A+ A A-

 

Türk Milleti’nin önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde 09.05’te aramızdan ayrıldı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümünde, Ata’mıza Milas’ta anma töreni gerçekleştirilecek.

101115turk.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın
Atatürk’ün ölümünün 79. yıl dönümü, Milas Atapark’ta bugün düzenlenecek olan törenle anılacak. 10 Kasım 1938 yılında saat 09.05’te gözlerini hayata kapatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için, Atatürk anıtının önüne çelenk sunumu töreni yapılacak.
Bugün saat 08.30’da Milas Atapark’taki Atatürk Anıtı’nın önüne; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat törenle çelengi sunacak. Program saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edecek.
Her yıl olduğu gibi bu yılda, 10 Kasım günü saat 09.05’de 2 dakika süre ile sarı ikaz (düz siren sesi) çalınacak.
Törenin ardından Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda, saat 09.30’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası için program düzenlenecek. Düzenlenecek olan program; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılışı yapılacak. Atatürk konulu fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirilecek.
Programda; Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapacak.
Bal’ın ardından kompozisyon, resim ve şiir dallarındaki yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Ödüllerin ardından Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından koro/solo şarkılar söyleyecek. Atatürk’ün Sevdiği Türküler korosu, dinleyicilere Atatürk’ün sevdiği unutulmaz eserleri seslendirecek. Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Atatürk Orotoryosu sergilenecek. Program gösterinin ardından son bulacak.
Mustafa Kemal Atatürk; “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.”
10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası nedeniyle, protokol üyeleri birer mesaj yayımladı.
MUĞLA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK
“Aziz Muğlalılar, adını tarihe nakşettirmiş kahraman bir asker, tüm dünyanın takdirini kazanmış büyük bir devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 79. yılında minnetle ve rahmetle yâd ediyoruz.
Atatürk’ün aziz hatırasına, onun temellerini attığı Cumhuriyetimize ve değerlerine sahip çıkmak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmakla mümkün olacaktır. Bizler, istiklal ruhuna ve kuruluş felsefesine sıkı sıkı sarılarak, Büyük Önder’in “en büyük eserim” dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Cumhuriyeti ve onun ideallerini, hedeflerini daha ileriye taşımak için, ecdadımızdan aldığımız güç ve ilhamla, aynı bilinçle, heyecanla ve azimle çalışmaktayız.
Bu düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 79. yılında Atatürk’ü, onun şahsında silah arkadaşlarını, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere bağımsız yaşama onuru kazandıran ve eşsiz fedakârlıkları ile milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.”
AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ NİHAT ÖZTÜRK
"Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'i ebediyete intikalinin 79. Yıl dönümünde saygıyla anıyorum. Ülke ve millet olarak, Gazi Mustafa Kemal’in gösterdiği hedefler doğrultusunda ilerlemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye bugün dünyada sözü dinlenen, dostluğu aranan ve uluslararası sorunların çözümünde aktif rol üstlenen bir ülke konumundadır. Türkiye'yi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına sokmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal ve bizlere cennet vatanı miras bırakan atalarımıza karşı bu en büyük sorumluluğumuzdur. Milletimiz binlerce yıldır olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde tüm güçlükleri yenecek, örnek bir ülke olmayı sürdürecektir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlenmesi, büyümesi ve demokrasinin güçlenmesi için çalışacağız.
Bu düşüncelerle, vefatının 79. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakârca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle anıyorum."
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜRÜN
"Mustafa ailesi için bir evlat, Mustafa Kemal eğitim ve okul hayatında başarılı bir öğrenci ve askerdi. Mustafa Kemal Atatürk ise Türk Milleti için bir asker, bir önder, başkumandan, Gazi, devlet adamı, cumhurun başı yani her şey demektir. Sadece Türk milleti için değil dünya devletleri için de unutulmaz bir liderdir. Kimisi savaş cephelerinde, masa başında bileğini bükemedikleri için, kimisi yoktan bir ülkeyi var ettiği, verilen özgürlük mücadelesini örnek aldıkları için, kimisi kısa zamanda başardığı devrimlerle ülkesini kalkındırdığı için, kimisi de saltanat, halifelik prangalarından sonra tam demokrasi ile bütün yurttaşlarına eşit haklar vererek güçlü bir Cumhuriyet'i kurduğu için Atatürk'ü örnek almakta, Avrupa'dan Asya'ya ülkelerinde Ata'mızın heykellerine, sözlerine ev sahipliği yapmaktadırlar. Atatürk çağdaş fikirleri, dönemini aşan, günümüzü aydınlatan ileri görüşlülüğü, ilkeleri ile evrensel bir lider, devlet adamıdır. Bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ferdi olarak özellikle günümüzde Ata'mızın ilkelerine, fikirlerine, devrimlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmalı, onun aydınlattığı yoldan ilerlemeliyiz. 10 Kasım 1938 tarihinde aramızdan bedenen ayrılsa da yaşadığımız topraklarda ve dünyada ilkeleri, fikirleri, eserleri ile yaşayan ve daima yaşayacak olan Ata'mızı büyük bir özlem ve saygıyla anıyorum.”
MİLAS BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET TOKAT
“Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük devlet adamı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün yıldönümünde bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz. Biliyoruz ki bugün, Türkiye Cumhuriyeti benliği ve güvencesi altında yaşayan her ferdin özgürce attığı her adımda, fikri ve vicdanı hür yetiştirilen her nesilde Ata’mızın sonsuz emeği vardır.
Atatürk, dönemin şartlarında yapılması gerekenleri, tüm yoksunluk ve imkânsızlıklara rağmen inanç ve kararlılıkla yerine getirmiş, bizlere geniş ve aydınlık bir ufuk emanet etmiştir.
Bugün bizlere düşen görev; kazanımlarımızı koruyarak, çağdaşlıktan, laiklikten, özgürlüklerimizden asla bir adım bile geriye düşmeyerek, aldığımız emaneti daha da ileri boyutlara taşımaktır.
Cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, çağdaşlığa gönül vermiş bizlerin, Atamızın bıraktığı eşsiz armağanı korumak ve kollamak adına verdiği mücadele asla bitmeyecek, bitirilemeyecektir.
Bu düşünce ve duygularla, ilke ve devrimleriyle hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda kararlı ve de istikrarlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize, söz veriyor Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin