A+ A A-

 

16 Nisan referandumundan önce Milas’taki araç park yerlerinin ücretli olması girişimi, tepkiler üzerine oy kaybına sebep olmamak için apar topar kaldırılmıştı. Şimdi MUTTAŞ, kendi sorumluluğundaki 4 ana caddede ücretli otopark uygulamasına geçilmesi için ihaleye çıktı.

150617parkucret.jpg
Haber: Mutlu Hazer
Muğla’nın büyükşehir statüsüne geçmesiyle ilk uygulamaya konan ‘yollarda ücretli otoparklar’ uygulaması Milas’ı da kapsamak üzere. Muğla’da uygulandığı ilk günlerden itibaren tepki almaya başlayan ancak, daha sonra alışma evresine geçilen yol üstü araç üstü park yerlerinden ücret alınması için Muğla Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıkıyor.
Milas’ta 4 noktada, 16 Nisan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi öngören halk oylamasından kısa bir süre önce, yol kenarına ücretlendirme levhaları dikilmiş, yerel medya ve halktan gelen tepkiler üzerine levhaların üzeri önce örtülmüş, ardından da tamamen sökülmüştü.
Şimdi ise Muğla Kent Hizmetleri İnşaat Turizm Taşımacılık Ticaret İşletmecilik İletişim Sanayi ve Ticaret (MUTTAŞ) Atatürk Bulvarı, Müştak Bey Caddesi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi ve Zafer Caddesi’nde yol düzenlemesinden sonra oluşan toplamda 272 araçlık alan, 335 bin liralık ihale bedeliyle 41 ay süreyle özel işletmeye konu olacak. İhale, 29 Haziran’da MUTTAŞ İhale Salonu’nda saat 10.00’da gerçekleştirilecek.
Atatürk Bulvarı’ndaki 143 araçlık alandan bir yıl içinde minimum 206 bin liralık bir gelir, Müştak Bey Caddesi’ndeki 42 araçlık alandan 60 bin 480 liralık, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi’ndeki yine 43 araçlık alandan 22 günlük hesaplamayla 34 bin liralık, Zafer Caddesi’ndeki 44 araçlık alandan yine 22 gün hesabı üzerinden 34 bin 848’lik bir gelir elde edileceğini öngören MUTTAŞ, bu alanlarda işletme yapmak isteyenlerin 335 bin lira üzerinden ihaleye girmesini istiyor.
İhale şartnamesinde, idarenin ihale gününe kadar vazgeçme yetkisine sahip olduğu vurgulanarak, ihalenin yapılıp yapılmamasının, uygun bedelin tespit edilmesinin serbest olduğu, ihaleyi yapmama kararına ise itiraz edilemeyeceği kaydedildi.
Uygulamayla, UKOME tarafından alınan kararlar ile ilçe merkezi ve çevresinde otopark uygulamaları ile trafiğin daha güvenli olması, sıkışıklığın önüne geçilmesi ve yol kenarı otoparkların daha güvenli ve düzenli olması hedefleniyor. Yapılan düzenleme ile bahsi geçen otopark alanlarının ilk 15 dakikası ücretsiz olarak kullanılabilecek. Bu sayede kısa süreli işler için gelen vatandaşların ücret ödemeden kısa sürelik işlerini görebilmek için yakın noktalara park edebilmeleri ve park alanlarının da daha verimli kullanılması amaçlanıyor. Bu sayede söz konusu yolun hem araç hem de yaya trafiği ve park kullanımı açısından daha rahat bir hal alması hedefleniyor.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin