A+ A A-

 

Dünya’nın uydusu Ay’ın gezegenimize en yakın konuma geldiği an, Milas’ta da ilgiyle izlendi. Milaslı vatandaşlar, evlerinin çatılarına ve Sodra Dağı’na çıkarak gece boyunca eşsiz görüntüler sunan Süper Ay’ı fotoğrafladı.

161116superay.jpg

NASA’ın geçtiğimiz 14 Kasım’da, 21. yüzyılın en büyük Süper Ay’ına tanıklık edileceğini açıklamasının ardından, tüm dünyayı süper Ay heyecanı sardı. Beklenen an geldiğinde ise Milas’ta da çok sayıda vatandaş, Süper Ay’ı fotoğrafladı ve sosyal medyada paylaşımda bulundu. 2034 yılına kadar tekrar gözlemlenemeyecek olan Süper Ay’ı kaçırmak istemeyen Milaslılar, evlerinin balkonlarına, çatılarına, Atapark’a ve Sodra Dağı eteklerine çıkarak ayın fotoğraflarını çekti.
Milas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü da üyeleriyle birlikte yüzyılın en büyük dolunayını izlemek ve fotoğraflamak için Sodra Dağı’nda renkli bir tırmanış etkinliği düzenledi.
SÜPER AY NEDİR?
Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya'ya olan mesafesi değişen Ay, yörüngesinin Dünya'ya en yakın olduğu noktasından dev ve parlak bir küre gibi beliriyor.
Ay, Yerberi'de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte'de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin