A+ A A-

 

Karayolu kenarına uzun süreli park yapan kamyon ve TIR’lar nedeniyle, ailesinin evine gidemeyen engelli vatandaş Ramazan Kölgeli’nin yaşadığı park isyanı, yetkilileri harekete geçirdi. Milas Kaymakamlığı, sorunun incelenmesi ve gereğinin yapılması için ilgili kurumlara yazı gönderdi.
141116park.jpg
Milas’a bağlı Tuzabat Mahallesi’nden geçen karayolu kenarına uzun süreli park yapan kamyon ve TIR’lar nedeniyle, ailesinin evine gidemeyen ve gitmeye çalıştığı takdirde güvenli şeridi işgal edilen karayolunda hayatı tehlikeye giren engelli vatandaş Ramazan Kökgeli’nin yardım çığlığını 3 Kasım’da “Engelli vatandaşın park isyanı!” başlığıyla gündeme taşıdık. Milas Kaymakamlığı, haberin ardından engelli vatandaşın seyahat özgürlüğünü kısıtlayan ve vatandaşın yaşamını tehlikeye sokan durum karşısında yetkili kurumlara yazı gönderdi. Milas Kaymakamı Fuat Gürel imzasıyla, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Milas Belediye Başkanlığı’na gönderilen yazıda konunun incelenerek, gereğinin yapılması istendi.
Sadece akülü tekerlekli sandalye ile hareket edebilen ve bakıma muhtaç bir yaşam süren 48 yaşındaki engelli vatandaş Ramazan Kölgeli, engel üstüne engel koyan anlayışı eleştirerek yaşadığı sorunu şu şekilde ifade etmişti: “Zeytin ağacından düştükten sonra hiç bilmediğim engelli bir hayatla tanıştım. Tabi sonrasında da engelli vatandaşların gündelik yaşamda nasıl yok sayıldığını ve nasıl ötelendiğini acı bir şekilde gördüm. Tuzabat’ta evimde yalnız yaşıyorum. Annem, babam ve ağabeyim de burada yaşıyor. Ailemi ziyaret etmek ve bakımımı yaptırmak için akülü tekerlekli sandalyeyle karayolu kenarından ailemin evine gidiyorum. Ama son zamanlarda benim kullandığım güzergâhın, karayolunun iki tarafının kamyon ve TIR’lar tarafından işgal edilmesi, zaten zor olan yaşamımı daha da zorlaştırıyor. Kamyon ve TIR şoförlerinin dinlenme sürelerini karayolu kenarına park ederek geçirmeleri ve uzun süreli parklar yapmaları, ailemi görmek istediğimde karayolunu kullanmaya kalktığımda hayatımı riske sokuyor. Evden çıkabilmek için karayolunu gözlüyorum. Ne zaman karayolu kenarında park yok o zaman yola çıkabiliyorum. Çünkü bu parklar, benim güvenli diye tabir ettiğim güzergahı işgal ediyor ve ben karayoluna çıkmak zorunda kalıyorum. Bazı günlerde ailem gelip beni görüyor ancak benim gitmem gerektiğinde de karayolu müsait değilse ölümü göze alarak karayoluna çıkıyorum. Benim yaşadığım risk kadar olmasa da Tuzabatlılar da risk altında. Çünkü hatalı parklar, yayaların ve karayoluna giriş yapmak isteyen araçların da görüş açısını kapatıyor ve kazalara davetiye çıkarıyor.”
Soruna duyarlı bir yaklaşımla ele alarak, ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunan Milas Kaymakamlığına teşekkür eden Kölgeli, engellilerin ancak birlikte kaldırılabileceğine dikkat çekerek, “Milas merkezde yaşayan arkadaşlarım var. Bende zaman zaman ilçeye geliyorum. Benim ve benim gibilerin yaşadığı bu sorunlar sadece Tuzabat’taki park sorunuyla bitmiyor. İlçedeki kaldırımlar, engelli yolları ve rampaları, engelli tuvaletleri yeterli sayıda değil. Bu nedenle engelliler, evlerine hapsolmuş bir halde yaşamaya mahkûm bırakılıyor. Umarım en kısa zamanda hâkim anlayış iyi yönde değişir ve hep birlikte engelleri kaldırırız.” diye konuştu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin