A+ A A-

 

Milas’taki Geyik ve Akgedik barajlarındaki doluluk oranında geçen yıla oranla düşüş gözlendi. Derince Barajı ise doluluk oranını korudu.
111116baraj.jpg
Muğla’da Su Yönetim Koordinasyon Kurulu toplantısında, yağış miktarının geçen yıla göre yüzde 30 azaldığı, bunun da barajların doluluk oranlarını etkilediği belirtildi.
Valilik Toplantı Salonunda Vali Amir Çiçek başkanlığında toplanan Muğla İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu toplantısında taşkın koruma alanları, arıtma tesislerinin son durumu, barajlardaki doluluk oranları, toplam su miktarı ve suyun ekonomik kullanımı konusunda bilgi verildi.
Toplantıda ildeki yağış miktarının bir önceki yıla oranla yüzde 30 düştüğü, bir yıl önce yüzde 53 olan baraj doluluk oranının ise yüzde 41'lere gerilediği açıklandı.
Toplantının açılışında konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, barajlardaki su rezervlerinin düşmesiyle ilgili endişeye gerek olmadığını söyledi.
Bölgedeki suların kirletilmemesi, daha iyi kullanılması ve kaynakların sürdürülebilir olması için bakanlık tarafından havza yönetiminin oluşturulduğunu belirten Çiçek, "Suyu ihtiyacımızın dışında kullanır veya suyu kirletirsek insan ve canlı sağlığına kötülük yapmış oluruz. Yaşam kaynağımız suyu kendimiz ve gelecek nesillere aktarmak için korumalıyız. Doğal değerlerimiz olan hava, su ve toprağı korumakla mükellefiz." dedi.
Çiçek, yürütülecek ortak akıl, kolektif hareketle suyu akılcı bir yaklaşımla kullanarak proje geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.
Barajlardaki doluluk yüzde 53'ten 41'e düştü
Toplantıda DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan sunumda ise Muğla genelinde yağış miktarının yüzde 30 düştüğü ve barajlarda doluluk oranının geçen yıl yüzde 53 olduğu, bu yıl ise doluluk oranının yüzde 41'e gerilediği açıklandı.
Sunuma göre, geçen yıl Bayır Barajı'nda yüzde 38 olan doluluk oranı yüzde 46'ya ulaştı. Akköprü Barajı'nda yüzde 54 olan doluluk oranı yüzde 49'a, Milas’taki Geyik Barajı'nda yüzde 38 olan doluluk yüzde 29'a, Mumcular Barajı'nda yüzde 46 olan doluluk oranı yüzde 11'e, Milas’taki Akgedik Barajı'nda yüzde 69 olan doluluk oranı yüzde 19'a, Kazan Göleti'nde yüzde 22 olan doluluk oranı yüzde 4'e düştü. Derince Barajı'nda yüzde 52 olan doluluk oranı yerini korudu.
Geçen yıl 7 baraj ve göletin doluluk oranı yüzde 45,57 iken bu yıl aynı dönemde barajlardaki doluluk oranı yüzde 34,31'e geriledi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin