A+ A A-

 

TURGED Türkiye Görme Engelliler Derneği ve TURKESK Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneği engelli memur adaylarına EKPSS kurslarının açılması için eğitim seferberliği başlatıyor. Bu kapsamda, Milas’ta da EKKPSS kursları açılacağı bildirildi.

291117kpss.jpg
Haber: Yunus Emre Demirtaş
Engellilere yönelik önemli hizmetlerin sunulduğu Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi ve Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneği ile birlikte Muğla’da yeni bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyorlar. Proje hedefinde engelli memur adaylarının Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)’nda başarılı olması amacıyla tüm ilçelerde eğitim seferberliği yaparak EKPSS Kurslarının açılması planlanıyor.
Milas’ta bu kapsamda, EKKPSS kurs kayıtları 27 Kasım Pazartesi itibariyle başladı. Kursa kayıt olmak isteyen engelli memur adaylarının, Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuruda bulunabileceği belirtildi.
Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından Nisan 2018’de, 81 il merkezinde gerçekleştirilecek. Yeni düzenlemeyle her iki yılda bir yenilenen sınav sonuçları dört yıl boyunca geçerli olacak.
TURGED Türkiye Görme Engelliler Muğla Şubesi ve TURKESK Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneğiyle birlikte engellilerin kamu kurumlarında istihdamına yönelik yapılan çalışmalara destek olmak amacıyla sosyal sorumluluk çerçevesinde 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı içerisinde engelli memur adayları için EKPSS Kurslarının açılabilmesi için proje hazırladı. Projelerini gerçekleştirebilmek için başta Muğla Valiliği, kaymakamlıklar ile il ve ilçelerdeki ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde yazışmalar ve talepler iletiliyor.
“EŞİT ERİŞİLEBİLİR ENGELSİZ BİR EĞİTİM HAKKI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
TURGED Genel Sekreteri ve Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Başkanı Metin Erat projeyi şu ifadelerle tanıttı: “Engelli bireylerin eğitim için üzerimize düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getirdiğimiz zaman; eşit, erişilebilir, engelsiz bir eğitim hakkını temin etmiş olacağız.” dedi ve ekledi “2013 yılından buyana birçok ilke imza attık. Her yaptığımız hizmeti bir ileriye taşıma hedefi koyduk. Bugün geldiğimiz noktada artık çalışmalarımız sadece Fethiye, Ortaca, Milas vb ilçelerde değil Muğla’nın her yerine yaymak istiyoruz. Bu amaçla geçmiş dönemde EKPSS ile ilgili yaptığımız çalışmalardan edindiğimiz tecrübe ve adayların bu süreçte yaşadıkları sorunları derleyen bir rapor hazırladık. Hazırladığımız bu raporları ilgili kurumlarla paylaşarak kursların açılması sürecini ve yaşanan sorunları ilgililere ulaştırmaya çalıştık.”
“ENGELLİ ADAYLAR EŞİT ŞARTLARDA YARIŞMALI”
TURKESK Başkanı sözlerinin devamında ise şunları vurguladı: “Kırsal kesimlerde ikamet eden engelli memur adayların ekonomik, ulaşım ve sosyal olanakları sınırlı olması nedeniyle büyük kentlerde veya şehir merkezlerinde ikamet eden diğer adaylara nazaran olanakları göz önünde bulundurulduğunda eşit olmayan koşullarda yarışmaktadır.” Erat, olumsuzlukları şöyle sıraladı “Yerleşim alanlarının dağınık olması, kursların şehir merkezine uzak olması, kurs başvurularının yeterli sayıda olmaması nedeniyle kursların açılamaması, eğitim materyallerin/kaynaklarının (kitap, sesli kitaplar vb) olmaması veya sınırlı olması, ulaşımda araçların (bedensel engelliler için) engelliler için uygun olmaması, ekonomik imkanların eğitim giderlerini karşılayabilecek düzeyde olmaması v.b. imkanların olmayışı bizleri sosyal sorumluluk ilkesiyle bu alandaki eksikliklerin giderilmesi ve eşit, erişilebilir, engelsiz bir eğitim hakkının alınabilmesi için adım atmaya sevk etmektedir”. diyerek ekledi “EKPSS kurslarının açılabilmesi konusunda aynı sorumlulukla ilgili kurumlarında gerekli hassasiyet göstereceği inancını taşıyoruz.”
MİLAS VE FETHİYE’DE EKPSS KURS KAYITLARI BAŞLADI
Metin Erat projelerinin uygulanmasını şu şekilde ifade etti:“Yapılan yazışmalar sonucunda Fethiye ve Milas’ta ön kayıtlar başladı. 27 Kasım itibariyle Milas’ta kursların başlaması planlandı. Fethiye’de ise 4 Aralık 2017 günü eğitime başlayacak. Halk Eğitim Merkezlerinde EKPSS kurs kayıtları devam ediyor. Diğer ilçelerde ise gelişmelerde de aynı süreç devam ediyor.” Dedi ve konuşmasını şöyle devam etti. “Engelli memur adaylarının vakit kaybetmeksizin Halk Eğitim Merkezlerine giderek kayıt yaptırmaları gerekmektedir.” hatırlatmasını yaptı.
ENGELLİ MEMUR ADAYLARININ İHTİYAÇLARINA UYGUN MÜFREDAT VE SINIFLAR
Muğla genelinde düzenleyeceği EKPSS hazırlık kursu zengin bir müfredata sahip. 27 Kasım 2017 - 07 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecek EKPSS kursuna Muğla merkez ve ilçelerinde yaşayan, sınavın gerektirdiği mezuniyetlere sahip, yüzde kırk ve üzeri engeli olan adaylar bulundukları ilçedeki Halk Eğitim Merkezlerine başvurabilecek.
Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya olmak üzere 240 seans eğitimin düzenlenmesi planlanan kurs programı, engelli memur adaylarının hazırlık sürecine büyük katkı sağlayacak. Alanında uzman eğitmenlerce verilecek olan EKPSS alan eğitimleri, işitme engelli, görme engelli, zihinsel engelli ve karma engelli gruplarından oluşturulmuş özel sınıflarda gerçekleştirilecek.
Engel grubuna göre verilecek dersler, eğitimin içeriğine uygun olarak özel eğitim müfredatı, araç ve gereçle desteklenecek. Halk Eğitim Merkezleri tarafından engellilere uygun dersliklerde tertip edilecek kurslar; Muğla’nın her ilçesinde açılabilmesi için adayların bulundukları beldedeki en yakın Halk Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.
Ayrıca TURGED ve TURKESK tarafından engelli memur adaylarının doğru tercih yapabilmesi amacıyla başvuru rehberliği hizmeti de sağlayacak. Ücretsiz EKPSS eğitim desteği ile engelli ailelerin bütçelerine de yardımcı olacak.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin