A+ A A-

 

Muğla’nın büyükşehir statüsüne geçmesiyle birlikte ‘yollarda ücretli otoparklar’ uygulaması, Milas’ta da geçtiğimiz günlerde uygulanmaya başladı. Ücretli park uygulamasına kimi teşekkür ederken, kimisi ise tepki gösterdi. AK Parti Milas İlçe Başkanı Levent Akyer de uygulamaya tepki göstererek, uygulamanın sosyal belediyecilik anlayışına ters düştüğünü kaydetti.

101017sosyalbelediye_11976.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Muğla Büyükşehir Belediyesince yaklaşık 3, 5 milyon liraya yeni bir görünüme kavuşturulan Atatürk ve Halil Bey Bulvarlarında, belediyenin il genelinde sorumluluk alanlarındaki güzergâhlarda uygulanan “Ücretli yol uygulaması” geçtiğimiz pazartesi günü başladı.
MUTTAŞ, Milas’ta kendi sorumluluğunda bulunan 4 ana caddeyi ‘Ücretli otopark uygulaması’ nedeniyle ihaleye çıkarmıştı. İhaleyi kazanan ANS Gıda Yatırım Şirketi, Milas’ta “yollarda ücretli otopark” uygulamasını yürürlüğe koydu.
Ücretli otopark uygulaması; belirlenen tarifeler ile birlikte Atatürk Bulvarı, Müştakbey Caddesi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi ve Zafer Caddesi’nde başladı. Ücretli yol uygulamasını ise ANS Gıda Yatırım Şirketi’ne bağlı Park 48 işletmesi üstleniyor.
Uygulamanın Milas’ta başlamasının ardından kimi vatandaşlar uygulama için görevlilere teşekkür ederken, kimisi ise uygulamaya tepki gösterdi. Başlayan ücretli yol uygulamasıyla, bulvarlardaki park alanlarında yoğunluk azaldı.
Park 48 işletmesinin saha sorumluları, birçok vatandaştan olumlu tepkiler aldıklarını belirterek: “Milas’ta uygulama başlayalı 2 gün oldu. Biz vatandaşlardan hem olumlu hem de olumsuz tepki aldık. Kimisi bize teşekkür etti kimisi ise tepki gösterdi. Ama uygulamayla birlikte, artık vatandaşlarımız rahat bir şekilde araçlarını park edecek alanlar bulabiliyor. İşlemlerini artık kolaylıkla araçlarını park edip gerçekleştirebiliyorlar.” dediler.
ÜCRET TARİFESİ
Uygulamada; ilk 0-15 dakika arası ücretsiz, 15-30 dakika 2 lira, 30 dakika-1 saat arası 4 lira, 1-2 saat arası 5 lira, 2-4 saat arası 6 lira, 4-6 saat arası 8 lira, 6-8 saat arası 10 lira, 8-10 saat arası 12 lira olarak ücret tarifesi belirlendi. Ücretsiz 15 dakikalık parktan, vatandaşlarımız aynı araçla günde 1 kez faydalanabiliyor. Her 10 saat sonrasında, her saat başına 1 lira artarak ücret uygulaması yapılmaktadır. Atatürk Bulvarı ve Müştakbey Caddesi’nde haftanın 7 günü park uygulaması gerçekleştirilecek. Mevsimsel olarak çalışma saatlerinde değişiklik yaşanabilir. Saat 08.00-21.00 arasında, Atatürk Bulvarı ve Müştakbey Caddesi’nde uygulama yapılıyor. Ahmet Taner Kışlalı- Zafer Caddesi (konut bölgesi olduğu gerekçesiyle) hafta içi 09.00-17.00 arasında park ücretli. Hafta sonu ise konut bölgesi olduğu gerekçesiyle otopark sistemi uygulanmayacak. Ahmet Taner Kışlalı- Zafer Caddesi’nde tarife şöyle; 0-15 dk ücretsiz (gün içinde bir kez), 15-30 dk 1,5 lira,30-60 dk arası 3,5 lira, 60- 120 dakika arası 4,5 lira, 120-240 dk arası 5,5 lira, 240-360 dk arası 7,5 lira, 360-480 dk arası 9,5 lira ve 480-600 dk arası 11,5 lira olarak belirlendi. Motosikletlerde, standart ücretlendirmenin yarısı uygulanacak. Kamyonet, minibüs ve pikaplarda standart ücretlerin % 50 fazlası olacak ve kamyonlar 2 katı ücret ödeyecek.
Öte yandan uygulamanın sosyal belediyecilik anlayışına ters düştüğünü savunan AK Parti Milas İlçe Başkanı Levent Akyer, duruma tepki gösterdi.
BU CADDELER SİZİN Mİ?”
Milas’ta başlatılan ücretli park uygulamasına tepki gösteren AK Parti İlçe Başkanı Levent Akyer, Milaslıların bu çalışma ile cezalandırıldığını öne sürerek: “Hepinizin bildiği gibi Muğla Büyükşehir Belediyesinin ilçemizdeki sorumluluk alanı içinde olan 4 caddede ücretli otopark uygulaması, büyükşehir belediyesi tarafından açılan ihaleyi kazanan ANS Gıda Yatırımları A.Ş. tarafından başlatıldı. Bugün ülkemizin birçok kentinde, özellikle de partimizden seçilen belediye başkanlarının yönettiği il ve ilçelerde böyle bir uygulama yokken, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından önce Muğla merkezde, sonra Marmaris’te ve şimdi de Milas’ta uygulamaya konulan ve adına da hizmet dedikleri bu çalışma ile acaba başta Milas halkı olmak üzere tüm Muğlalı hemşerilerimiz cezalandırılmak mı isteniyor?” dedi.
Sosyal belediyecilikle, yapılan uygulamanın bağdaşmadığını söyleyen Akyer, şunları kaydetti: “Her fırsatta kendilerini ‘sosyal belediyecilik’ anlayışı ile tarif eden CHP’li belediyelerin sosyal belediyecilikten anladıkları acaba bu tür uygulamalar mı? Kentlerin trafik sorunlarını çözme adına il merkezi ve tüm ilçelerde çok katlı ve modern otoparklar yapmak yerine, hiçbir yatırım yapmaksızın halktan adeta zorla cadde üzerine bırakılan araçlardan ücret alınmasını hizmet olarak değerlendiren bu zihniyete elbette halkımız gereken cevabı verecektir ancak biz de buradan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’e sesleniyoruz: Bir an önce bu uygulamadan vazgeçin.”
Muğla Büyükşehir Belediyesini, uygulamadan vazgeçmeye davet eden Akyer, son olarak şunları söyledi: “İktidarımız tarafından yap-işlet-devret yöntemiyle ülkemizin hemen her bölgesinde yapılan köprü, otoyol veya tüneller ve bu hizmetlerden alınan ücretler için ortalığı ayağa kaldıran, milletvekilleri aracılığıyla konuyu meclis gündemine taşıyanlar, kendi belediyeleri tarafından yapılanlara neden ses çıkarmıyorlar? Geçtiğimiz yıl büyükşehir belediyesi tarafından ilçemizde bazı caddelerde yapılan yol ve kaldırım çalışmaları adeta işkenceye dönüşmüş, bu cadde üzerindeki birçok işletme iflasın eşine gelmiş hatta o cadde üzerinde ikamet eden vatandaşlarımız evlerine girip çıkamaz olmuştu. Büyükşehir belediyesi, bu caddelerin kendi sorumluluk alanında olduğunu ileri sürerek Milaslılara adeta aylarca eziyet etmişlerdi. Şimdi de aynı caddelerden park ücreti alıyorlar. Biz de soruyoruz: Bu caddeler sizin mi? Bu cadde üzerindeki işyeri sahipleriyle ikamet eden vatandaşlarımızın suçu ne? Diğer caddelerden alınmazken sadece bu caddelere mahsus bu uygulama, adalet ve eşitlik ilkesine de aykırıdır. AK Parti Milas İlçe Başkanlığı olarak, Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sesleniyoruz: derhal bu uygulamadan vazgeçin.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin