A+ A A-

 

Milas’ta zeytin üreticisinin bilinçlenmesine önemli katkılar sunan ve bu yıl 25-26 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan 4. Milas Zeytin Hasat Şenliği için tüm hazırlıklar tamamlandı. Prof Dr. Canan Karatay’ın katılım göstereceği şenlikte, zeytine dair her şeyin tanıtımı yapılacak.

061117zeytin.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas’ta birçok kurum ve kuruluşun desteğiyle düzenlenen Zeytin Hasat Şenliği, bu yıl 4. yılına girecek. Eski Milas Kaymakamı Fuat Gürel döneminde düzenlenmeye başlayan ve ilçedeki zeytin üreticilerinin bilinçlenmesine büyük katkı sağlayan Zeytin Hasat Şenliği için bu yıl bir dizi toplantı gerçekleştirildi. Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın başkanlık ettiği Zeytin Hasat Şenliği Düzenleme Komisyonu tarafından düzenlenen toplantılarda, 4. Zeytin Hasat Şenliği programı belirlendi.
25 Kasım Cumartesi günü, Atapark’ta yoğun bir katılımla düzenlenecek olan kortej yürüyüşüyle başlayacak olan 4. Zeytin Hasat Şenliği; halk oyunları gösterisi, resmi açılış töreni ve protokol konuşmaları, zeytincilikle ilgili stantların gezilmesi, yöresel yemek ikramı ile devam edecek.
PROF. DR. CANAN KARATAY, ZEYTİNYAĞININ FAYDALARINI ANLATACAK
Zeytin hasadı, fabrikada zeytinyağı sıkımı, zeytin fidanı dikimi, zeytin temalı sanatsal sergiler ve ödül törenlerinin düzenleneceği şenliğin ilk gününde, Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü olan ve açıklamalarıyla büyük yankı uyandıran Prof Dr. Canan Karatay’ın katılımıyla söyleşi ve Zeytindostu Derneği katkılarıyla Zeytincilik ve Zeytinyağı Tadım Eğitimi düzenlenecek.
Atapark’ta düzenlenecek olan konserlerin ardından, ilk gün etkinlikleri; Efeler Arası Zeytin Yeme Yarışması ve Ödül Töreni, Zeytin Kırma Yarışması ve Ödül Töreni, Minikler Zeytin Sıkımı ile son bulacak.
4. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin ikinci günü yani 26 Kasım Pazar günü sabah saatlerinde yapılacak olan sağlık koşusu ile başlayacak. Gün içerisinde Atapark’ta, öğrenci ve öğretim elemanlarının karma sergileri gezilecek. Yrd. Doç. Dr. Figen Çukur’un moderatörlüğünde düzenlenecek olan panelde, zeytincilikte coğrafi işaret hakkında bir dizi sunum gerçekleştirilecek. Panele konuk olacak olan Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu, İlhan Koçulu konu hakkında bilgi paylaşacak. Aynı gün içerisinde liseler arası şiir, kompozisyon, resim yarışması ve sağlık koşusu ödül töreni düzenlenecek. Zeytindostu Derneği, kaliteli zeytinyağı tanıma programıyla katılımcılara önemli bilgiler sunacak.
ZEYTİNYAĞLI YEMEK ŞOVU YAPILACAK
Sınır Tanımayan Şefler Derneği; Executive Chefs Federasyonu Temsilcisi
Şef Kadri Memiş, AREGALA Türkiye Başkanı Ahmet Çetin, Şef Elif Çıtak, Şef Erhan Şeker’in katılımıyla workshop yapacak.
Etkinliğin son günü mahalleler arası zeytinyağlı yöresel yemek yarışması, ödül töreni ve konserle tamamlanacak.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin