A+ A A-

 

Muğla Barosu avukatları, Milas hakimi Kemal Koç’u sosyal medyadaki bir paylaşımı nedeniyle istifaya çağırdı ve HSK’ya şikayet etti. Baro Başkanı Uzun, “Bağımsız ve tarafsız bir hakimlik yapamayacağı açıkça ortaya çıkmıştır.” dedi.

080617hakimistifa_5f8ef.jpg
Haber:Mutlu Hazer

Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, Milas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Kemal Koç’u sosyal medyada ‘Kemalizm’le ilgili ifadeleri nedeniyle istifaya davet etti.
Koç’un el yazısının kaldırılmasıyla ilgili bir haber sitesinin paylaşımı altına devamla yazdığı “Kemalizm ne zaman kalkıyor” ifadesi Muğla Barosu avukatlarının tepkisini çekti.
Milas Adliyesi önünde toplanan avukatlar adına Muğla Baro Başkanı Uzun açıklama yaptı.
Uzun, Koç’un ifadelerine ilişkin “Bu ülkenin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun bizlere en büyük mirası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerini oluşturan ve kısaca Kemalizm olarak isimlendirilen felsefenin kaldırılması gereken, anlamsız ve gereksiz bir değerler bütünü olarak gördüğünü ve bu nedenle gelecek nesillere aktarılıp öğretilmesinin beyhude, gereksiz ve hatta zararlı bir uğraş olduğu halde, eğitim ve öğretim müfredatında halen dahi yer almasını anlamsız bulduğunu ifade ederek, ‘Kemalizm ne zaman kaldırılacak?’ sorusunu sormak suretiyle düşüncesini ifade etmiş bulunmaktadır.” dedi.
“Muğla Barosu avukatları olarak bizler, herkesin düşüncesini özgürce ifade etmesine saygıyla bakan insanlarız” diyen Uzun, “Bir düşüncenin özgürce ifade edilmesini savunmak, o düşünceyi kabul ettiğimiz ve hatta karşı çıkmaktan geri duracağımız anlamına gelmemelidir. Hakim Kemal Koç’un Kemalizm’in okullardan kaldırılmasını sabırsızlıkla bekleyen düşüncesini şiddetle kınıyor ve bizler hayatta oldukça bunun asla mümkün olamayacağını hep bir ağızdan haykırıyoruz.” dedi.
“ATATÜRK SAYESİNDE…”
Koç’un Atatürk ve Kemalizm sayesinde hakimlik yapabildiğini savunan Uzun, “Hakim Kemal Koç; unutmayın ki siz bugün bu ülkede ve burada hakimlik yapabiliyor, düşüncelerinizi özgürce ifade edebiliyor iseniz, bu adeta koskoca imparatorluğun küllerinden yeniden yaratılan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesini oluşturan ve dünya devletlerine örnek, dünyada birçok lidere ilham kaynağı olmuş olan Mustafa Kemal Atatürk ve onun düşüncelerinin felsefi ifadesi olan Kemalizm sayesindedir.” dedi.
“İnsanın sahip olduğu değerleri bilmemesi çok acı olmakla birlikte, bunun bir yargıç tarafından bilinemiyor olması ise vahim bir durumdur” diyen Uzun, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hakimler her fikir ve düşünceye karşı tarafsız ve objektif olmalıdır. Tarafsız olmak, tarafsız görünmeyi de zorunlu kıla. Hakim Kemal Koç, toplumun üstün değer ve düşüncelerine, bu ülkenin kuruluş felsefesini aşağılamak suretiyle tarafsızlığını yitirmiş, Kemalizm karşıtı fikirlere bağlılığını ifade etmiş bulunmaktadır.
Bu davranışıyla artık bağımsız ve tarafsız bir hakimlik yapamayacağı açıkça ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kendisini hakimlik mesleğinden istifa etmeye davet ettiğimiz gibi, aynı gerekçelerle görevden alınması talebiyle Hakimler Savcılar Kuruluna suç duyurusunda bulunduğumuzu, saygıdeğer kamuoyuna saygıyla bildiririz.”
İŞTE O AÇIKLAMA
Öte yandan Koç’un dün sağlık sorunları gerekçesiyle raporlu olduğu öğrenildi. Koç’un ayrıca, “El yazısı Fetönün koyduğu bir dinamitti. Rezil bir olaydı. Ak parti de derin uykudan ancak uyandı! Zaten halkın istediği pek çok şeyde Ak Parti derin uykuya dalıyor. Okullardaki Kemalizim ne Zaman kalkıyor?” ifadelerini kullandığını, buna karşı kendisine küfürlü yorumlarda bulunanlar hakkında da suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin