A+ A A-

 

Demokrasinin temel taşı olan ‘seçim’, Milas’ta öğrencilere küçük yaştan öğretiliyor. Öğrenciler, yapılan seçimle okul temsilcilerini seçerek, küçük yaştan itibaren demokrasiyi temelinden öğrenmeye başlıyor.

041117demokrasi_4534c.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas’ta, 2017-2017 yeni eğitim-öğretim yılında görev yapacak olan okul temsilcileri seçimi gerçekleştirildi.
Okul temsilcisi seçimleriyle birlikte minik öğrenciler, demokrasinin temel taşı olan ‘seçim’i öğrenmeye başladı. Küçük yaştan itibaren, demokrasinin vazgeçilmezi olan seçme ve seçilme hakkının öğrenilmesine katkı sağlayan ‘okul seçimleri’ Milas’ta tamamlandı.
Öğrenciler, okulunu temsil edecek ve katkı sağlayacak olan arkadaşlarını seçti. Seçime giden okul temsilcisi adayları, seçmen olan öğrencilere yapacakları hakkında vaatte bulundu. Öğrenciler, seçimde vaatleri de göz önüne alarak okul temsilcisini belirledi.
Okul temsilcisi seçimine giden okullardan biri de Milas Merkez Ortaokuluydu. Milas Merkez Ortaokulundan, okul temsilciliği seçimine katılan 14 aday kıyasıya yarıştı. Okulun, Demokrasi ve İnsan Hakları Kulübü öğretmenlerinden Yahya Tımbıl ve Merve Karakuş’un gözetiminde olan seçimde; yaklaşık Bin öğrenci oylamaya gitti. Merkez Ortaokulu’nda okuyan yaklaşık Bin öğrenci, seçimde aday olan 14 kişi için oylarını kullandı.
Oy pusulalarına destekledikleri adayı işaretleyen öğrenciler, kapalı kutun un içerisine oy kullanma işlemini gerçekleştirdi.
Seçimde; Milas Merkez Ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki Nida Gezgin, açık ara farkla diğer okul temsilcisi adaylarını geride bırakarak ‘Okul Temsilcisi’ oldu.
Seçimi kazanan Gezgin; oy kullanan ve kullanmayan arkadaşlarına teşekkür ederek, seçimde söylediği vaatleri gerçekleştireceğini kaydetti.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin