A+ A A-

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla genelinde görev yapan basın mensuplarını kurum binasında ağırlayarak kurumun yaptığı çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Saylak yaptığı açıklamada “Muğla’nın kurtuluşunun yolu tarım ve turizmin birleşmesinden geçiyor. Bu iki sektör asla karşı karşıya getirilmemeli” dedi. Muğla’nın tarımda bulunduğu yeri hak etmediğine değinen Saylak, “Halen daha bir fuar alanımız yok. Muğla gibi denizin, turizmin, tarımın olduğu bir yerde bir fuar alanı yapılamıyorsa bizim eksikliğimiz, bizim ayıbımız" dedi.

“Muğla’nın kurtuluşunun yolu tarım ve turizmin birleşmesinden geçiyor”
Haber: Oktay Çayırlı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kurum binasında değerlendirme toplantısı düzenlendi. Muğla merkez ve ilçelerden basın mensuplarının katılımıyla düzenlenen toplantı öncesinde Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, müdür yardımcıları, şube müdürleri basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.
Kahvaltının ardından kurumun toplantı salonunda kurumun çalışmaları hakkında bilgi aktaran İl Müdürü Saylak, “kurum olarak profesyonel olarak sizlere yardımcı olamıyoruz. Sağolsunlar arkadaşlarımız ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Bizlerin sizlerden talebi bu konuda sizlerin de bizlere yardımcı olması. Gönüllü basın danışmanlarımız olmanız bizlere güç kuvvet verecektir. Sizlerin desteğiyle daha iyi çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz” dedi.
ZENGİN BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ
Basın mensuplarına ikram edilen kahvaltıda masalarda olan ürünlerin hepsinin Muğla’da üretildiğini ifade eden Saylak, “Kahvaltı masamızda Muğla’nın 13 ilçesinde yetişen ürünler vardı. Zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Muğla, sahil kenarları, denizi, kumu, tarihi alanları, iklimi ile müthiş bir turizm ili. Ama tarımıyla da önemli bir tarım kenti. Yaklaşık 50 günden beri görevdeyim. Hep buna dikkat çektim. Muğla’nın tarımına dikkat çekmeye çalıştım. Tarım da sorunlarımız var. Ülkemizin sorunlar yaşadığı, içerisinden geçtiği bir dönem vardı. Yaşanılanlar tarımdaki girdi maliyetlerini önemli derecede artırdı. Bu sıkıntılara rağmen Muğla’da tarımsal desteklemelerde aksaklık olmadı. Muğla’nın kurtuluşunun yolu tarım ve turizmin birleşmesinden geçiyor. Bu iki sektör asla karşı karşıya getirilmemeli” dedi.
TARIMSAL ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
Muğla’da her türlü üretimin yapıldığını belirterek konuşmasını sürdüren Saylak, “Bu güzel coğrafyada her türlü nimet yetişiyor. Ama sıkıntılar da var. Gençlerimiz üretim alanlarından kaçıyorlar. Bizim elimizdeki olanaklar belli. Ama bizim kocaman bir yüreğimiz var. Bizim bir sözümüz var. Muğla’da tarımsal üretimi artıracağız, tarımdan elde edilen geliri de yükselteceğiz. Muğla’nın işbirliğine ve güç birliğine ihtiyacı var. Tarımın siyaseti olmaz. Kim ne olursa olsun sadece terörle işbirliği içerisinde olanlar hariç, Muğla için söylenecek olan sözü olan, üretimi artıracak, gelirleri artıracak kimin sözü varsa herkesle kol kola omuz omuza yürümeye hazırız. Bundan sonra sahada daha fazla çalışma arkadaşlarımızı göreceksiniz. Böyle başarılı olacağımıza inanıyorum. Kendim de her fırsatta dışarı çıkıyorum sahada inceleme yapıyorum” dedi.
BİZ HEPİMİZ BU MEMLEKETİN İNSANLARIYIZ
Su ürünleri sektöründeki üretim ve tüketim konularıyla ilgili de bilgi aktaran Saylak, su ürünleri üretiminde ortaya çıkan atığın, üretimin % 2’sine tekabül ettiğini ifade ederek “Yapılan incelemelere göre denizi en fazla insan atıkları kirletiyor. Muğla’da daha sağlıklı şartlarda midye üretimi ve tüketimini sağlamak için çaba gösteriyoruz. Biz hepimiz bu memleketin insanlarıyız. Yaşadığımız kente, doğduğumuz coğrafya sorumluluklarımız, borçlarımız var. Tüm paydaşlarımıza sesleniyorum. Ticaret Odaları, Ziraat Odaları, kooperatiflerine kapılarım açık. Yeter ki proje getirsinler ekibimizle birlikte yollara düşmeye hazırız” dedi.
50 YIL SONRASINI DÜŞÜNMELİYİZ
“Artık biz Muğla’nın 50 yıl sonrasını düşünerek üretim yapmalıyız” diyerek konuşmasını sürdüren Saylak, “50 yıl sonra ormanlarımızda bal üretilebilecek mi? Bunları görmemiz lazım. Bunun için bal ormanları oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye genelindeki her iki kovandan biri mutlaka Muğla’ya getiriliyor. Buradan bal üretiyorlar. Türkiye bal üretiminin 3’te 1’i Muğla’dan” dedi.
TAKLİT VE TAHŞİŞLE MÜCADELE EDİLECEK
Taklit ve tağşiş ürünlerin Muğla’ya zarar verdiğine de dikkat çeken Saylak, “2020 yılı taklit ve tağşişle mücadele ile geçecek. Bölgemize gelen yerli ve yabancı turistlerimize ne yazık ki yol kenarlarında bal diye şurup, zeytinyağı diye kanola yağı satıyorlar. Muğla Valiliğimizin öncülüğünde güvenlik birimlerimizin desteğiyle hepsiyle mücadele edilecek” dedi.
HALEN DAHA BİR FUAR ALANIMIZ YOK
Muğla’nın tarımda bulunduğu yeri hak etmediğine değinen Saylak, “Halen daha bir fuar alanımız yok. Önümüzdeki aylarda Milas’ta tarım fuarı yapılacak. Muğla gibi denizin, turizmin, tarımın olduğu bir yerde bir fuar alanı yapılamıyorsa bizim eksikliğimiz, bizim ayıbımız. Dönemin Tarım ve Orman Bakanı fuar alanı için yer temin etmişti fakat konunun ilgilileri konuya gerekli ilgiyi göstermemiş, çok maliyetli olacağı söylenmişti. Tarımın siyaseti olur mu? Kimin ne sözü varsa gelsin biz buradayız. Muğla için gerekirse yalvarırım yeter ki Muğlalı hemşehrilerimizin her alanda gelişmesi için çalışırım. Ekibimizle herşeye hazırız. Başka Muğla yok" dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin