A+ A A-

 

Muğla’nın büyükşehir statüsüne geçmesiyle birlikte ‘yollarda ücretli otoparklar’ uygulaması Milas’ta da önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlayacak. Ücretli otopark uygulaması, MUTTAŞ’ın kendi sorumluluğundaki 4 ana caddesini kapsıyor.

290917ucret-yol_0709a.gif
Haber: Demet Leyne Turhan
Muğla Büyükşehir Belediyesince yaklaşık 3, 5 milyon liraya yeni bir görünüme kavuşturulan Atatürk ve Halil Bey Bulvarları, belediyenin il genelinde sorumluluk alanlarındaki güzergâhlarda başlattığı uygulamaya hazırlanıyor.
Geçtiğimiz günlerde MUTTAŞ, Milas’ta kendi sorumluluğunda bulunan 4 ana caddeyi ‘Ücretli otopark uygulaması’ nedeniyle ihaleye çıkarmıştı. İhaleyi kazanan, ANS Gıda Yatırım Şirketi önümüzdeki günlerde Milas’ta “yollarda ücretli otopark” uygulamasını yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Ücretli otopark uygulaması kapsamında; Atatürk Bulvarı, Müştakbey Caddesi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi ve Zafer Caddesi’nde ücret tarifesini belirleyen levhalar dikildi.
ANS Gıda Yatırım Şirket’ne bağlı Milas’ta “yollarda ücretli otopark” uygulamasının işletmeciliğini yapacak olan Park 48 İşletme Genel Müdürü Ali Balkav, basın mensuplarına yönelik yeni uygulama hakkında açıklamada bulundu.
“25 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK”
Balkav, yollardaki ücretli otopark işletmesiyle birlikte Milas’ta 25 kişiye istihdam alanı yaratacaklarını belirterek: “Muğla Büyükşehir Belediyesi, sorumluluk alanında bulunan bulvar ve caddelerde il genelinde ‘ücretli otopark’ uygulaması başlattı. MUTTAŞ tarafından, Milas’ta kendi sorumluluğundaki 4 ana caddeyi ihaleye çıkardı. İhaleyi, ANS Gıda Yatırım kazandı. İhalenin kazanılmasıyla birlikte, UKOME tarafından belirlenen yasal çerçevede uygulamayı yürürlüğe koymaya başladık. Uygulama Milas’ın; Atatürk Bulvarı, Müştakbey Caddesi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi ve Zafer Caddesi’ni kapsıyor. Buralarda, önümüzdeki günlerde ‘Ücretli otopark’ uygulamasını başlatacağız. Ücretli otopark uygulaması için sahada 25 trafik denetleme personeli çalışacak.” dedi.
“TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”
Milas’ın trafik ve park sorununu yapılacak olan uygulamayla birlikte çözmek istediklerini kaydeden Balkav, “ Biz, Milas’a güzel bir hizmet vermek istiyoruz. Trafik ve park sorunu Milas’ta çok sık yaşanıyor. Uygulamayla birlikte, biz bu sorunu çözeceğimize inanıyoruz. Saha park görevlilerimiz, kimlik kartıyla tanınabilecek. Parklar, ilk 15 dakika boyunca ücretsiz olacak. UKOME’nin aldığı kararlara göre; gazilerimizin kendilerine ait kayıtlı araçları ücretsiz olarak parklardan faydalanabilecek. Engelli vatandaşlarıma, engelli park yerleri 30 dakika boyunca ücretsiz olacak. Ama engelli vatandaşlarımız, kendi park bölgesinin dışına park ettiği takdirde standart belirlenen tarifeden yararlanacak. Yine, sarı basın kartı olan basın mensuplarımız ilk 30 dakika otopark hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabileceklerdir.” ifadelerini kullandı.
ÜCRET TARİFESİ BELİRLENDİ
Ücretli otopark tarifelerini açıklayan Balkav, “ Uygulamada; ilk 0-15 dakika arası ücretsiz, 15-30 dakika 2 lira, 30 dakika-1 saat arası 4 lira, 1-2 saat arası 5 lira, 2-4 saat arası 6 lira, 4-6 saat arası 8 lira, 6-8 saat arası 10 lira, 8-10 saat arası 12 lira olarak ücret tarifesi belirlendi. Ücretsiz 15 dakikalık parktan, vatandaşlarımız aynı araçla günde 1 kez faydalanabilmektedir. Her 10 saat sonrasında, her saat başına 1 lira artarak ücret uygulaması yapılmaktadır. Atatürk Bulvarı ve Müştakbey Caddesi’nde haftanın 7 günü park uygulaması gerçekleştirilecek. Mevsimsel olarak çalışma saatlerinde değişiklik yaşanabilir. Saat 08.00-21.00 arasında, Atatürk Bulvarı ve Müştakbey Caddesi’nde uygulama yapılıyor. Ahmet Taner Kışlalı- Zafer Caddesi (konut bölgesi olduğu gerekçesiyle) hafta içi 09.00-17.00 arasında park ücretli. Hafta sonu ise konut bölgesi olduğu gerekçesiyle otopark sistemi uygulanmayacak. Ahmet Taner Kışlalı- Zafer Caddesi’nde tarife şöyle; 0-15 dk ücretsiz (gün içinde bir kez), 15-30 dk 1,5 lira,30-60 dk arası 3,5 lira, 60- 120 dakika arası 4,5 lira, 120-240 dk arası 5,5 lira, 240-360 dk arası 7,5 lira, 360-480 dk arası 9,5 lira ve 480-600 dk arası 11,5 lira olarak belirlendi. Motosikletlerde, standart ücretlendirmenin yarısı uygulanacak. Kamyonet, minibüs ve pikaplarda standart ücretlerin % 50 fazlası olacak ve kamyonlar 2 katı ücret ödeyecek. İlerleyen dönemlerde abonelik sistemi getirilecek.” şeklinde konuştu.
Balkav ayrıca, değnekçilik modelinden uzak olduklarını kaydederek: “Park görevlilerimiz, otopark ücreti ödemek istemeyen vatandaşlara durumu izah edecek. Biz, güler yüzlü hizmet modelinden yanayız. Personellerin yapacağı ikaz halinde, park ücretini ödemek istemeyen vatandaşlar için hukuki yaptırıma gidilecek.” diye belirtti.
Uygulamayla, UKOME tarafından alınan kararlar ile ilçe merkezi ve çevresinde otopark uygulamaları ile trafiğin daha güvenli olması, sıkışıklığın önüne geçilmesi ve yol kenarı otoparkların daha güvenli ve düzenli olması hedefleniyor. Yapılan düzenleme ile bahsi geçen otopark alanlarının ilk 15 dakikası ücretsiz olarak kullanılabilecek. Bu sayede kısa süreli işler için gelen vatandaşların ücret ödemeden kısa sürelik işlerini görebilmek için yakın noktalara park edebilmeleri ve park alanlarının da daha verimli kullanılması amaçlanıyor. Bu sayede söz konusu yolun hem araç hem de yaya trafiği ve park kullanımı açısından daha rahat bir hal alması hedefleniyor.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin