A+ A A-

 

Milas’ta 2019 yılı içerisinde gerçekleşen önemli gelişmeleri ve gündeme damga vuran haberleri siz değerli okuyucularımız için derledik.

31122019gundemdeolanlar.jpg

3 OCAK:
Barınağı su bastı, hayvanseverler tepkili!
Milas Belediyesi’nin sorumluluk alanında olan Güllük Mahallesi’ndeki Hayvan Barınağı’nı yağışla birlikte su bastı. Su dolan bahçede ve kulübelerde çamur içinde kalan hayvanların büyük zorluklar çektiğini ifade eden hayvanseverler, barınağa gereken ilgiyi göstermeyen belediye yönetimine tepki gösterdi.

4 OCAK:
Belediyeden seçim öncesi büyük satış!
Mali yönden çıkmaza giren ve aylardır işçilerin maaşını ödeyemeyen Milas Belediyesi, Büyükşehir Yasası’yla mülkiyeti belediyeye geçen taşınmazları satma geleneğini sürdürüyor. Belediyenin yeni yılda da devam ettirdiği taşınmaz satışı, görüş farkı gözetmeksizin her kesimden tepki çekiyor.

5 OCAK
Milas halısının motifleri yeniden canlanıyor
Dünyaca ünlü Milas Halısı’nın yeniden kalkınması için Milas Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen “Milas Halısı’nı Gelecek Kuşaklara Aktarma” projesi kapsamında; Milas Milli Eğitim Müdürlüğü, MİTSO Başkanlığı ve MSKÜ Milas Meslek Yüksekokulu arasında protokol imzalandı. Projeyle birlikte hem Milaslı kadınların istihdamının sağlanması hem de unutulmaya yüz tutmuş Milas Halısı motiflerinin yeniden hayat bulması amaçlanıyor.

8 OCAK
Belediyenin 10 milyonluk borç talebi kabul edildi
Milas Belediye Meclisi Ocak Ayı Olağan Toplantısı’nı, dün Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda, Milas Belediyesinin 10 milyon TL kredi borçlanma talebi AK Parti ve MHP Grubu’nun ret oylarına karşı, CHP üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi. Mecliste konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; 17 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan taşınmaz satışlarıyla ilgili umutsuz olduklarını ve 10 milyon TL kredi borçlanmasını bu yüzden talep ettiklerini söyledi.

19 OCAK
Eski seçim sandıkları yuva ve kovan oldu
Milas Tarım ve Orman Müdürlüğünün gerçekleştirdiği proje kapsamında, atıl durumdaki eski ahşap seçim sandıkları onarılarak kedi, köpek ve kuşların soğuk havadan korunması için yuva olurken bölgedeki arıcılar için de kovan oldu.

30 OCAK
En fazla yağış Milas’a düştü
Muğla’da geçtiğimiz hafta sonu etkili olan sağanak yağış, kar yağışı ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Metroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre son 48 saat içinde metrekareye en fazla yağış 127 kilogram ile Milas’a düştü. Yağışlarla birlikte, Milas’ın birçok yerinde su baskınları yaşandı.

2 ŞUBAT
Çiftçiler İsmail Atıcı’yı yeniden başkan seçti
Milas Ziraat Odası 27. Olağan Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimde oy kullanan delegeler, mevcut başkan İsmail Atıcı’yı yeniden başkan seçti.
Milas’ın en köklü ve güçlü STK’larından biri olan Milas Ziraat Odası, 27. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı yeni hizmet binasında yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Genel Kurul’da yeniden başkanlığa aday olan mevcut başkan İsmail Atıcı, 124 delegenin oy kullandığı seçimde 83 delegenin oyunu alarak yeniden Milas Ziraat Odası Başkanı seçildi. Diğer aday Hasret Kaya ise 40 oy alarak seçimi tamamladı. Seçim görevlileri, 1 oyun ise geçersiz sayıldığı açıklandı.

14 ŞUBAT
Evlilik Fuarı açıldı
Güney Ege 1. Evlilik, Evlilik Hazırlıkları, Düğün, Çeyiz, Anne ve Bebek Fuarı, düzenlenen törenin ardından ziyarete açıldı. Fuar, 13-17 Şubat tarihleri arasında açık kalacak.

9 MART
Bakan Pakdemirli, Tarım Fuarı’na katıldı
Milas’ta bu yıl 10.’sü düzenlenen Güney Ege Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışını yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizdeki bereketli topraklarda üretilen lezzetli, sağlıklı ve özel ürünlerin mutlaka pazarlanması gerektiğine vurgu yaptı.

1 NİSAN
Muhammet Tokat yeniden başkan seçildi
Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde resmi olmayan sonuçlara göre; Milas Belediye Başkanlığı’nı Millet İttifakı’nın adayı Muhammet Tokat kazandı. Muğlalılar, Dr. Osman Gürün’ü de yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçti.

5 NİSAN
“Oylarımızı yüzde 90 artırdık”
AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ve Cumhur İttifakı Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak, düzenledikleri toplantıda 31 Mart Yerel Seçimi’ni değerlendirdi. Başkan Acar; AK Parti’nin 2014 yerel seçimlerine göre 2019 Mart Yerel Seçimleri’nde, oylarını yüzde 90 oranında artırdığına dikkat çekti.

4 MAYIS
1919 öğrenci ile rekor denemesi yapıldı
Milas’ta bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali” yine renkli görüntülere sahne oldu. Bu yıl, Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının ve milli mücadelenin başlangıcının 100. yılı anısına 1919 öğrenci ile ‘İp atlama’ alanında, Guinness rekoru denemesi yapıldı.

16 MAYIS
Çomakdağ’ın bez bebekleri dünyaya açılıyor
500 yıllık bir geçmişe sahip Milas’ın Çomakdağ Mahallesi’ndeki kadınlar, 2010 yılında kullanmaya başladıkları ‘Mikrokredi’ ile yaptıkları bez bebekleri Türkiye sınırları dışına taşıyor.

11 HAZİRAN
Ören’de plaj ücreti 10 TL oldu
Milas Belediye Meclisi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda, Milas’ın gözde turizm yerlerinden olan Ören Mahallesi’nde önceden 6 TL olan plaj, şezlong ve şemsiye ücretini 10 TL olarak belirledi.

22 HAZİRAN
Muğla’da zirvenin sahibi Kılıç oldu
Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat şampiyonları listesinde, Muğla’da zirvenin sahibi 175 milyon dolarlık ihracatla KLC Gıda Ürünleri İth. İhr. ve Tic. AŞ oldu.

7 TEMMUZ
Belediye en kıymetli mülklerini satıyor
Milas Belediyesi, Büyükşehir Yasasıyla birlikte mülkiyeti mahalle muhtarlıklarından belediyeye geçen taşınmazların satışına devam ediyor. Aylardır işçilerin maaşını, ikramiyesini, esnafa ve firmalara olan borçlarını ödeyemeyen Milas Belediyesi, önümüzdeki günlerde yaklaşık 35 yerin satışı için yeniden ihaleye çıkacak. Bu kez satılan yerlerin arasında şuanda Pehlivanoğlu tarafından market olarak kullanılan Menteşe Caddesindeki iki katlı bina, Üçyol Mevkii’nde yer alan 2 dönümlük arazi ve Ovakışlacık’ta taşocağı sahası olarak belirlenen alan yer alıyor.

8 TEMMUZ
Vatandaşın sorunu meclisi rahatsız eder mi?
Milas Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantı sonunda Ak Partili ve MHP’li meclis üyeleri vatandaşların yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirirken, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “meclis toplantılarımız bu konuların görüşüleceği yer değil. Lütfen söz alırken gündemimizde olan konularla ilgili görüşlerinizi dile getirin” uyarısında bulundu. Toplantı sonunda açıklama yapan MHP’li meclis üyesi Mevlüt Kiriş, “vatandaşın sorununun mecliste dile getirilmesi normal bir şey. Meclisi rahatsız etmemesi lazım” dedi.

12 TEMMUZ
TOKİ’de hak sahipleri kura ile belirlendi
İlçemiz İsmetpaşa Mahallesi’nde 2+1 ve 3+1 olarak inşa edilmesi planlanan toplam 100 adet TOKİ konutları için başvuru sürecinin sona ermesinin ardından hak sahiplerinin belirlenmesi amacıyla noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

5 AĞUSTOS
Havadan ve karadan denetimler artırıldı
Milas Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik trafik denetimlerini artırdı. Denetimlerde hatalı ve evrak eksiği bulunan sürücülere para cezası kesildi.

16 AĞUSTOS
9 bin 488 adet deri toplandı
Türk Hava Kurumu (THK) Milas Şubesi, Kurban Bayramı süresince Milas merkezi ve kırsal mahallelerden 9 bin 488 kurban derisi topladı.

20 AĞUSTOS
Milas ve Bodrum’un KARA PAZARI
Milas ve Bodrum’da Pazar günü orman yangınları çıktı. Milas’taki yangından dolayı şehir merkezinin üzeri kara bulutlarla kaplandı. Bodrum’da ise genç fidanlar kül oldu. Her iki yangında 100 hektarın üzerinde alan zarar gördü.

23 AĞUSTOS
Külliyede Muğla zirvesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Muğla genelindeki yatırımların değerlendirilmesi amacıyla AK Parti Muğla heyeti, Külliye’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Bakanlarla bir araya geldi. AK Parti Muğla Milletvekilleri Demir ve Gökcan, “Muğla için çok özel bir toplantı oldu. Muğlamız için var gücümüzle, durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

4 EYLÜL
Minik öğrenciler sınıflarını kendileri belirledi
Milas’ta ilkokul birinci sınıf, ana sınıfı, bağımsız anaokulu uygulama sınıflarına yeni kayıt yaptıran öğrencilerin öğretmen ve şubelerinin belirlenmesi için kura çekimi yapıldı. Kendi sınıflarını belirlemek için kura çekimini yapan minik öğrencilerin heyecanı yüzlerine yansıdı.

24 EYLÜL
114 kişilik iş için 754 başvuru
Toplum Yararına Program kapsamında, Milas genelindeki okullarda 9 ay boyunca temizlik ve güvenlik görevlisi olarak çalıştırılmak üzere 114 kişi alınması için çalışma başlatıldı. İş için başvuruda bulunan 754 kişi Milas Halk Eğitim Salonu’nda mülakattan geçirildi.

11 EKİM
Mustafa amcanın duyarlılığı duygulandırdı
Muğla’nın Milas ilçesinde ikamet eden 71 yaşındaki Mustafa Dörtyollu, başlayan “Barış Pınarı” operasyonunun ardından yazmış olduğu bir notla Milas Kaymakamlığına giderek bir traktör ve bir evini Cumhurbaşkanlığına bağışladı.

31 EKİM
32 yıl sonra ortaya çıkan gerçek
Milas - Bodrum sınırında bulunan Pina yarımadasındaki gerçek 32 yıl sonra ortaya çıktı. Çevrecilerin birçok kez eylem yaptığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından otellere verildiği öne sürülen Pina yarımadasının 1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından 'Turizm Tesis Alanı' olarak ilan edildiği öğrenildi.

1 KASIM
Kabus geri döndü… 2 can aldı…
Milas’ta ısınmak için yaktıkları sobadan sızan gazdan zehirlenen yaşlı çift evlerinde ölü bulundu.

4 KASIM
Milas, zeytin ve zeytinyağıyla şenlendi
Zeytinin başkenti Milas’ta geleneksel hale gelen Zeytin Hasat Şenliğinin 6'ncısı “Tane tane lezzet, damla damla sağlık” sloganıyla gerçekleştirildi.

7 KASIM
MUSKİ’den komisyona ve vatandaşa sürpriz
Yasa gereği toplanılması gereken “Evsel Katı Atık Ücreti” ile ilgili tarifelerinin belirlenmesi için çalışmalarını sürdüren Milas Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu ve vatandaşa Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nden (MUSKİ) sürpriz uygulama. Tarife henüz netlik kazanmamasına rağmen MUSKİ ekipleri tarafından kesilen son faturalara Evsel Katı Atık Ücretleri yansıtıldı. Faturalar ve meblağlar Milas’ın ve sosyal medyanın gündemi oldu.

13 KASIM
Barış Saylak İl Müdürü Oldu
Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal görevden alınırken, yerine Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Barış Saylak atandı.

22 KASIM
“Hediyem 81 ilin 81 öğretmenine”
Milas’ta bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Hediyem 81 ilin 81 Öğretmenine” adlı proje kapsamında hazırlanan hediye kolileri, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere ulaştırılmak üzere gönderildi.

25 KASIM
Elazığ’da üretilip Milâs’ta işleniyor
Türkiye'de en fazla Elazığ'da üretilen alabalık 18 bin tona, somon bin tona yükseldi. Bu başarıya ise Milaslı firma olan Gümüşdoğa Su Ürünleri A.Ş. öncülük etti.

2 ARALIK
TÜBİTAK 4007 Milas Bilim Şenliği Protokolü İmzalandı
İlçemizde öğrenim gören öğrencilerin yanı sıra 7’den 70’e Milas halkının faydalanacağı Bilim Şenliği düzenlenecek. 10 kurumun destekleyerek protokol imzaladığı şenlik 3 - 6 Haziran 2020 tarihleri aranda gerçekleşmesi planlanıyor.

10 ARALIK
52 Kıbrıs Gazisine Milli Mücadele Madalyası
Milas’ta ikamet eden 52 Kıbrıs Gazisine düzenlenen törenle Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ile Beratı verildi. Törende konuşma yapan Muğla Valisi Esengül Civelek, “Kahraman gazilerimiz sizlere şükranlarımızı, minnetlerimizi sunuyoruz. Madalyalarınız milli mücadele nişanıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin bağımsızlık işaretidir” dedi.

17 ARALIK
Saylak: “Avrupa'da tüketilen her 3 balıktan biri Türkiye'den gidiyor”
Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Milas’ta faaliyet gösteren deniz ürünleri üretimi yapan firmalara ait tesislerde denetim yaparak incelemelerde bulundu. Su ürünleri üretiminde Muğla’nın önemli yer ve öneme sahip olduğunu belirten Saylak, “Su ürünleri üretimi için önemli bir potansiyele sahip olan ve deniz kültür balıkları üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer alan ilimizde; deniz ve karadaki sularda çipura, levrek, sarıağız, minekop ve alabalık yetiştiriciliği yapılıyor. Muğla’da 2018 yılında, 95 bin ton çipura-levrek, 19 bin ton alabalık üretimi gerçekleşti” dedi.

24 ARALIK
Hem gönülleri hem de zeytinlikleri fethettiler
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca 2019 yılının “Gönüllülük Yılı” ilan edilmesinin ardından Milas Gençlik Merkezi tarafından gençlerin katılımıyla düzenlenen etkinlikler devam ediyor. Yapılan son etkinlik ile Milas’ın Pinar Mahallesi Damyanı Mevkii’nde ikamet eden yaşlı çifttin zeytinleri toplanılarak, sıkımı gerçekleştirildi.

30 ARALIK
Milas’ta kaçak yapıların yıkımına başlandı
Muğla’nın Milas ilçesinde İmar Barışı'na aykırı olarak 'yapı kayıt belgesi' verildiği tespit edilen ve belgeleri iptal edilen kaçak yapıların yıkımına başlandı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin