde 20’ye indi. Bu esnafımız için büyük bir üzüntüdür” şeklinde konuştu.
“KÖY GARAJINA ÇAR BULUNMALI”
Milas’ın köy garajının, Sit alanının üzerinde olması nedeniyle bir düzenleme yapamadıklarını belirten Paskal, “Köy garajımızın bulunduğu yer, Sit alanının içerisindedir. Garajın bulunduğu yer kışın yağmurla çamur oluyor, yazın ise toz ve topraktan geçilmiyor. Köy garajı alanının iyileştirilmesi lazım ama bu konuda bizim elimizden pekte bir şey gelmiyor. Çünkü Sit alanı olduğu için biz bir düzenleme veya iyileştirme yapamıyoruz maalesef. Başkan olarak, en çok eleştiri aldığım yer ‘Köy garajıdır’. Şu anki köy garajı alanı yetersiz ve kötü şartlara sahiptir. Biz, Muğla Büyükşehir Belediyesinden şehir içinde yeni bir köy garajı alanı tahsis etmesini bekliyoruz. Köy garajının bulunduğu yer Milas şehir merkezinde olması gerekmektedir.” diye kaydetti.
Paskal, canlı yayında sözlerini şöyle tamamladı: “Bulunduğum görev sonuna kadar ve bu mesleği bırakıncaya kadar elimden azami şekilde geldiği kadar ne lazımsa gerekeni yapacağım. Yeter ki birlik ve beraberliğimizi sağlayalım.”
Dolu dolu 2 saat boyunca gerçekleştirilen canlı yayın, oldukça dinleyicilerden yoğun ilgi gördü.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin