A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısında Boğaziçi Mahallesi’yle ilgili yer alan ek gündem maddesinde, belediye meclisinin 2011 tarihinde aldığı 242 sayılı meclis kararının iptali konusu gündeme geldi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, olayların yanlış anlaşıldığını belirterek: “Revizyon tamamlanmadan, yani kıyı kenar uygulamasıyla 50-100 metre yakınıyla ilgili talepleri kabul etmeyeceğiz.” dedi.

091017kiyi.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısı birinci oturumunu, 6 Ekim Cuma günü saat 10.00’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi.
Meclis toplantısında 14 ana, 2 de ek gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.
Belediye meclisinin ilk ek gündem maddelerinin içerisinde; “Boğaziçi Mahallesi Köy Gelişme Planları ilgili Belediye Meclisi’nin 2011 tarihinde aldığı 242 sayılı Meclis Kararının iptali” konusu yer aldı. Ek gündem maddesi, görüş oluşturması için İmar Komisyonu’na sevk edildi. Ek gündem maddesinin İmar Komisyonu’na havalesinden önce Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, konuyla ilgili açıklama yaptı.
“YANLIŞ ANLAŞILDIK”
Boğaziçi Mahallesi’ndeki kıyı kenar şeridinde, imar planından önce yoğun bir yapılaşma olduğunu kaydeden Başkan Tokat: “Bu maddeyi İmar Komisyonu’na göndermeden önce hem meclise hem de kamuoyuna bilgi vermek istiyorum. Çünkü son zamanlarda özellikle de basından takip ettiğimiz kadarıyla, çok tartışılan bir konu, bu konu. Bizim yargı kararlarını uygulamadığımız bir de buralardaki planlarda eksiklik ve hatalarla ilgili almış olduğumuz tavır sebebiyle farklı bir algı oluşuyor. Sanırım, yargıya da intikal eden müracaatlar söz konusu. Bunu biz defalarca açıkladık. Ama inatla farklı bir şekilde değerlendirme yapılmaya devam ediliyor. Geçen dönem bir müfettiş, o civarda bulunan bir bölgeyi inceliyordu. Müfettiş bu inceleme sırasında Boğaziçi tarafındaki dosyalara da göz attı. Boğaziçi’nde kıyı kenar uygulaması olmadığı için, en kısa zamanda bu konunun halledilmesini; aksi takdirde önümüzdeki dönemde sadece bu konuyla ilgili olarak araştırmaya geleceğini söyledi ve kıyı kenar uygulamasını kapsayacak çalışma yapmamıza kanaat getirdi.” dedi.
Uzun bir süredir konuyu incelediklerini ifade eden Tokat, “Müfettişin belirttiği hususlar ve kendi belirlediğimiz tespitler neticesinde o zaman arkadaşlarımızla; 6-7 ay kadar uzun bir süre bu konuyu inceledik. Bu planın ileride büyük sıkıntılar doğuracağı sebebiyle, biz o zaman belediye meclisinin kararıyla mevcut planın uygulanmasını durdurduk ve o süre içerinde Revizyon İmar Planı çalışmamıza başladık. Ama bu arada burası, Bakanlıkça ‘Turizm Alanı’ ilan edildi ve yetki bizden çıktı. Bakanlık nezdinde çalışmalar devam ediyordu, sonra arkasından ‘Büyükşehir Yasası’ ile yetki Muğla Büyükşehir Belediyesine geçti.” diye kaydetti.
“TALEPLER KABUL EDİLMEYECEK”
Kıyı kenar şeridinde, 50-100 metrede gelen talepleri kabul etmeyeceklerinin altını çizen Tokat: “Ancak bu anlattığım süre içerisinde; bu arada da bir vatandaş yargıya başvurarak, durdurulan planın, yenisi yapılıncaya kadar uygulanması kararı aldırdı. Biz mahkeme kararları doğrultusunda hareket ediyoruz. Biz bunun üzerine talepleri almaya başladık ama özellikle ilk 50 - 100 metre içindeki, yani kıyı kenar çizgisi içindeki alanlarda yapılacak yeni yapılaşmalarla ilgili ret kararı aldık. Gelen talepler yasalsa evet, yasal değilse hayır diyeceğiz. Vatandaş, sadece işinin olup, olmamasına bakıyor. Revizyon tamamlanmadan yani kıyı kenar uygulamasıyla 50-100 metre yakınıyla ilgili talepleri kabul etmeyeceğiz. Kabul etsek, müfettişlerin tenkidine ve peşinden bakanlığın taleplerine aykırı davranmış olacaktık. Kıyı kanunu çıkmadan önce; Boğaziçi’nin imar planı olmadığı için aynı zamanda yasanın istediği anlamda hali hazır tespitleri yapılmadığı için şu anda köyün eski yerleşim merkezi sınırındayız. Köyün mevcut yapılaşmasını kurtarmak istiyoruz. Biz şu anda yeni yapılaşmaya izin veremeyiz, ilk 50 ve 100’de. Mevcut yapılaşmayı tamamlayalım, gerisini sonra konuşacağız. Biz anlattık, ama buna rağmen farklı yaklaşım sergileniyor. Geçtiğimiz aylarda, adliyeye toplu duyuruda bulunmuşlar. Biz süreci anlatmamıza rağmen anlaşılmamakta ısrar ediyorlar. İmar Komisyonu’na sevk ettiğimiz bu maddeyle, İmar Komisyonumuzun değerlendirmesiyle yeni bir karar oluşturacağız.” dedi.
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU
“20 metre olan kıyı kenar şeridini, 100 metre yapacak olan revizyon plan değişikliğinin uygulanmasıyla, 70 yıldır ikamet edilen Boğaziçi harita üzerinden silinecek! Kasıtlı ve keyfi olarak bu duruma sebep olan, mahkeme ve Danıştay kararlarını uygulamayan, görevi kötüye kullanan ve suiistimal eden şüpheli sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını, yapılacak tahkikatla; uygulanmış ve halen yürürlükte olan imar planının uygulamaya esas olacak şekilde mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz.” diyerek açıklamalarda bulunan Boğaziçi Mahallesi Muhtarı İbrahim Köksal, Boğaziçi Mahallesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Selçuk Yörük, yönetim kurulu üyeleri ve 83 kişiden oluşan mahalle sakini, Milas Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin