A+ A A-

 

Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda kayıt yapabilen ön ve iç kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması zorunluluğunun bu yılsonuna kadar ertelendiğini belirtti.

04012020kameravedijitaltakografsistemi.jpg
Haber: Emre Baştaşkın
Şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda kayıt yapabilen ön, dış ve araç içi kamera bulundurulması ve aktif halde tutulması amacıyla UKOME veya İl Trafik Komisyonları kararı alınmasına rağmen hayata geçirilemeyen uygulama 31.12.2020 tarihine kadar uzatıldı.
Cihaz standardı, depolama, bilgilendirme, raporlama gibi alt yapı sistemlerinin, donanımsal olarak hazırlanamadığı cihaz temininde güçlüklerle karşılaşılması gibi sebeplerle kapsamdaki taşımacı esnafın cihazları temin edemediği ve taktıramadığından bahisle şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlara kamera takılması uygulamasının bir yıl süreyle ertelenmesi için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından talepte bulunulduğunu belirten Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, “Söz konusu araçların gerekli şartları sağlayamadığından fiili uygulamaya başlanamadığı, bazı illerde araç cinslerine bağlı olarak fiili uygulamanın kısmen başladığı, bazı illerin ise henüz karar alma aşamasında olduğu, bu kapsamda uygulamaya konu sürenin uzatılmasının faydalı olacağı kanaatine varıldı. Yayınlanan son genelge ile belirlenen sürelerin 31.12.2020 tarihine kadar uzatılması uygun görüldü” dedi.
DİJİTAL TAKOGRAFTA DA SÜRE UZADI
Ulaştırma Bakanlığı tarafından uygulamaya konulacak olan dijital takograf veri kayıt sistemi ile ilgili de gelişmelerin olduğuna değinen Başkan Paskal, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yapılan şifahi görüşmeler neticesinde U-ETDS ve Sayısal Takograf Verilerinin Yüklenmesi konusunda taşımacılarımızın gerekli hazırlıklarını tamamlamaları amacıyla 30.06.2020 tarihine kadar müeyyide uygulanmayacak” dedi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin