A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Meclis toplantısında yer alan gündem maddesiyle birlikte 10 yıllık süreyle AKUT’a Sarıçay mevkisinde yeni bir alan tahsis edildi.

061017akut.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Meclisi, dün saat 10.00’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda 14 ana 2 de ek gündem maddesini görüşerek Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci oturumunu gerçekleştirdi.
Ece Gülen, Mehmet Öztaş ve Hayri Balcı mazeretli, Kasım Özkan’ın mazeret bildirmediği meclis toplantısında 14 ana, 2 de ek gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. Meclis 2. ve 3. maddelerin havale edildiği plan bütçe komisyonun inceleme raporlarını görüşmek üzere, 25 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yeniden toplanmak üzere açık kaldı.
Ekim ayı toplantısının 14. ana gündem maddesinde yer alan imar komisyonları raporları okundu.
AKUT’un yaşadığı yer problemi için verilen dilekçe doğrultusunda, Milas Belediyesi Sarıçay mevkisi kenarında bulunan alanı derneğe tahsis etti. İmar Komisyon raporuna göre; “Akut Arama ve Kurtarma Derneği’nin, belediyemiz sınırları içerisinde ihtiyaçlarını karşılayacak bir binanın kendilerine tahsis talebi ile ilgili hazırlanan İmar Komisyon raporunun görüşülmesi (bina tahsisinin yapılamayacağı,10 yıl süreyle 83 ada 3 parselde bulunan alanın AKUT’a tahsisi oy birliği ile kabul edildi.” ifadeleri yer aldı.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, AKUT’a alanın tahsis edilmesiyle ilgili şunları söyledi: “AKUT’un çalışma işlerini yürütecek alana ihtiyaçları var. Biliyorsunuz, Milas Amfi Tiyatro’nun arkasında yerleri vardı. Orası uygun görülmesi ve oraya dikilen bir direk sorun oldu. Bununla ilgili daha rahat çalışabilecekleri ve eğitim yapabilecekleri bir de lojistik olarak kullanabilecekleri bir alana ihtiyaçları var. AKUT’ta tabi ki ihtiyaç noktalarında her zaman insanların yardımına koşuyor. Kamu yararı olarak tescil edilen bir dernektir. Bu sebeple belediyemize öneri getirdiler. Biz de AKUT’la işbirliği içerisinde çalışmaktan mutluyuz ve memnunuz. Onlara destek verilemesi adına, AKUT Genel Merkezi’nden yazı geldi. Bu yazıya istinaden komisyonumuz inceleme yaptı. Uygun bir binamız yok ama bir alanımız var Sarıçay’ın kenarında. Belki prefabrik ya da farklı yöntemlerle eğitim alanı oluşturabilirler. Bu amaçla komisyonumuz, 83 ada 3 parseli uygun görmüş. 10 yıl süreyle alan AKUT’a tahsis edildi.”
Ana gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından 2 ek gündem maddesine geçildi. İlk ek gündem maddesinde yer alan; Plan ve Proje Müdürlüğünün, Milas’ın Boğaziçi Mahallesi “Köy Gelişme Planları” ile ilgili belediye meclisince alınan 07.12.2011 tarihli 2011/242 sayılı meclis kararının iptal talebi görüşüldü.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Boğaziçi Mahallesi’nde yaşanan durumun çarpıtıldığını ve gerçeğin göründüğü gibi olmadığını söyledi.
Öte yandan geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda; Kıyı Kanununa göre 20 metre olan kıyı kenar şeridini 100 metre olacak şekilde revizyon plan değişikliği yapacağını duyuran Milas Belediyesi, plan değişikliği kararıyla mahalle sakinlerini tedirgin olmuştu. Mahallenin büyük bir bölümünü yeşil alana dönüştürecek olan revizyon plan uygulamasına tepki gösteren vatandaşlar, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.
Mecliste ayrıca Burgaz Mahallesi’nde ilerleyen süreçte Muğla Büyükşehir Belediyesine ait olan yerlerde kaldırım çalışmaları yapılacağı bildirildi.
Milas Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı, yeniden 25 Ekim Çarşamba günü ikinci oturumda toplanmak üzere açık bırakıldı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin