A+ A A-

 

Milas’a bağlı Çomakdağ-Kızılağaç Mahallesi’nde gelenekselleşen düğün güreşlerinde 157 pehlivan Jülide Özel ve Ramazan Kamil Yılmaz’ın düğününde buluştu.

asd_4fccf.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol
Fotoğraf: Volkan Yıldız
Milas’ın Çomakdağ-Kızılağaç Mahallesi’nde yaklaşık 500 yıldır aralıksız süren düğün güreşleri, kıran kırana geçen güreşlere sahne oldu. 157 pehlivanın güreştiği düğünde güreşçiler şampiyon olabilmek için birbiriyle yarıştı. Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Jülide Özel Yılmaz ve Milas İlçe Tarım Müdürlüğü personeli Ramazan Kamil Yılmaz’ın düğününde gerçekleşen etkinlik, gece yarısından başlayarak sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Damadın babası S.S. 153 No’lu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi (TARİŞ) Asbaşkanı Mustafa Yaşar Yılmaz’ın davetiyle er meydanına çıkan genç güreşlere Çomakdağ-Kızılağaçlılar ve düğün için çevre mahallelerden gelen izleyiciler yoğun ilgi gösterdi. Düzenlenen etkinliğe Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş’in yanı sıra çok sayıda misafir katıldı. İlginç bir düğünle dünya evine giren Jülide Özel Yılmaz, “Bu mutlu günümüzde bizi yalnız bırakmayarak düğünümüze katılan Milas Belediye Başkanımıza ve misafirlerimize çok teşekkür ediyoruz.” dedi. Düğün güreşi boyunca 50 yıllık cazgır Nasuh Akgün ve çırağı Şerif Ali Esen tarafından sık sık Türklüğü yücelten anonslar yapıldı. Cazgırların söylemleri seyirciler tarafından takdir edildi. Güreşlerde dereceye girenlere madalyalar verildi.
Yılın 12 ayı yerli, yabancı turistlerin ilgisini çeken Çomakdağ-Kızılağaç Mahallesi’nde bu sene 2. düğün güreşi sona erdi. Bu yılın sonuncu düğün güreşi 13 Eylül’de yapılacak olan Mehmet Dursun Acar’ın oğlu Mehmet Acar’ın düğününde organize edilecek.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin