A+ A A-

 

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 78. yılında Milas’ta düzenlenen törenlerle anıldı. Atatürk'ün ebediyete intikalinin 78'nci yılı dolayısıyla saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla birlikte ilçede zaman durdu.
111116ataturkanma.jpg
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 78. yılında tüm yurtta olduğu gibi Milas’ta düzenlenen törenlerle anıldı. İlk anma töreni Atapark’ta düzenlendi.
Törene; Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Garnizon Komutanı Hava Sis. Alb. Cenk Erataç, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, daire yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, parti temsilcileri katıldı.
Atapark’taki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Atatürk'ün vefat ettiği saat olan 09.05'te sirenlerin çalmasıyla iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, daha sonra İstiklal Marşı okundu.
Program saat 09.30’da Milas Belediyesi Evlendirme ve Düğün Salonu’nda devam etti. Programın açılış konuşmasını, Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hamit İzdaş yaptı. İzdaş, milli ruhun Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi 15 Temmuz günü de düşmanları reddettiğini vurguladığı konuşmasında “Kurtuluş Savaşı yıllarımızda ülkemize kasteden düşman güruhunu, 15 Temmuz da yine karşımızda gördük. Tanklarımızı, uçaklarımızı karşımızda bulduk. Ne demişti Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!’ Aynı millet bu kanın gücüyle aynı iradeyi ortaya koyarak, kalkışmacılara göğsünü siper ederek tekrar püskürtmüştür.
Bugün aramızda dahi Atatürk’ün yaptıklarını küçük görenlerin, 15 Temmuz Kahramanlarını hor görenlerin olabileceğini biliyoruz. Kendini gizleyen, milli olmayan bu unsurları Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde İstiklal Savaşı’nda reddettik, bugünde reddediyoruz.” dedi.
İzdaş, Atatürk’ün fikirlerini yaşatmanın önemine değinerek “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, cumhuriyete sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır.’ Ve yine gazi diyor ki ‘Milletlerin tarihinde bazı dönemler vardır ki, belli amaçlara erişebilmek için maddi ve manevi ne kadar kuvvet varsa hepsini bir araya toplamak ve aynı doğrultuya yöneltmek gerekir. Milletimiz, böyle bir toplanma ve birleşme hareketinin önemli sonuçlarını günümüzde bir kez daha kavramıştır.” ifadelerini kullandı.
İzdaş, sözlerine şöyle devam etti “Bugün milletçe yaşadığımız olaylar göstermiştir ki Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerine, tecrübelerine, Türk milletine gösterdiği hedeflere daha bir ihtiyacımız var. Bu nedenle unutmamak, hatırlamak ve her daim hatırlatmak yükümlülüğümüz vardır. İşte bu ihtiyaçladır ki 10 Kasımlar, büyük lider Mustafa Kemal’i hayır ve minnetle anmanın yanında onun fikirlerini, sözlerini, hedeflerini anlamak ve anlatma vesile olmalıdır. Ulu önder Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum.”
İzdaş’ın ardından “Atatürk’ü anlamak” konulu yarışmanın ödülleri sahibini buldu.
İlkokullar arası Atatürk’ü anlamak konulu resim yarışmasında derece giren; 1. Sezer Kırca (Milas Gümüşlük Ortaokulu), 2. Ayşenur Çakır (Milas Özel Sınav Ortaokulu), 3. Elçin Arslandağ (Milas Beçin Ortaokulu) ödüllerini Milas Kaymakamı Fuat Gürel’den aldı.
Ortaokullar arası Atatürk’ü anlamak konulu şiir yarışmasında dereceye giren; 1. Nuri Berk Avcı (Milas Merkez Ortaokulu), 2. Buket Biçil (Milas Gümüşlük Ortaokulu), 3. Helin İnak (Milas 23 Nisan Ortaokulu) ödüllerini Garnizon Komutanı Hava Sis. Albay Cenk Erataç takdim etti.
Liseler arası Atatürk’ü anlamak konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren; 1. Ceyda Yaman (Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi), 2. Şeyda Bozdağ (Sebahattin Akyüz Fen Lisesi), 3. Gamze Seyhan (Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) ödüllerini, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat verdi.
Ödüllerin ardından Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı Atatürk Orotoryosu sergilendi. Atatürk’ün Sevdiği Türküler korosu, dinleyicilere Atatürk’ün sevdiği unutulmaz eserleri seslendirdi.
Milas’ta gün boyu, belediye hoparlöründen Atatürk’ün sevdiği türküler Milaslılara dinletildi.
CHP’DEN ÇELENK SUNUMU
Resmi anma programı sonrası Atapark’ta toplanan İlçe yönetim kurulu, kadın ve gençlik kolları üyeleri saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Atatürk büstü önüne çelenklerini bıraktılar.
Çelenk sunma töreninin ardından kısa bir konuşma yapan İlçe Başkanı Suat Özcan; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 78. yılında özlem, minnet ve saygıyla anıyorum diyerek törene katılan parti üyelerine teşekkür etti.
Suat Özcan’ın ardından kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat;
“Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem ve saygıyla anıyorum. Atatürk Ülkemiz tarihinde gerçekleştirilmiş en büyük aydınlanma projesinin mimarıdır. Milleti esaretten kurtaran bütün mazlum ülkelere örnek olan bir liderdir. Sadece yaşadığımız çağ için değil bütün uygarlık içerisinde tarihe yön vermiş bir lider olarak kabul edilmektedir. Ülkemiz dışında dünyanın her yerinde hala örnek gösterilen çok büyük bir lider olarak gösterilen ve prensipleri ve yaktığı ışıkla insan lığa mazlum ülkelere hala yön vermeye aynı zamanda da medeni ülkelerde de örnek olarak kabul edilmeye devam edilmektedir. Bu açıdan bu ülkenin bir ferdi olması böylesine büyük bir liderin bu dönemde insanlığın huzuruna gelmesi hem nesil olarak hem de millet olarak bizin en büyük şansımız ve gururumuzdur. Atamıza ne kadar şükretsek ona ne kadar saygı ve minnet duysak azdır. Tabi ki dünya içerisinde böyle kabul edilirken kendi ülkesinde böylesine yıpratılması böylesine yok edilmeye çalışılması eserleri ve prensiplerine karşı amansız mücadele verilmiş olması tarihin yaşadığı en acı trajedi ve paradokslardan birisidir. Ülkemizde hala vefa ve insanlık duygusunu kaybetmeyen aydınlanma ve devletinin kuruluş felsefelerine bağlı çok büyük bir kitle Atasını hala yüreğinde hisseder ve onu ilke ve prensipleriyle anlamaya ve yaşatmaya çalışır. Bu açıdan öldürmeye çalışsalar da öldürmeyi ve yok etmeyi başaramazlar. Sizler onun o hissiyatını o düşüncesini çok iyi kavramış ve bunu kendi dünya görüşünüzde yaşatmış ve sürdürmeye çalışan insanlarsınız. Ona vefa duyan ve bütün dünyanın anladığı gibi büyük bir lider olarak anlamaya çalışan insanlarsınız. Sizleri kutluyor ve gurur duyuyorum. 1938 bir ölüm değildir. Atamız hala bizlerin yüreklerinde beyinlerinde yaşamaya devam ediyor. Işıklar içinde uyusun ve ruhu şad olsun” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin