A+ A A-

 

Radyo Tech’te dün yayınlanan “Sorunlar ve Çözümleri” programına konuk olan Güllük Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Gündoğdu, Güllük Mahallesi’nde yaşanan atıksu arıtma tesisi problemine dikkat çekerek, denetimde görevli birimlere çağrıda bulundu.

070917gulluk.jpg

Haber: Gülşah Baştaşkın
97.1 Radyo Tech’te her hafta farklı gündem ve konukları ağırlayan “Sorunlar ve Çözümleri” programının dünkü canlı yayın konusu, Milas’a bağlı Güllük Mahallesi’nde yaşanan problemlerdi.
Güllük Mahallesi’nin sorunlarını dün saat 13.30-15.30 arasında, 97.1 frekansıyla bölgeye aktaran Güllük Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Gündoğdu ve Turan Kıymaz, yaşanan sorunlara dikkat çekti.
Nuriddin Erdoğan’ın sunduğu canlı yayın programı, dinleyiciler tarafından beğeniyle takip edildi.
Güllük Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Gündoğdu, Güllük Mahallesi’nde özel bir şirkete ait arıtma tesisine bağlı terfi tenzil istasyonundan gelen koku sorununa dikkat çekerek: “Atıksu terfi merkezinden son zamanlarda pis kokular yükselmeye başladı. Orjan Sitesi tarafında yoğun hissedilen koku nedeniyle, toplanıp geçtiğimiz günlerde eylem gerçekleştirdik. Fakat eyleme Orjan Sitesi’nde oturan 850 haneden sadece 50’si geldi. Eğer bu problemle baş etmek istiyorsak, el birliği yapmalıyız. Eğer buna şu anda müdahale etmezsek, pis koklu tüm Güllük’e yayılacak. Milas Belediyesine, Muğla Büyükşehir Belediyesine, MUSKİ’ye kadar her yere başvurduk. Ama hiçbir cevap gelmedi kurumlardan. Biz, atıksu terfi merkezinde denetimin olmadığı kanısındayız. Güllük’teki terfi merkezi çalışmıyor. MUSKİ’nin burayı denetlemesi lazım.” dedi.
“KOKU YÜZÜNDEN GÜLLÜK’Ü TERKEDİYORLAR”
Atıksu terfi merkezinde yaşanan arıza nedeniyle yayılan pis kokulardan yöre halkı ve tatilcilerin rahatsız olduğunu dile getiren Başkan Gündoğdu, birçok kişinin yaşadıkları yeri terk ettiklerini dile getirerek: “Yayılan pis kokular yüzünden, birçok kişi yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı. İnsanlar o çevreden kurtulmak için evlerini satılığa çıkardı. Tatil merkezi Bodrum’daki Konacık atıksu arıtma tesisinde hiçbir problem veya koku yaşanmıyor.” ifadelerini kullandı.
Turan Kıymaz, verilen suyla çay bile demleyemediklerini belirterek: “Biz sularımızla çay bile demleyemiyoruz. Bizler sağlıklı su ve arıtmaya sahip değiliz. Konu su zamları veya parası değildir. Konu, Güllük’teki su işletmesi sahibi şirketin yer alan sözleşmedeki “sağlıklı su1 hizmetini yerine getirememesidir. Güllük, Milas’ın gözde tatil merkezlerinden birisidir. İşletme sahibi şirket tarafından, yaşanan nüfus artışına göre hizmet kalitesinin artırılması lazımdır. Bize imzalanan sözleşme ile ilgili bilgi talep ettiğimizde, herhangi bir bilgi verilmiyor.” diye kaydetti.
“MUSKİ TERFİ MERKEZİNİ DENETLEMELİ”
Kıymaz’ın ardından söze katılan Gündoğdu, arıtılmış suların nereye akıtıldığının belirsiz olduğunu kaydederek: “Arıtılmış suların nelere gittiğinden haberimiz yok. MUSKİ, terfi merkezini denetlemeli ve buraya bir personelini görevlendirmelidir. Görev Akfen’in, denetleme ise MUSKİ’nindir. Para karşılığında biz hizmet alamıyoruz. Arıtma tesisi yapılmıyor ve içilebilecek bir suyumuz yok!” diye söyledi.
Terfi merkezi sorununun konuşulmasının ardından Güllük’te yaşanan çevre ve diğer konular hakkında da Kıymaz ve Gündoğdu, fikirlerini dinleyicilere aktardı. Yaklaşık 2 saat boyunca süren canlı yayın programı yoğun beğeniyle dinlenirken, internet üzerinden de takip edildi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin